Գեղարքունիքում ռուսաստանյան խաղաղապահներ են տեղակայվելու. ԳՇ պետ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գեղարքունիքի մարզում նախատեսվում է ռուսաստանյան խաղաղապահներ տեղակայել, գործընթացներ են ընթանում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյանը:
«Վերջնական որոշումը միայն մեր կողմի ցանկությունը չէ, մասնակցում են նաև այլ կողմեր, բանակցություններ են ընթանում։ Կատարման և տեխնիկական այլ հարցերի մասին լրացուցիչ կհայտնենք»,- նշեց Դավթյանը։
Նրա խոսքով՝ այդ հարցի շուրջ, ոչ թե ադրբեջանական կողմին են հարցնելու, քանի որ սեփական տարածքում քայլեր ձեռնարկելու համար նրանց հարցնելու կարիք չունեն, բայց կան որոշ այլ հարցեր։
«Մենք մեր տարածքում Ադրբեջանին հարցնելու ոչինչ չունենք, բայց բանակցություններն ընթանում են ռուսական կողմի հետ, որովհետև հարցեր կան, և նպատակ ունենք առանց բախումերի մեր տարածքում հայտնված ադրբեջանական ստորաբաժանումները հետ տանել»,- ընդգծեց ԳՇ պետը:
Հարցին, թե Գեղարքունիքի մարզում որոշ հավանական զիջումներ կլինե՞ն արդյոք, Դավթյանն ասաց, որ որևէ զիջում չի լինելու, և ադրբեջանական ԶՈՒ-ին դուրս բերելու հարցը, եթե չկարգավորվի բանակցություններով, ապա կկարգավորվի համապատասխան գործողություններով:

В Гегаркунике будут размещены российские миротворцы: начальник ГШ
Как сообщает «Арменпресс», об этом журналистами заявил начальник Генерального штаба Вооруженных сил Армении Артак Давтян.
«Окончательное решение зависит не только от нашей стороны, участвуют и другие стороны, идут переговоры. Мы предоставим дополнительную информацию по ходу переговоров и другим техническим вопросам», - сказал Давтян.
По его словам, с азербайджанской стороной по этому поводу разговоров нет, им не нужно говорить об этом с ними, чтобы предпринимать шаги на своей территории, но есть и другие вопросы.
«Нам нечего спрашивать у Азербайджана на нашей территории, но с российской стороной ведутся переговоры, потому что есть другие вопросы, мы стремимся вывести азербайджанские части с нашей территории без столкновений», - сказал он.
На вопрос, будут ли какие-либо уступки в Гегаркуникской области, Давтян сказал, что уступок не будет, вопрос вывода ВС Азербайджана, если не будет решен путем переговоров, то будет решен соответствующими действиями.