44-օրյա պատերազմի հանգամանքները պետք է լրջորեն և մանրամասն քննության առարկա դառնան. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հարապետության վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը շեշտում է, որ Արցախյան 44-օրյա պատերազմի հանգամանքները պետք է լրջորեն և մանրամասն քննության առարկա դառնան, որովհետև կան հարցեր, որոնց պատասխանը պիտի ստանա հանրությունը:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Փաշինյանն այս մասին ասել է ՀՀ դատախազության ստեղծման 103-րդ տարեդարձի և Դատախազության աշխատողի օրվան նվիրված հանդիսավոր նիստի ժամանակ:
« Իհարկե առանձին թեմա է, թե որ հատվածն է, որ պետք է դատաիրավական համակարգի շրջանակներում քննվի, որ համակարգն է, որ հանձնաժողովային կամ օրենսդրությամբ նախատեսված այլ ֆորմատներով պիտի քննարկվի, բայց կարևոր է արձանագրել, որ 44-օրյա պատերազմի բոլոր հանգամանքները և դրան հարակից այլ հանգամանքներ պիտի անպայման քննվեն այնտեղ, որտեղ կա քրեաիրավական գնահատականի խնդիր, պիտի տրվի քրեաիրավական գնահատական: Այնտեղ, որտեղ կա քաղաքական գնահատականի խնդիր, պիտի տրվի քաղաքական գնահատական, բայց հանրությունը և մենք բոլորս, կարծում եմ, զգում ենք այդ անհրաժեշտությունը, կարիքը և առաջիկայում դատախազությունն այս առումով բավականին մեծ աշխատանք ունի կատարելու»,- ընդգծել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Обстоятельства 44-дневной войны должны стать предметом серьезного и детального рассмотрения: Пашинян
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян заявил, что обстоятельства 44-дневной войны в Арцахе должны быть серьезно и тщательно изучены, поскольку есть вопросы, на которые общественность должна получить ответы.
Как сообщает «Арменпресс», Пашинян сказал об этом на торжественном заседании, посвященном 103-й годовщине создания прокуратуры Армении и Дню работника прокуратуры.
«Конечно, это отдельная тема, какая часть должна быть рассмотрена в рамках судебно-правовой системы, какая должна быть обсуждена в комиссиях, или в предусмотренных законодательством других форматах. Но нужно констатировать, что все обстоятельства 44-дневной войны и другие обстоятельства должны быть обязательно рассмотрены там, где есть проблема уголовно-правовой оценки, должна быть дана уголовно-правовая оценка. Они должны быть исследованы, если будут проблемы с оценкой уголовного преступления, должна быть дана уголовная оценка. Там, где есть проблема политической оценки, должна быть дана политическая оценка, но общественность, я думаю, мы все чувствуем эту необходимость, прокуратуре в ближайшем будущем предстоит много работы», - сказал Никол Пашинян.