ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը հանձնառու է բոլոր այն միջազգային պարտավորություններին, որ ստանձնել է նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ՝ ի տարբերություն Ադրբեջանի, որը մինչև այսօր մեր գերիներին ամբողջությամբ չի վերադարձրել: Ինչպես փոխանցում է«Արմենպրես»-ը, այս մասին Սյունիքի մարզի Կապան քաղաքում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ամփոփիչ հանրահավաքին հայտարարեց կուսակցության ղեկավար, վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը:
Հիշելով, որ այդ հայտարարությունը ստորագրելու համար իրեն հրապարակներում անվանում էին դավաճան՝ նա նշեց. «Ոչ ոք չի ասում, որ գալու եմ և այդ հայտարարությունը չեղյալ անեմ: Դուք կրկնակի դավաճան եք, եթե ասում եք՝ դա դավաճանություն է և գալիս եք դրան տեր կանգնելու»:
Փաշինյանը կոչ արեց չտրվել որևէ տեսակի, այդ թվում և ադրբեջանական մանիպուլյացիաներին: «Ոչ Մեղրի, ոչ Զանգեզուր, ոչ միջանցք բառ չկա հայտարարության մեջ»,- հայտարարեց Փաշինյանը՝ նշելով, որ այդ փաստաթղթի մեկնաբանությունը տրվել է հունվարի 11-ին՝ Մոսկվայի եռակողմ հայտարարության մեջ:
«Մենք ընդհանուր առմամբ կողմ ենք տարածաշրջանում հաղորդակցման ուղիների բացմանը, որովհետև ինչքան դա Ադրբեջանին է պետք, այդքան էլ մեզ»,- նշեց նա՝ ընդգծելով, որ իրենք ապահովելու են երկրի անվտանգությունն ու ապահովությունը:

Армения привержена всем международным обязательствам: Пашинян
Армения привержена всем международным обязательствам, которые она взяла на себя в заявлении от 9 ноября, в отличие от Азербайджана, который до сих пор не вернул наших пленных. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил лидер партии «Гражданский договор», и.о. премьер-министра Никол Пашинян встрече с избирателями в Капане.
Напомнив, что на площадях его называли предателем за то, что он подписал это заявление, Пашинян отметил: «Никто не говорит, что я приду и отменю это заявление. Вы - двойной предатель, если вы говорите, что это предательство и идете, чтобы осуществить этот документ»
Пашинян призвал не поддаваться никаким манипуляциям, в том числе азербайджанским. «В заявлении не упоминается ни Мегри, ни Зангезур, ни коридор», - сказал Пашинян, отметив, что комментарий к документу был дан в трехстороннем заявлении от 11 января в Москве.
«Мы в целом выступаем за открытие коммуникаций в регионе, потому что это нужно как Азербайджану, так и нам», - сказал он, подчеркнув, что они обеспечат безопасность страны.