ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վաշինգտոնը կարծում Է, որ Պենտագոնը պետք Է հիմնական ուշադրությունը կենտրոնացնի Հնդկա - խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի իրադրության վրա Աֆղանստանից ամերիկյան զորքերի դուրսբերման լույսով: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ապրիլի 15-ին կայացած հատուկ ճեպազրույցում այդ մասին հայտարարել Է ԱՄՆ-ի վարչակզմի մի բարձրաստիճան ներկայացուցիչ:
«Ես կարծում եմ՝ այն նպատակներից մեկը, որ նախագահը եւ նրա օգնականներն զգույշ քայլեր կատարեցին Աֆղանստանի վերաբերյալ, այն Է, որպեսզի ազատեն մեր զինված ուժերի ժամանակը, ուշադրությունը եւ միջոցները՝ 21-րդ դարի հանգուցային մարտահրավերների վրա կենտրոնանալու համար: Մեր կարծիքով՝ դրանք գլխավորապես գտնվում են Հնդկա - խաղաղօվկիանսյան տարածաշրջանում»,- ասել Է պաշտոնյան: Նա նշել Է, որ Աֆղանստանում գտնվող ուժերի մի մասը «կվերաուղարկվի»՝ հաշվի առնելով այդ նպատակը: «Կարծում եմ՝ ըմռնում կա, որ կարեւորագույն իրադարձությունները տեղի են ունենում Արեւմտա - խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում, իսկ Աֆղանստանին բարձրագույն ղեկավարությունն անհամաչափորեն շատ ժամանակ եւ ուշադրություն Է նվիրել»,- ընդգծել Է ԱՄՆ-ի վարչակազմի հիշյալ ներկայացուցիչը: «Վերջին հաշվով մենք պետք Է ընտրություն կատարեինք, թե որ ուղղությամբ կենտրոնացնենք ջանքերը ռազմավարական ոլորտում: Որոշում ընդունվեց, որ դա ավելի մեծ չափով անհրաժեշտ Է Արեւմտա - խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում»,- նշել Է նա:
Հատուկ ճեպազրույցը նվիրված Էր ԱՄՆ Ճապոնիայի վարչապետ Յոսիհիդե Սուգայի այցին: Պլանավորվում Է, որ նա ապրիլի 16-ին կհանդիպի ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենի հետ: Միացյալ Նահանգների ղեկավարն ապրիլի 14-ին հայտարարել Է, որ ԱՄՆ-ն Աֆղանստանից իր զորքերի դուրսբերումը կսկսի մայիսի 1-ին եւ կավարտի սեպտեմբերի 11-ին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Пентагон заявил, что сосредоточит внимание на Индо-Тихоокеанском регионе
Вашингтон считает, что Пентагон должен сосредоточить основное внимание на ситуации в Индо-Тихоокеанском регионе в свете вывода американских войск из Афганистана. Об этом заявил в четверг на спецбрифинге представитель администрации США высокого ранга.
"Я думаю, одна из целей того, что президент и его помощники сделали осторожные шаги по Афганистану, состоит в том, чтобы освободить время, внимание и ресурсы командования наших вооруженных сил, чтобы сосредоточиться на ключевых вызовах 21-го века. По нашему мнению, они главным образом лежат в Индо-Тихоокеанском регионе", - сказал чиновник,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Он отметил, что часть сил, находящихся в Афганистане, будет "перенаправлена" с учетом этой цели. "Думаю, есть понимание, что важнейшие события происходят в Западно-Тихоокеанском регионе, а Афганистану высшее руководство уделяло непропорционально много времени и внимания", - подчеркнул указанный представитель администрации США.
"В конечном счете нам надо было сделать выбор, на каком направлении сосредоточить усилия в стратегической сфере. Было принято решение, что это в большей степени нужно в Западно-Тихоокеанском регионе", - указал он. Спецбрифинг был посвящен визиту в США премьер-министра Японии Ёсихидэ Суги. Планируется, что он в пятницу встретится с президентом США Джо Байденом.
Американский лидер заявил в среду, что США начнут вывод своих войск из Афганистана к 1 мая и завершат к 11 сентября.