ԱՄՆ վարչակազմը շարունակելու է սերտ համագործակցությունը ՀՀ կառավարության հետ. դեսպանը՝ Փաշինյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսիին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ մեր երկրում տեղի ունեցած արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններով Հայաստանը մտնում է նոր շրջափուլ, որում շատ կարևոր են միջազգային հանրության, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ի կողմից հնչեցված բարձր գնահատականները ընտրությունների որակյալ անցկացման ու արձանագրված արդյունքների վերաբերյալ: Վարչապետի պաշտոնակատարը, մասնավորապես, կարևորել է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի արձագանքը ընտրությունների ու հետագայում հայ-ամերիկյան համագործակցության ուղղությունների վերաբերյալ: Նիկոլ Փաշինյանը նկատել է, որ երկկողմ համագործակցության արդյունքներից մեկն արդեն տեսանելի կլինի մի քանի օրից, երբ Հայաստանում կսկսի իր գործունեությունը պարեկային նոր ծառայությունը: «Հույս ունեմ, որ մեր համագործակցությունը կշարունակենք նոր ծավալներով»,- նշել է վարչապետի պաշտոնակատարը՝ կարևորելով երկկողմ գործակցությունը տարբեր ուղղություններով Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների կյանքի կոչման գործում:
«Նիկոլ Փաշինյանն առանձնակի ընդգծել է ԱՄՆ դերը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում և կարևորել համանախագահության գործունեությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ կարգավորման գործում: Վարչապետի պաշտոնակատարը նշել է, որ ՄԽ համանախագահությունը Հայաստանը դիտարկում է ոչ միայն որպես միջնորդ ԼՂ բանակցային գործընթացում, այլև տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման կարևոր գործոն: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ ներկայում ունենք մի իրադրություն, երբ Ադրբեջանը շարունակում է ագրեսիվ գործունեությունը և այդ իրադրությունը կառավարելու գործում կարևորվում է ոչ միայն համանախագահների, այլև ԱՄՆ դերակատարությունը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ դեսպան Լին Թրեսյին նշել է, որ ԱՄՆ վարչակազմը շարունակելու է սերտ համագործակցությունը ՀՀ կառավարության հետ՝ վերջինիս բարեփոխումների օրակարգի առաջնահերթություններն առաջ մղելու նպատակով: Այդ առումով առանցքային է համարվել փոխգործակցությունը ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացման ու ամրապնդման, արդարադատության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, ընտրական գործընթացների զարգացման ոլորտներում:
Դեսպանը նշել է նաև ԱՄՆ վարչակազմի հավատարմությունը ԵԱՀԿ ՄԽ շրջանակում գործունեությանը՝ բանակցային ձևաչափի վերականգնման ու հիմնախնդրի համապարփակ կարգավորման նպատակով:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկացմամբ՝ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարության համար առաջնային նշանակություն են շարունակում մնալ կոռուպցիայի դեմ պայքարը և այդ գործում գործադիրն առաջնորդվելու է Հակակոռուպցիոն ռազմավարությամբ: Վարչապետի պաշտոնակատարն առաջնահերթությունների թվում նշել է նաև դատական համակարգի բարեփոխումը և վստահություն հայտնել, որ առաջիկա տարիներին այն իրապես կլինի անկախ: «Վստահ եմ, այս ամենի արդյունքում ժողովրդավարությունը ոչ միայն անշրջելի է դառնալու, այլև արմատավորվելու է Հայաստանում»,- ասել է վարչապետի պաշտոնակատարը: Նա նաև կարևորել է Զինված ուժերի, կրթության բնագավառի բարեփոխումները, ինչպես նաև ենթակառուցվածքների զարգացումը, թվայնացման գործընթացը, որը կրելու է ինտենսիվ բնույթ:
Աղբյուրը հայտնում է, որ Նիկոլ Փաշինյանն ու դեսպան Թրեյսին անդրադարձել են նաև հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակին: Վարչապետի պաշտոնակատարը նշել է, որ խնդիրը պետք է լուծվի բացառապես Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայացուցիչների՝ ելման դիրքեր դուրս գալով և հիշեցրել, որ հարցի լուծման նպատակով ավելի վաղ հանդես է եկել նաև համապատասխան առաջարկով: Պարոն Փաշինյանը բարձր է գնահատել ԱՄՆ դերը Ադրբեջանից հայ ռազմագերիների վերադարձի հարցում և հավելել, որ Հայաստանը պատրաստ է մարդասիրական քայլին պատասխանել համապատասխան քայլով:

Никол Пашинян принял посла США Линн Трейси
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян принял Чрезвычайного и Полномочного посла США в Армении Линн Трейси.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, Никол Пашинян отметил, что с проведением внеочередных парламентских выборов Армения вступает в новый этап, в котором очень важны высокие оценки качества и результатов выборов, высказанные международным сообществом, в том числе США. Исполняющий обязанности премьер-министра, в частности, отметил важность реакции президента США Джо Байдена относительно выборов и направлений армяно-американского сотрудничества в будущем. Никол Пашинян отметил, что один из результатов двустороннего взаимодействия будет виден уже через несколько дней, когда в Армении начнет действовать новая патрульная служба.“Надеюсь, мы продолжим наше сотрудничество в новых объемах”, - сказал исполняющий обязанности премьер-министра, подчеркнув важность укрепления двустороннего сотрудничества в реализации реформ в Армении по разным направлениям.
Никол Пашинян особо подчеркнул роль США в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ и отметил важность деятельности посредников для достижения всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Исполняющий обязанности премьер-министра отметил, что Армения рассматривает сопредседателей Минской группы не только как посредника в переговорном процессе по Нагорному Карабаху, но и как важный фактор в обеспечении региональной безопасности. По словам Никола Пашиняна, текущая ситуация такова, что Азербайджан продолжает агрессивные действия и в вопросе управления данной ситуацией важна роль не только сопредседателей, но и США.
Посол Линн Трейси отметила, что администрация США продолжит тесное сотрудничество с правительством Армении с целью продвижения приоритетов программы реформ. В этой связи она назвала ключевым сотрудничество в развитии и укреплении демократических институтов, правосудия, борьбы с коррупцией и развития избирательных процессов.
Посол также отметила приверженность администрации США работе в рамках Минской группы ОБСЕ над восстановлением переговорного формата и всеобъемлющим урегулированием вопроса.
Никол Пашинян отметил, что борьба с коррупцией остается приоритетом для правительства Армении и в этом деле исполнительная власть будет руководствоваться Антикоррупционной стратегией. Исполняющий обязанности премьер-министра в качестве приоритета назвал также реформу судебной системы и выразил уверенность, что в ближайшие годы она будет по-настоящему независимой. “Уверен, что в результате всего этого демократия не только станет необратимой, но и укоренится в Армении”, - сказал исполняющий обязанности премьер-министра. Он подчеркнул важность реформ в сферах ВС, образования, а также развития инфраструктуры, процесса цифровизации, который будет носить продолжительный характер.
Никол Пашинян и посол Трейси коснулись ситуации на армяно-азербайджанской границе. Исполняющий обязанности премьер-министра отметил, что проблема должна быть решена исключительно путем вывода представителей вооруженных сил Азербайджана с суверенной территории Армении на исходные позиции, и напомнил, что ранее он выступил с соответствующим предложением по урегулированию вопроса. Господин Пашинян высоко оценил роль США в возвращении армянских военнопленных из Азербайджана, добавив, что Армения готова ответить на гуманитарный шаг соответствующим шагом.