ԱՊՀ պետությունների հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի ամսագիրն անդրադարձել է հայկական նվագարաններին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՊՀ անդամ պետությունների հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի ստեղծման 15-ամյակի կապակցությամբ «Ֆորում պլյուս» («Форум плюс») ամսագրում 2021 թվականին հոդված է լույս տեսել Հայաստանի Հանրապետության մշակութային կյանքն ակտիվացնող և իր ուրույն տեղը զբաղեցնող ծրագրերից մեկի՝ «Հայկական ավանդական նվագարանների պատրաստման ուսուցման» ծրագրի վերաբերյալ: Ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ և «Մշակութային կրթության աջակցության հիմնադրամի» նախաձեռնությամբ ու կրում է շարունակական բնույթ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ԿԳՄՍ նախարարությունը տեղեկացնում է, որ հոդվածում ներկայացվում են ծրագրի բովանդակությունը և նվագարանագործ վարպետների՝ Միխայիլ և Սերգեյ Սադոև եղբայրների գործունեությունը:
«Հայկական ավանդական նվագարանների պատրաստման ուսուցման» ծրագիրը փուլային է և շուրջ երեք տարվա շարունակականություն ունի: Ծրագրով իրականացվում է ժողովրդական–փողային (շվի, դուդուկ, զուռնա, սրինգ) և ժողովրդական–լարային (սանթուր, քանոն, քամանչա, ուդ) գործիքների պատրաստման ուսուցում: Ծրագրում ներգրավված են ՀՀ երաժշտական և արվեստի դպրոցներում սովորող 10 պատանի, որոնք, տիրապետելով ժողովրդական գործիքների կատարողական հմտություններին և պատրաստման նրբություններին, հետագայում կդառնան այդ ավանդույթի կրողներն ու վարպետները:

Журнал МФГС государств СНГ об армянских музыкальных инструментах
В связи с 15-летием создания Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества государств-участников СНГ в журнале “Форум плюс” в 2021 году была опубликована статья о программе “Обучение изготовлению традиционных армянских музыкальных инструментов”, активизирующей культурную жизнь Республики Армения и занимающей в ней свое особое место. Программа реализуется при содействии Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения по инициативе Фонда содействия культурному образованию и имеет постоянный характер.
Как передает «Арменпресс», Министерство НОКС сообщает, что в статье представлено содержание программы, деятельность мастеров по изготовлению музыкальных инструментов братьев Михаила Сергея Садоевых.
Программа “Обучение изготовлению традиционных армянских инструментов” - поэтапная и продлится около трех лет. В рамках программы проводится обучение изготовлению народных духовых инструментов (шви, дудук, зурна, сринг) и народных струнных инструментов (сантур, канон, каманча, уд). В программе участвуют 10 молодых людей, учащихся музыкальных и художественных школ Республики Армения, которые, освоив навыки игры на народных инструментах, впоследствии станут носителями и мастерами этой традиции.