Կգործարկվի Գեղարքունիքի մարզային միասնական նորաստեղծ տեղեկատվական հարթակը
ԳԱՎԱՌ, 11 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ ։ Գեղարքունիքի մարզպետարանում հրավիրված հանդիպման ընթացքում ներկայացվեց Գեղարքունիքի մարզպետարանի նախաձեռնությամբ 2020 թվականին մեկնարկած եւ արդեն շահագործման պատրաստ Գեղարքունիքի մարզային միասնական հարթակը ( https://grup.am/):
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Գեղարքունիքի մարզպետարանի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, հանդիպմանը մասնակցում էին Գեղարքունիքի մարզպետարանի, մարզային ենթակայության կրթամշակութային հաստատությունների եւ մարզում գործող հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Կայքը մշակել է «Լուսին Թեքնոլոջի մոբայլ» ընկերությունը, իսկ ֆինանսավորումն իրականացվել է «Ֆրիդրիխ Էբերտ» հիմնադրամի Հայաստանյան մասնաճյուղի կողմից։ Հանդիպման ընթացքում Գեղարքունիքի մարզպետի խորհրդական, կայքի ստեղծման համահեղինակ Վահագն Դաբաղյանը էկրանի վրա ներկաներին ծանոթացրեց նորաստեղծ կայքի բովանդակությանը ու դրանից օգտվելու ամբողջական հնարավորություններին: Գեղարքունիքի մարզային միասնական նորաստեղծ հարթակն ունի 6 ոլորտ. կրթություն, մշակույթ, սպորտ, երիտասարդություն, առողջապահություն եւ տուրիզմ: Նշված ոլորտներից առաջին 5-ը ունեն 6 բաժին, իսկ տուրիզմի ոլորտը՝ 8 բաժին: Բացի ոլորտներից, կայքն ունի նաեւ տարբեր կազմակերպություններին վերաբերող հատված եւ հետադարձ կապի հնարավորություն: Կայքը այցելուին հնարավորություն է տալիս ծանոթանալ մարզային ենթակայության կրթամշակութային եւ առողջապահական հաստատությունների, երիտասարդական եւ հասարակական կազմակերպությունների գործունեությանը, նրանց կողմից կայքում հրապարակված նորություններին, տեղեկանալ տարբեր միջոցառումների, մրցույթների, հայտարարությունների, պատկերացում կազմել մարզի տեսարժան վայրերի եւ զբոսաշրջային գրավչությունների ու ծառայությունների մասին, այցելել ցուցասրահ, դիտել տեսանյութեր:
«Նորաստեղծ հարթակի առավելությունը կայանում է նրանում, որ մեկ հպումով հնարավոր է տեսնել մարզային ենթակայության կրթական, առողջապահական, մշակութային, երիտասարդական եւ հասարակական կազմակերպությունների գործունեությունը, հետեւողական լինել նրանց գործունեության ակտիվացմանը: Այս հարթակը հնարավորություն է տալիս նաեւ ակտիվ համագործակցություն, փորձի փոխանակում եւ, ինչու չէ, նաեւ ներքին մրցակցության ապահովում վերը նշված կազմակերպությունների միջեւ, ինչն ավելի դիտարժան եւ հետաքրքիր կդարձնի մեր հարթակը»,- նշեց Վահագն Դաբաղյանը:

Будет запущена единая региональная информационная платформа Гегаркуника
На встрече, созванной в администрации Гегаркуникской области, была представлена единая региональная информационная платформа Гегаркуника (https://grup.am/), разработанная в 2020 году по инициативе администрации Гегаркуникской области и уже готовая к работе.
Как сообщили «Арменпресс» в отделе информации и связей с общественностью Гегаркуникской областной администрации, во встрече участие приняли представители Гегаркуникской администрации, образовательных и культурных учреждений областного подчинения и неправительственных организаций, действующих в регионе. Сайт разработан компанией «Lusin Technology Mobile», а финансирование предоставлено армянским филиалом фонда «Фридрих Эберт». В ходе встречи советник губернатора Гегаркуника, соавтор сайта Ваагн Дабагян ознакомил аудиторию с контентом вновь созданного сайта и всеми возможностями его использования. Вновь созданная единая платформа Гегаркуникской области охватывает 6 сфер: образование, культура, спорт, молодежь, здравоохранение и туризм. Первые 5 из указанных сфер имеют по 6 секций, а сфера туризма - 8 секций. На сайте есть и раздел для различных организаций и отзывов. Сайт дает посетителю возможность ознакомиться с деятельностью образовательных, культурных и медицинских учреждений региона, молодежных и общественных организаций, с новостями, публикуемыми ими на сайте, быть в курсе различных событий, конкурсов, анонсов, получить представление о достопримечательностях региона, туристических зонах и услугах.
«Преимущество созданной платформы в том, что одним щелчком мыши можно увидеть деятельность образовательных, медицинских, культурных, молодежных и неправительственных организаций регионального подчинения. Эта платформа также позволяет активно сотрудничать, обмениваться опытом и, почему бы и нет, обеспечивать внутреннюю конкуренцию между вышеупомянутыми организациями, что сделает нашу платформу более зрелищной и интересной», - сказал Ваагн Дабагян.