Մեր պարտքը մեր նահատակների առաջ ուժեղ, արդար երկիր կառուցելն է. Փաշինյանը պետպարգևներ է հանձնել մի խումբ զինծառայողների
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյանի ուղեկցությամբ այցելել է Գեղարքունիքի մարզի N զորամաս։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետի պաշտոնակատարը Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար, ինչպես նաև Մայիսի 9-ի եռատոնի կապակցությամբ ԶՈՒ երկրորդ բանակային կորպուսի զորամասերից մի շարք զինծառայողների հանձնել է պետական տարբեր պարգևներ՝ «Մարտական խաչ» առաջին աստիճանի, «Մարտական խաչ» երկրորդ աստիճանի և «Սուրբ Վարդան Մամիկոնյան» շքանշանով։
Իր խոսքում Նիկոլ Փաշինյանը, մասնավորապես, նշել է.
ենթասպաներ, սերժանտներ, շարքայիններ,
Այսօր այստեղ՝ երկրորդ բանակային կորպուսում մենք պարգևատրման արարողություն իրականացրեցինք մայիսի 9-ի եռատոնի առիթով: Պատահական չէ, որ 44-օրյա պատերազմից հետո մենք հենց այստեղ այս պարգևատրման արարողություններն իրականացրեցինք, որովհետև պատերազմի ընթացքում երկրորդ բանակային կորպուսը պսակվեց փառքով, բարձր մարտունակությամբ: Մեր բոլորի, մեր բանակի, մեր ժողովրդի, մեր պատմության պատիվը բարձր պահեց, մեր բազմաթիվ եղբայրներ ընկան, վիրավորվեցին, բազմաթիվ եղբայրներ հերոսաբար կանգնեցին հայրենիքի պաշտպանության դիրքերում, ոչ միայն երկրորդ բանակային կորպուսում, այլև ընդհանրապես Հայոց բանակում:
Բայց այսօր եռատոնը մենք նշում ենք դառնությամբ, խառը զգացումներով, կսկիծով, ինչ-որ տեղ պարտության դառնությունը մեր սրտում պահած, բայց վկա է Աստված, որ մենք այս ընթացքում բացարձակապես ոչինչ, որևէ բան չենք խնայել Շուշիի ազատագրման հերոսների ու նահատակների գործն ու փառքը պաշտպանելու համար:
Եվ մենք այսօր նույնկերպ պիտի ամուր կանգնենք մեր նախնիների և սերունդների երազանքներն ու հայրենիքը պաշտպանելու գործում, որովհետև Հայաստանի Հանրապետությունն այսօր կա և կանգուն է, Արցախի Հանրապետությունը թեկուզ վիրավոր, բայց կանգուն է, հայ ժողովուրդը թեկուզ վիրավոր, բայց կանգուն է:
Հայ ժողովուրդը հազարամյա իր երթը շարունակում է և պիտի շարունակի։ Այդ հազարամյա երթի ամենակարևոր երաշխավորը պիտի լինի հայոց պետականությունը, հայոց բանակը: Այո, մենք պետք է վերլուծենք և հասկանանք, թե ինչն այնպես չենք արել, որտեղ ենք սխալվել, որտեղ բավարար սկզբունքայնություն չենք ցուցաբերել, բայց վկա է Աստված, որ մենք, հայոց բանակն այս պատերազմում կռվել է մինչև ամենավերջին վայրկյանը, երբ կռիվն ուներ հեռանկար:
Բայց նաև կարևոր է, որ այդ կռվի մեջ չենք կորցրել խելամտությունը: Կարևոր է, որ կարողացել ենք, այո, կայացնել ծանր որոշումներ, այդ թվում՝ հանուն մեր բանակի, մեր գեներալների և սպաների, մեր զինվորների և հանուն նրանց ընտանիքների ու զավակների:
Ուզում եմ կրկին խոնարհումի խոսքեր ասել 44-օրյա պատերազմում նահատակված մեր բոլոր զինվորների, սպաների հարազատներին, նրանց ընտանիքի անդամներին: Մենք խոնարհվում ենք ձեր առաջ, մեր պարտքը մեր նահատակների առաջ ուժեղ, արդար, օրինական, հպարտ և երջանիկ երկիր կառուցելն է: Եվ մենք իրավունք չունենք թույլ տալ, որ մեր նահատակների արյունն իզուր հեղված լինի: Մեր Հայրենիքը, նրա շենությունը, նրա զարգացումը, նրա հպարտությունը մեր ամենամեծ հարգանքը պիտի լինի մեր նահատակներին: Եվ այդ հպարտության առաջին գծում կանգնած է Հայոց հերոսական բանակը: Ես դա առավել վստահ ասում եմ երկրորդ բանակային կորպուսում և բազմաթիվ զորամասերում ու զորամիավորումներում: Մենք վստահ կարող ենք ասել այդ բանը:
2-րդ բանակային կորպուսը պարգևատրվեց Մարտական խաչ 1-ին աստիճանի շքանշանով և դա արժանի գնահատանքն է մեր բանակին, իրենց դիրքերում ամուր կանգնած մեր բոլոր զորամիավորումներին, զորամասերին, սպաներին, շարքայիններին և մեր հարգանքի տուրքն է մեր բոլոր նահատակներին: Մենք սրանով ասում ենք՝ ձեր գործը կանգուն է, ձեր բանակը կանգուն է, ձեր Հայրենիքը կանգուն է, և ձեր երեխաների, հարազատների ու սերունդների ապագան կանգուն է:
Փառք Հայոց բանակին,
Փառք հայ ժողովրդին,
Փառք Հայաստանի Հանրապետությանը,
Փառք Արցախի Հանրապետությանը,
Կեցցե հայ ժողովուրդը:
Խոնրահվելով մեր նահատակների առաջ, շնորհավորում եմ բոլորիս Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի առիթով: Շնորհավորում եմ եռատոնի առիթով: Շնորհավորում եմ բոլորիս այն ապագայի առիթով, որ մենք իրար հետ պիտի կառուցենք: Եվ որևէ մեկը սրանում թող չկասկածի»։
Այնուհետև Նիկոլ Փաշինյանը խորհրդակցություն է անցկացրել 2-րդ բանակային կորպուսի հրամանատարների հետ, քննարկել Զինված ուժերում իրականացվող բարեփոխումների ընթացքն ու պատասխանել նրանց հարցերին։

Наш долг перед мучениками - построить сильную, законную, гордую и счастливую страну: Никол Пашинян
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян в сопровождении начальника Генерального штаба Вооруженных сил Артака Давтяна посетил воинскую часть N Гегаркуникской области.
Как сообщилиАрменпрессв Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Республики Армения, исполняющий обязанности по случаю праздника 9 мая за заслуги перед Отечеством вручил ряду военнослужащих воинских частей 2-го армейского корпуса различные государственные награды: орден “Боевой крест” первой степени, “Боевой крест” второй степени и Орден Святого Вардана Мамиконяна.
В своей речи Никол Пашинян, в частности, отметил:
“Господа генералы и офицеры,
Прапорщики, сержанты, рядовые,
Сегодня здесь, во 2-м армейском корпусе, мы провели церемонию награждения по случаю тройного праздника 9 мая. Не случайно, что после 44-дневной войны мы провели церемонию награждения именно здесь, так как во время войны 2-й армейский корпус увенчался славой и выделился высокой боеспособностью. 2-й армейский корпус сохранил высокую честь всех нас, нашей армии, нашего народа, нашей истории, многие наши братья пали, были ранены, многие братья героически встали на защиту Родины не только во 2-м армейском корпусе, но и в Армянской армии в целом.
Но сегодня мы отмечаем тройной праздник с горечью, смешанными чувствами, прискорбием, где-то в наших сердцах есть горечь поражения, но, Бог свидетель, за это время мы ничего, абсолютно ничего не пожалели для защиты дела и славы героев и мучеников освобождения Шуши.
И сегодня мы должны точно так же твердо стоять на защите мечты наших предков и поколений, нашей Родины, потому что Республика Армения сегодня стоит и будет стоять, Республика Арцах, хоть ранена, но стоит, армянский народ, хоть ранен, но стоит.
Армянский народ продолжает и должен продолжать свой тысячелетний марш. Самым сильным гарантом этого тысячелетнего марша должна быть армянская государственность, армянская армия. Да, мы должны проанализировать и понять, что мы сделали не так, где мы ошиблись, где мы не проявили достаточной принципиальности, но Бог свидетель, что мы, армянская армия сражались в этой войне до последней секунды, пока битва имела перспективу.
Однако важно также, чтобы мы не потеряли рассудок в той битве. Важно, что мы смогли принять трудные решения, в том числе ради нашей армии, наших генералов, наших офицеров, наших солдат, их семей и детей.
Хочу еще раз выразить соболезнования родным и близким всех наших солдат и офицеров, погибших в 44-дневной войне, членам их семей. Мы преклоняемся перед вами, наш долг перед нашими мучениками - построить сильную, справедливую, законную, гордую и счастливую страну. И мы не имеем права допустить, чтобы кровь наших мучеников пролилась напрасно. Наша Родина, ее благоустроенность, ее развитие, ее гордость должны стать нашей величайшей данью уважения нашим мученикам. И на авангарде этой гордости стоит армянская героическая армия. Я говорю это с особенной уверенностью во 2-м армейском корпусе, во многих воинских частях и объединениях. Мы можем сказать это с уверенностью.
2-й армейский корпус награжден орденом Боевого креста 1-й степени, это достойная оценка нашей армии, всех наших воинских объединений, воинских частей, офицеров, рядовых, стоящих на своих позициях, и это наша дань уважения всем нашим мученикам. Этим мы говорим: ваше дело выстояло, ваша армия выстояла, ваша Родина выстояла, и будущее ваших детей, родных и поколений живо.
Слава Армянской армии,
Слава армянскому народу,
Слава Республике Армения,
Слава Республике Арцах,
Да здравствует армянский народ!
Преклоняясь перед нашими мучениками, поздравляю всех нас с Победой в Великой Отечественной войне! Поздравляю с тройным праздником! Поздравляю всех нас с будущим, которое мы должны строить вместе! И пусть никто в этом не сомневается!”
Затем Никол Пашинян провел совещание с командованием 2-го армейского корпуса, обсудил процесс реформирования Вооруженных сил и ответил на вопросы.