Խաչաղբյուրում կիրականացվեն ոռոգման ցանցի կառուցման եւ վերականգնման աշխատանքներ
ԳԱՎԱՌ, 28 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գեղարքունիքի մարզի Խաչաղբյուր համայնքում ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող սուբվենցիոն ծրագրերի շրջանակներում կիրականացվեն ոռոգման ցանցի կառուցման եւ վերականգնման աշխատանքներ։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Գեղարքունիքի մարզպետարանի զարգացման ծրագրերի, վերլուծության եւ զբոսաշրջության բաժնից, ծրագիրը հաստատվել է Միջգերատեսչական հանձնաժողովի 2021 թվականի հունիսի 16-ի նիստում։ Ծրագրի նախնական ընդհանուր արժեքը կազմում է 41 միլիոն 626 հազար դրամ, որի 65 տոկոսը կամ 27 միլիոն 57 հազար դրամը հատկացնում է ՀՀ կառավարությունը, 35 տոկոսը կամ 14 միլիոն 569 հազար դրամը՝ Խաչաղբյուրի համայնքապետարանը։
«Ծրագրով նախատեսվում է Խաչաղբյուրի ոռոգման համակարգը կառուցել կամ կվերականգնել շուրջ 760 գծամետր երկարությամբ՝ մի մասը երկաթյա խողովակներով, մի մասը երկաթբետոնյա կիսախողովակներով, ինչի շնորհիվ նվազագույնի կհասցվեն մատակարարվող ոռոգման ջրի կորուստները, իսկ ներհամայնքային ճանապարհները պաշտպանված կլինեն քանդման վտանգից։ Շինարարական աշխատանքների մրցույթը կհայտարարվի առաջիկայում»,-ներկայացրին Խաչաղբյուրի համայնքապետարանի աշխատակազմից։

В Хачахпюре будут проведены работы по строительству и восстановлению оросительной сети
В общине Хачахпюр Гегаркуникской области в рамках программ субсидий, реализуемых правительством, будут проведены работы по строительству и восстановлению оросительной сети. Как сообщили «Арменпресс» в Управлении программ развития, анализа и туризма Гегаркуникской областной администрации, программа была утверждена на заседании Межведомственной комиссии 16 июня 2021 года. Первоначальная общая стоимость программы составляет 41 миллион 626 000 драмов, из которых 65% или 27 миллионов 57 000 драмов выделено правительством, 35% или 14 миллионов 569 000 драмов - общиной Хачахпюр.
«Проект предусматривает строительство или восстановление ирригационной системы Хачахпюра протяженностью около 760 погонных метров, частично с железными трубами, частично с железобетонными трубами, за счет чего будут минимизированы потери оросительной воды, и внутриобщинные дороги будут защищены от опасности сноса. В ближайшее время будет объявлен тендер на строительные работы», - сообщили в администрации общины Хачахпюр.