Տարածաշրջանում անհնար է ապահովել կայունություն առանց Արցախյան հիմնախնդրի արդար կարգավորման. Արմեն Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը մեծ կարևորություն է տալիս հարևան Վրաստանի հետ բարեկամությանն ու համագործակցությանը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Թբիլիսիում Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլիի հետ հանդիպման արդյունքներով հայտարարեց Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը՝ ընդգծելով, որ հայ-վրացական հարաբերություններն ունեն դարերի պատմություն:
«Կարող եմ վստահորեն նշել, որ Վրաստանի հետ մեր հարաբերությունների ամրապնդումն ինչպես մեր երկրների, այնպես էլ տարածաշրջանի անվտանգության և զարգացման կարևոր նախադրյալներից մեկն է»,- նշեց Սարգսյանը:
Նա հայտնեց, որ Վրաստանի գործընկերոջ հետ քննարկել են օրակարգային հարցերի լայն շրջանակ՝ անդրադառնալով տրանսպորտի, էներգետիկայի, զբոսաշրջության, գյուղատնտեսության, կրթության ու մշակույթի և այլ ոլորտներին: ՀՀ նախագահի խոսքով՝ համագործակցության մեծ ներուժ կա ժամանակակից տեխնոլոգիաների, արհեստական բանականության, կենսատեխնոլոգիների, կիբերանվտանգության, պարենային անվտանգության ոլորտներում:
«Անդրադարձանք նաև տարածաշրջանային անվտանգության և կայունությանապահովման հարցերին՝ հաշվի առնելով Հայաստանի դեպքում Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Թուրքիայի ակտիվ ու բացահայտ աջակցությամբ Ադրբեջանի իրականացրած ռազմական ագրեսիայի արդյունքում ստեղծված նոր իրողությունները։
Ես իմ վրացի գործընկերոջը ներկայացրեցի ԼՂ հարցում հայկական կողմի մոտեցումներն ու տեսակետները: Հատուկ ընդգծեցի, որ տարածաշրջանում անհնար է հաստատել տևական խաղաղություն և ապահովել կայունություն առանց նաև Արցախյան հիմնախնդրի արդար կարգավորման: Այդ թվում նշեցի նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացիվերսկսման հնարավորությունն ու դրա անհրաժեշտությունը: Շեշտեցի պատերազմի հետևանքով առաջացած հսկայական մարդասիրական խնդիրները, այդ թվում՝ Ադրբեջանի կողմից գերիներին և պատանդներին, կամ այն անձանց, ովքեր այդպիսի կարգավիճակ ունեն, նրանց ազատ արձակման հարցում շուտափույթ լուծում գտնելու անհրաժեշտությունը։ Սա շատ էական խնդիր է, և սա հումանիտար խնդիր է»,- հայտարարեց Արմեն Սարգսյանը:
Նա ընդգծեց, որ անթույլատրելի է պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակն Ադրբեջանի կողմից շահարկելը, ազգային արժանապատվության ոտնահարման քաղաքականություն վարելը: «Այս քաղաքականությունը չի կարող նպաստել երկխոսության մթնոլորտի ձևավորմանը»,- ասաց նա՝ մտահոգություն հայտնելով նաև ադրբեջանական վերահսկողության ներքո հայտնված տարածքներում հայկական պատմամշակութային և հոգևոր ժառանգության պահպանության հարցով։
Ելույթի վերջում շնորհակալություն հայտնելով Սալոմե Զուրաբիշվիլիին ջերմ ընդունելության համար՝ նա հույս հայտնեց վրաց գործընկերոջն առաջիկայում տեսնել Հայաստանում:

Невозможно обеспечить стабильность в регионе без справедливого урегулирования Арцахского конфликта: Саркисян
Армения придает большое значение дружбе и сотрудничеству с соседней Грузией. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил президент Армении Армен Саркисян после встречи с президентом Грузии Саломе Зурабишвили в Тбилиси, подчеркнув, что армяно-грузинские отношения имеют многовековую историю.
«Я могу с уверенностью сказать, что укрепление наших отношений с Грузией является одной из важных предпосылок для безопасности и развития как наших стран, так и всего региона», - сказал Саркисян.
Он сказал, что с грузинской коллегой они обсудили широкий круг вопросов повестки дня, включая транспорт, энергетику, туризм, сельское хозяйство, образование, культуру и другие области. По словам президента Армении, есть большой потенциал для сотрудничества в сферах современных технологий, искусственного интеллекта, биотехнологий, кибербезопасности, продовольственной безопасности.
«Мы также затронули вопросы обеспечения региональной безопасности и стабильности с учетом новых реалий, сложившихся в случае с Арменией в результате активной военной агрессии Азербайджана против Нагорного Карабаха при активной и открытой поддержке Турции.
Я представил грузинской коллеге подходы и взгляды армянской стороны на нагорно-карабахский конфликт. Я особо подчеркнул, что невозможно установить длительный мир в регионе, обеспечить стабильность без справедливого урегулирования Арцахского конфликта. Я также затронул возможность возобновления мирного процесса в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ и необходимость этого.
Я подчеркнул необходимость скорейшего решения огромных гуманитарных проблем, возникших вследствие войны, в том числе освобождения пленных, заложников или лиц с таким статусом со стороны Азербайджана. Это очень важный вопрос, это гуманитарный вопрос», - заявил Армен Саркисян.
Он подчеркнул, что недопустимо манипулирование Азербайджаном ситуацией, сложившейся вследствие войны, проведение политики посягательства на национальное достоинство. Эта политика не может способствовать формированию атмосферы диалога», - сказал он, выразив обеспокоенность в связи с вопросом сохранения армянского исторического и культурного наследия на территориях, оказавшихся под контролем Азербайджана.
В конце своего выступления, поблагодарив Саломе Зурабишвили за теплый прием, президент Армении выразил надежду на то, что в ближайшее время увидит своего грузинского коллегу в Армении.