ՌԴ-ի, Ֆրանսիայի ու Գերմանիայի ԱԳ նախարարները քննարկել են հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակը և ԼՂ հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի ու Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարներ Սերգեյ Լավրովը, Ժան-Իվ Լը Դրիանը և Հայկո Մաասը հեռախոսազրույց են ունեցել, որի ժամանակ, ի թիվս այլ հարցերի, քննարկել են հայ-ադրբեջանական սահմանային իրավիճակը ու Լեռնային Ղարաբաղի հարցը, ինչպես նաև 2020-ի նոյեմբերի 9-ի և սույն թվականի հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների դրույթների իրականացման գործընթացը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության կայքը:
Երեք երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարներն ընդգծել են հրադադարի ռեժիմը խիստ պահպանելու կարևորությունն ու ծագած տարաձայնությունները քաղաքական ու դիվանագիտական ճանապարհով լուծելու անհրաժեշտությունը: Նախարարները հաստատել են Հայաստանի ու Ադրբեջանի բանակցային գործընթացում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի դերակատարումը:
Ռուսական կողմը նշել է, որ միջազգային ցանկացած կազմակերպության ներգրավումը գործընթացին հնարավոր է միայն Երևանի ու Բաքվի համաձայնությամբ:

Russian, French and German FMs discuss situation on Armenian-Azerbaijani border and in Nagorno Karabakh
YEREVAN, JUNE 8, ARMENPRESS. The Foreign Ministers of Russia, France and Germany - Sergei Lavrov, Jean-Yves Le Drian andHeiko Maas, held a telephone conversation on June 7, during which, among many other issues, they also discussed the situation on the Azerbaijani-Armenian border and in Nagorno Karabakh, as well as the implementation of the statements by the leaders of Azerbaijan, Armenia and Russia of November 9, 2020 and January 11, 2021, the Russian Foreign Ministry reported.
“They noted the importance of unfailingly complying with the ceasefire regime and the need to resolve any disagreements by political and diplomatic means. The ministers reaffirmed the role of the OSCE’s Minsk Group during the negotiating process between Azerbaijan and Armenia”, the statement says.
The Russian side noted that any involvement of international organizations to the process is only possible with the consent of Baku and Yerevan.