Արցախի տարածքային ամբողջականության վերականգնման ջանքերը կետրոնացվելու են քաղաքական տիրույթում. Արայիկ Հարությունյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մայիսի 16-ին աշխատանքային այցով մեկնել է Շուշիի շրջանի Եղծահող, Մեծ Շեն, Հին Շեն և Լիսագոր համայնքներ և հանդիպումներ ունեցել բնակիչների հետ։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Քննարկվել են հետպատերազմյան շրջանում առկա անվտանգային և սոցիալ-տնտեսական մարտահրավերներն ու խնդիրները, դրանց լուծմանն ուղղված անելիքները։
Խոսելով անվտանգային խնդիրներից ու երաշխիքներից՝ Արայիկ Հարությունյանն ընդգծել է, որ Պաշտպանության բանակը ու ՌԴ խաղաղապահ զորակազմն ապահովում են Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը, իսկ ԱՀ տարածքային ամբողջականության վերականգնմանն ուղղված ջանքերը կետրոնացվելու են քաղաքական, այլ ոչ թե ռազմական տիրույթում։
Անդրադառնալով սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը՝ երկրի ղեկավարը շեշտել է, որ ռազմավարական նշանակություն ունեցող այդ համայնքների ու դրանց բնակիչների խնդիրների լուծումը գտնվում է ԱՀ կառավարության հատուկ ուշադրության կենտրոնում և այս ուղղությամբ արդեն իսկ նախատեսվում է իրականացնել մի շարք ծրագրեր։ Արայիկ Հարությունյանը հայտարարել է, որ մոտ ժամանակաշրջանում կլուծվի համայնքների խմելու ջրի հարցը, ինչպես նաև կմեկնարկի Գորիս – Ստեփանակերտ մայրուղուց դեպի Մեծ Շեն և Հին Շեն տանող ճանապարհների ասֆալտապատման աշխատանքները։ Խոսելով բնակարանաշինության և բնակարանային ապահովության ծրագրերի մասին՝ նախագահը նշել է, որ Կառավարությունը քայլեր է իրականացնում համայքներում առկա ազատ բնակֆոնդի գնահատման և առավելագույնս արդյունավետ օգտագործման համար։ Ա․ Հարությունյանի խոսքով՝ նշված համայնքերում նախատեսվում է նաև կառուցել նոր առանձնատներ՝ վերաբնակեցման և երիտասարդ ընտանիքներին բնակարաններով ապահովման ծրագրերի շրջանակներում՝ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործուն աջակցությամբ։
Այցի ընթացքում նախագահին ուղեկցում էին ԱՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը, տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանը, ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի առաջին տեղակալ Արարատ Մելքումյանը։

Efforts for restoring territorial integrity will be focused in political dimension, not military– says Artsakh president
STEPANAKERT, MAY 17, ARMENPRESS. The President of Artsakh Arayik Harutyunyan says the efforts aimed at restoring his country’s territorial integrity will be focused in the political, and not military dimension.
He made the remarks during a meeting with citizens in the Yeghtsahogh, Mets Shen, Hin Shen and Lisagor communities of the Shushi region, the Artsakh presidency said.
The security and social-economic challenges and problems were discussed.
“The president stressed that the Artsakh Defense Army and the Russian peacekeeping contingent are ensuring the security of the Artsakh people, and that the efforts aimed at restoring the territorial integrity of the Republic of Artsakh will be centered in the political dimension, and not military”, reads the news release.
Speaking about social-economic development, President Harutyunyan underscored that his government is focused on solving the issues of the strategically important communities and plans to implement several projects. He said soon the drinking water supply issue will be solved, and the asphalt reconstruction work of the roads linking the Goris-Stepanakert highway with the Mets Shen and Hin Shen communities will be launched. The housing stock is also under focus, with plans to build new homes as part of the projects of repopulation and providing young families with apartments – with support of the Hayastan fund.