44-օրյա պատերազմի հանգամանքները պետք է լրջորեն և մանրամասն քննության առարկա դառնան. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հարապետության վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը շեշտում է, որ Արցախյան 44-օրյա պատերազմի հանգամանքները պետք է լրջորեն և մանրամասն քննության առարկա դառնան, որովհետև կան հարցեր, որոնց պատասխանը պիտի ստանա հանրությունը:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Փաշինյանն այս մասին ասել է ՀՀ դատախազության ստեղծման 103-րդ տարեդարձի և Դատախազության աշխատողի օրվան նվիրված հանդիսավոր նիստի ժամանակ:
« Իհարկե առանձին թեմա է, թե որ հատվածն է, որ պետք է դատաիրավական համակարգի շրջանակներում քննվի, որ համակարգն է, որ հանձնաժողովային կամ օրենսդրությամբ նախատեսված այլ ֆորմատներով պիտի քննարկվի, բայց կարևոր է արձանագրել, որ 44-օրյա պատերազմի բոլոր հանգամանքները և դրան հարակից այլ հանգամանքներ պիտի անպայման քննվեն այնտեղ, որտեղ կա քրեաիրավական գնահատականի խնդիր, պիտի տրվի քրեաիրավական գնահատական: Այնտեղ, որտեղ կա քաղաքական գնահատականի խնդիր, պիտի տրվի քաղաքական գնահատական, բայց հանրությունը և մենք բոլորս, կարծում եմ, զգում ենք այդ անհրաժեշտությունը, կարիքը և առաջիկայում դատախազությունն այս առումով բավականին մեծ աշխատանք ունի կատարելու»,- ընդգծել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Circumstances of 44-day Artsakh War must be seriously and thoroughly examined – Pashinyan
YEREVAN, JULY 1, ARMENPRESS. Caretaker Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan says the circumstances of the 2020 Artsakh War must be seriously and thoroughly examined, because, he adds, there are some issues, the public needs the answers.
“Of course, it’s another topic which part must be investigated within judiciary framework, which system must be investigated in commission or other formats prescribed by law, but it’s important to record that all circumstances of the 44-day war and other circumstances connected with it must be definitely examined where there is a problem of criminal-legal assessment, there should be a criminal-legal assessment. Where there is a problem of political assessment, political assessment must be given, but I think that the public and we all feel that necessity, and the prosecution has a lot to do in this respect”, Pashinyan said.