Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը եղել և մնում է օրակարգում. Արայիկ Հարությունյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մայիսի 4-ին այցելել է Մարտակերտի շրջանի Հաթերքի ենթաշրջան և Շահումյանի շրջանի Ակնաբերդ համայնք: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Երկրի ղեկավարը հանդիպել է տեղի բնակչության ու շրջանների ղեկավարության հետ և քննարկել համայնքներում առկա խնդիրները, դրանց լուծման ուղիները և ենթաշրջանի զարգացմանն ուղղված մի շարք ծրագրեր:
Նախագահը նշել է, որ Գետավանում, Զարդախաչում, Հաթերքում, Զագլիկում, Չափարում և Ակնաբերդում շարունակվելու են շինարարական աշխատանքները՝ ուղղված պատերազմի հետևանքով տեղահանված ընտանիքների համար նոր բնակելի տների կառուցմանը, հին բնակֆոնդի վերանորոգմանը և անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների ստեղծմանն ու վերակառուցմանը: Այդ համատեքստում Նախագահը հատուկ ընդգծել է իրականացվող աշխատանքների բարձր որակի ապահովման անհրաժեշտությունը՝ կոնկրետ հանձնարարականներ տալով դրանց պատշաճ կատարման ուղղությամբ: Անդրադառձ է կատարվել նաև շրջաններում գյուղատնտեսության զարգացմանն ուղղված ծրագրերին և նշվել դրանց նոր թափ հաղորդելու անհրաժեշտությունը:
Անդրադառնալով անվտանգային միջավայրին՝ երկրի ղեկավարը ևս մեկ անգամ շեշտել է, որ Արցախի Հանրապետությունն այդ ոլորտի խնդիրները փորձում է լուծել համադրելով Պաշտպանության բանակի, Հայաստանի Հանրապետության և ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի ջանքերը և կողմնակից է բոլոր խնդիրների խաղաղ կարգավորմանը:
«Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը եղել և մնում է օրակարգում»,- նշել է նախագահ Հարությունյանը:

Международное признание Республики Арцах было и остается в повестке дня: Араик Арутюнян
4 мая президент Республики Арцах Араик Арутюнян посетил Атеркский подрайон Мартакертского района и общину Акнаберд Шаумянского района. Об этом Арменпресс сообщили в Главном информационном управлении Аппарата президента Республики Арцах.
Глава государства встретился с местным населением и руководством регионов, обсудил существующие в общинах проблемы, пути их решения и ряд программ, направленных на развитие региона.
Президент отметил, что в Гетаване, Зардахаче, Хатерке, Заглике, Чапаре и Акнаберде будут продолжены строительные работы новых домов для семей, перемещенных вследствие войны, ремонтные работы старого жилья, создание и восстановление необходимой инфраструктуры. В этом контексте президент подчеркнул необходимость обеспечения высокого качества выполняемых работ, дав конкретные поручения по их правильному выполнению. Упоминались программы, направленные на развитие в регионах сельского хозяйства, говорилось о необходимости придать им новый импульс.
Коснувшись безопасной среды, глава государства еще раз подчеркнул, что Республика Арцах пытается решить проблемы этой сферы путем объединения усилий Армии обороны, Республики Армения и миротворческого контингента Российской Федерации и выступает за мирное урегулирование всех проблем.
“Международное признание Республики Арцах было и остается на повестке дня”, - отметил президент Арутюнян.