ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի իշխանությունները որոշել են սահմանափակումների չեղարկումը հետաձգել չորս շաբաթով, որոնք մտցվել Էին կորոնավիրուսի տարածման կապակցությամբ: Այդ մասին հաղորդել Է BBC News-ը, վկայակոչելով կառավարության աղբյուրների, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Մինչ այդ լոքդաունի մեղմացումը պլանավորվել Էր հունիսի 21-ին: Սպասվում Է, որ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը կհաստատի սահմանափակումների գործողության երկարացումը: Դրանից հետո լոքդաունի մեղմացումը հետաձգելու մասին որոշումը քվեարկության կներկայացվի Համայնքների պալատում: Հունիսի 13-ին Մեծ Բրիտանիայում հայտնաբերվել Է COVID-19-ի վարակման 7490 նոր դեպք եւ այդ հիվանդությունից ութ մահ: Կորոնավիրուսով հիվանդացածների միջին թվաքանակն ավելացել Է 49 տոկոսով: Միացյալ Թագավորությունում COVID-19-ի նոր դեպքերի 91 տոկոսը կազմում Է կորոնավիրուսի հնդկական շտամով վարակումը, որին ԱՀԿ-ում տվել են «Դալտա» անվանումը: Ավելի վաղ Ջոնսոնը հայտարարել Էր, որ կորոնավիրուսի հնդկական շտամը կարող Է խանգարել լոքդաունի մեղմացմանը:
Ավելի ուշ նա նշել Է, որ սահմանափակումների ցանկացած մեղմացում պետք Է լինի «զգույշ», եւ նախազգուշացրել Է, որ Մեծ Բրիտանիայում հոսպիտալացումների թիվն աճում Է: Ներկայում այս երկրի ավելի քան 41 միլիոն բնակիչներ պատվաստվել են կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի առաջին բաղադրիչով, իսկ մոտավորապես 30 միլիոնը՝ երկու չափաբաժնով: Փետրվարին կառավարությունը հայտարարել Է, որ Անգլիայի սահմանափակումները կհանվեն միայն այն դեպքում, եթե պատվաստանյութի ներդրումը հաջողությամբ շարունակվի, պատվաստանյութերը հոսպիտալացումների եւ մահացության մակարդակն արդյունավետորեն կնվազեցնեն պատվաստվողների շրջանում, ինչպես նաեւ հոսպիտալացումների կտրուկ աճի բացակայության դեպքում, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Ослабление локдауна в Великобритании отложили на четыре недели
Власти Великобритании решили отложить отмену ограничений, введенных в связи с распространением коронавируса, на четыре недели. Об этомсообщаетBBC News со ссылкой на источники в правительстве.
До этого ослабление локдауна планировалось на 21 июня. Ожидается, что премьер-министр Великобритании Борис Джонсон подтвердит продление действия ограничений. После этого решение о переносе ослабления локдауна будет вынесено на голосование в Палате общин.
В Великобритании 13 июня было выявлено 7490 новых случаев заражения COVID-19 и восемь смертей от заболевания. Среднее количество заболевших коронавирусом за недельный период по сравнению с аналогичным увеличилось на 49%. В Великобритании 91% новых случаев COVID-19составляютзаражения индийским штаммом коронавируса, которому в ВОЗ дали название "Дельта".
Ранее Джонсонзаявлял, что индийский штамм коронавируса может помешать ослаблению локдауна. Позже онотмечал, что любое ослабление ограничений должно быть "осторожным", и предупредил, что число госпитализаций в Великобритании растет,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
На данный момент свыше 41 млн жителей Великобритании привились первым компонентом вакцины от коронавируса, а около 30 млн получили две дозы.
В феврале правительство заявило, что ограничения Англии будут сняты только в том случае, если внедрение вакцины будет успешно продолжаться, вакцины будут эффективно снижать уровень госпитализаций и смертности среди вакцинированных, а также в случае отсутствия резкого роста госпитализаций.