ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի իշխանությունները որոշել են սահմանափակումների չեղարկումը հետաձգել չորս շաբաթով, որոնք մտցվել Էին կորոնավիրուսի տարածման կապակցությամբ: Այդ մասին հաղորդել Է BBC News-ը, վկայակոչելով կառավարության աղբյուրների, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Մինչ այդ լոքդաունի մեղմացումը պլանավորվել Էր հունիսի 21-ին: Սպասվում Է, որ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը կհաստատի սահմանափակումների գործողության երկարացումը: Դրանից հետո լոքդաունի մեղմացումը հետաձգելու մասին որոշումը քվեարկության կներկայացվի Համայնքների պալատում: Հունիսի 13-ին Մեծ Բրիտանիայում հայտնաբերվել Է COVID-19-ի վարակման 7490 նոր դեպք եւ այդ հիվանդությունից ութ մահ: Կորոնավիրուսով հիվանդացածների միջին թվաքանակն ավելացել Է 49 տոկոսով: Միացյալ Թագավորությունում COVID-19-ի նոր դեպքերի 91 տոկոսը կազմում Է կորոնավիրուսի հնդկական շտամով վարակումը, որին ԱՀԿ-ում տվել են «Դալտա» անվանումը: Ավելի վաղ Ջոնսոնը հայտարարել Էր, որ կորոնավիրուսի հնդկական շտամը կարող Է խանգարել լոքդաունի մեղմացմանը:
Ավելի ուշ նա նշել Է, որ սահմանափակումների ցանկացած մեղմացում պետք Է լինի «զգույշ», եւ նախազգուշացրել Է, որ Մեծ Բրիտանիայում հոսպիտալացումների թիվն աճում Է: Ներկայում այս երկրի ավելի քան 41 միլիոն բնակիչներ պատվաստվել են կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի առաջին բաղադրիչով, իսկ մոտավորապես 30 միլիոնը՝ երկու չափաբաժնով: Փետրվարին կառավարությունը հայտարարել Է, որ Անգլիայի սահմանափակումները կհանվեն միայն այն դեպքում, եթե պատվաստանյութի ներդրումը հաջողությամբ շարունակվի, պատվաստանյութերը հոսպիտալացումների եւ մահացության մակարդակն արդյունավետորեն կնվազեցնեն պատվաստվողների շրջանում, ինչպես նաեւ հոսպիտալացումների կտրուկ աճի բացակայության դեպքում, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

YEREVAN, JUNE 14, ARMENPRESS. Most coronavirus rules will remain in place in England for another four weeks after the planned 21 June unlocking, BBC reports citing government sources.
Senior ministers have signed off on the decision to delay the lifting of all legal restrictions on social contact.
That could mean capacity limits for sports, pubs and cinemas will remain, and nightclubs would stay closed.
Prime Minister Boris Johnson is due to confirm the delay at a news conference later - at 18:00 BST.
The extension will be put to a Commons vote this month and could trigger a sizeable Conservative backbench rebellion.
England was due to move to stage four of the government's roadmap out of lockdown on 21 June, when venues and events would be allowed to operate without capacity limits and the cap on guests at weddings would be lifted.
It would also have meant an end to the current rules which limit gatherings at home to six people or two households.
The prime ministerhas previously said the government must be cautiousso any easing of restrictions is irreversible.
Rising infections in the UK are being driven by the Delta variant, first identified in India, which now accounts for 90% of infections.
On Sunday, the UK recorded 7,490 new cases of Covid-19 and eight deaths within 28 days of a positive test.