Կառավարությունը կփոխհատուցի պատերազմի մասնակից 6 948 ուսանողի ուսման վարձը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊԵՍ: Կառավարությունը որոշում է ընդունել փոխհատուցել Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմի ընթացքում մարտական գործողությունների մասնակից սովորողների, ինչպես նաև պատերազմի ընթացքում մարտական գործողությունների մասնակից անձանց ուսանող երեխաների և ամուսինների 2020-2021թթ. ուսումնական տարվա մեկ կիսամյակի ուսման վարձը:
«Արմենպրես»-ի տեղեկացմամբ,Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Դումանյանը նշեց, որ կառավարության նախկինում ընդունած համապատասխան որոշումներով ուսման վարձի փոխհատուցում է տրամադրվել 4 213 ուսանողի՝ հատկացնելով 895,4 մլն դրամ:
Կառավարության մայիսի 27-ի որոշմամբ նախատեսվում է վերաբաշխում կատարել պետբյուջեում և փոփոխություններ ու լրացումներ նախկինում ընդունած որոշումներից մեկում. ԿԳՄՍ նախարարությանը հատկացված գումարներից 586,5 մլն դրամը կուղղվի ևս 2 735 ուսանողի ուսման վարձը փոխհատուցելուն:
«Նախագծի ընդունման արդյունքում ընդհանուր առմամբ փոխհատուցում ստացողների թիվը կկազմի 6 948, իսկ փոխհատուցման չափը՝ 1,463,861.7 հազար դրամ»,- ասաց Դումանյանը:

Правительство компенсирует плату за обучение 6 948 студентов-участников войны
Правительство приняло решение компенсировать плату за обучение на один семестр учебного года студентов, участвовавших в войне, развязанной Азербайджаном войны против Республики Арцах, а также детям и супругам этих студентов.
Как сообщает «Арменпресс», и. о. министра образования, науки, культуры и спорта Ваграм Думанян отметил, что согласно принятым ранее постановлениям правительства, 4 213 студентам была предоставлена компенсация за обучение, выделено 895,4 млн драмов.
Решением правительства от 27 мая предусматривается осуществить перераспределение в госбюджете и внести изменения и дополнения в одно из ранее принятых решений. Из выделенных Министерству НОКС средств 586,5 млн драмов будут направлены на компенсацию платы за обучение еще 2 735 студентов.
“В результате принятия проекта общее количество получателей компенсации составит 6 948, а сумма компенсации - 1,463,861.7 тысяч драмов”, - сказал Ваграм Думанян.