Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը եղել և մնում է օրակարգում. Արայիկ Հարությունյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մայիսի 4-ին այցելել է Մարտակերտի շրջանի Հաթերքի ենթաշրջան և Շահումյանի շրջանի Ակնաբերդ համայնք: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Երկրի ղեկավարը հանդիպել է տեղի բնակչության ու շրջանների ղեկավարության հետ և քննարկել համայնքներում առկա խնդիրները, դրանց լուծման ուղիները և ենթաշրջանի զարգացմանն ուղղված մի շարք ծրագրեր:
Նախագահը նշել է, որ Գետավանում, Զարդախաչում, Հաթերքում, Զագլիկում, Չափարում և Ակնաբերդում շարունակվելու են շինարարական աշխատանքները՝ ուղղված պատերազմի հետևանքով տեղահանված ընտանիքների համար նոր բնակելի տների կառուցմանը, հին բնակֆոնդի վերանորոգմանը և անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների ստեղծմանն ու վերակառուցմանը: Այդ համատեքստում Նախագահը հատուկ ընդգծել է իրականացվող աշխատանքների բարձր որակի ապահովման անհրաժեշտությունը՝ կոնկրետ հանձնարարականներ տալով դրանց պատշաճ կատարման ուղղությամբ: Անդրադառձ է կատարվել նաև շրջաններում գյուղատնտեսության զարգացմանն ուղղված ծրագրերին և նշվել դրանց նոր թափ հաղորդելու անհրաժեշտությունը:
Անդրադառնալով անվտանգային միջավայրին՝ երկրի ղեկավարը ևս մեկ անգամ շեշտել է, որ Արցախի Հանրապետությունն այդ ոլորտի խնդիրները փորձում է լուծել համադրելով Պաշտպանության բանակի, Հայաստանի Հանրապետության և ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի ջանքերը և կողմնակից է բոլոր խնդիրների խաղաղ կարգավորմանը:
«Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը եղել և մնում է օրակարգում»,- նշել է նախագահ Հարությունյանը:

‘International recognition of Republic of Artsakh has been and remains on agenda’ – President Harutyunyan
STEPANAKERT, MAY 5, ARMENPRESS. President of Artsakh Arayik Harutyunyan visited on May 4 Haterki subregion of Martakert and Aknaberd community in Shahumyan region, the Presidential Office told Armenpress.
The President of the Republic met with the locals and the community leaders, discussing the current problems facing the communities, their solution ways and a number of programs directed for infrastructure development.
The President noted that the construction works will continue in Getavan, Zardakhach, Haterk, Zaglik, Chapar and Aknaberd aimed at constructing houses for the families displaced due to the recent war. In this respect he gave concrete instructions for the proper fulfillment of these works.
As for the security environment, Arayik Harutyunyan once again stated that Artsakh is trying to solve the problems of the field, combining the efforts of the Defense Army, Armenia and the Russian peacekeeping troops, and supports the peaceful solution of all problems.
“The international recognition of the Republic of Artsakh has been and remains on the agenda”, he said.