106 տարի հետո էլ մենք կրկին ունենք բռնի տեղահանված ժողովուրդ. Արայիկ Հարությունյանի ուղերձը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը ուղերձ է հղել Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի կապակցությամբ: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է Արցախի Հանրապետության նախագահի ուղերձը.
Այսօր մենք կրկին հիշում և գլուխ ենք խոնարհում 1915 թվականին Օսմանյան Թուրքիայի կողմից հայ ժողովրդի դեմ իրականացված Ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակի առջև:
Այդ դաժան ու սարսափելի ոճրագործությունից անցել է 106 տարի: Փոխվել են ժամանակները, սերունդները, իշխանությունները, սակայն մեկ բան մնացել է անփոփոխ. դա ցեղասպան քաղաքականության շարունակումն է՝ կոպտագույնս խախտելով ու ոտնահարելով միջազգային իրավունքի բոլոր նորմերն ու սկզբունքները, մարդու հիմնարար իրավունքներն ու օրինական շահերը:
106 տարի հետո էլ մենք կրկին ունենք բռնի տեղահանված ժողովուրդ, նահատակված ու հաշմանդամ դարձած մի ողջ սերունդ, գերության մեջ գտնվող հայրենակիցներ, կորսված հայրենիք: Այսօր Արցախի ժողովրդի անվտանգությունն ապահովում են Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորքերը: Մենք շնորհակալ ենք նրանց, շնորհակալ ենք բոլոր այն երկրներին ու ժողովուրդներին, պետական ու քաղաքական գործիչներին, կազմակերպություններին ու հասարակ մարդկանց, որոնք օրհասական պահին օգնության ձեռք են մեկնել 1915 թվականին մահվան ճիրաններից փրկված մեր հայրենակիցներին, որոնք այս բոլոր տարիների ընթացքում եղել են հայ ժողովրդի կողքին և սատարել մեր պայքարին՝ հանուն համամարդկային արժեքների պաշտպանության ու պատմական արդարության վերականգնման:
Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը խոսուն վկայությունն է այդ արժեքներին հավատարմության, ինչպես նաև միջոց մարդկության դեմ ուղղված հետագա ոճրագործությունների կանխարգելման համար:
Հայ ժողովուրդը շարունակում է իր պայքարը՝ շենացնելով իր Հայրենիքը և միշտ վառ պահելով սուրբ նահատակների հիշատակը՝ հանուն ցեղասպանությունների կանխման և հայ ժողովրդի հարատևման»:

И 106 лет спустя у нас все еще есть вынужденные переселенцы: обращение Араика Арутюняна
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян направил послание по случаю 106-й годовщины Геноцида армян.
«Арменпресс»представляет послание президента Республики Арцах.
сегодня мы вновь вспоминаем и склоняем головы в память о невинных жертвах Геноцида 1915 года, совершенного Османской Турцией против армянского народа. 106 лет прошло с того жестокого и ужасного преступления. Сменились времена, поколения, власти, но одно осталось неизменным — продолжение политики геноцида, грубо нарушающей и попирающей все нормы и принципы международного права, основные права человека и его законные интересы.
И 106 лет спустя у нас вновь есть вынужденные переселенцы, целое поколение мучеников и инвалидов, соотечественники, оказавшиеся в плену, потерянная Родина. Сегодня безопасность арцахцев обеспечивают миротворческие войска Российской Федерации. Мы благодарны им, мы благодарны всем странам и народам, государственным деятелям и политикам, организациям и простым людям, которые протянули руку помощи нашим соотечественникам, вырвавшимся из лап смерти в 1915 году, тем, кто все эти годы стоял рядом с армянским народом, поддерживали нашу борьбу за защиту общечеловеческих ценностей и восстановление исторической справедливости.
Признание и осуждение Геноцида армян является ярким свидетельством приверженности этим ценностям, а также средством предотвращения дальнейших злодеяний против человечества.
Армянский народ продолжает свою борьбу, благоустраивая свою Родину, и всегда чтит память о святых мучениках — во имя предотвращение геноцидов и за выживание армянского народа».