Օնիկ Գասպարյանն ինքն է ինձ տեղյակ պահել Սերժ Սարգսյանի հետ իր խոսակցությունների մասին. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանն ինքն է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին տեղյակ պահել Հայաստանի երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ ունեցած իր խոսակցությունների մասին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ընթացքում ասաց Փաշինյանը՝ պատասխանելով «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանի հարցին:
«Իմ և ոչ միայն իմ հարցերին ի պատասխան, Օնիկ Գասպարյանն ինքն է ինձ տեղյակ պահել Սերժ Սարգսյանի հետ ունեցած իր խոսակցությունների մասին և ես բառացի գիտեմ, թե նա ինչ է խոսել, Սերժ Սարգսյանն ինչ է ասել, ես գիտեմ, որ 2020թ. նաև դեկտեմբերի 19-ին Օնիկ Գասպարյանն ընդունելություն է խնդրել Սերժ Սարգսյանից և ես գիտեմ, որ պետական հեղաշրջման փորձի շրջանում Օնիկ Գասպարյանը հանդիպում է ունեցել Սերժ Սարգսյանի հետ: Այդ հանդիպումը եղել է նախագահ Արմեն Սարգսյանի մոտից դուրս գալուց հետո»,- ասաց Փաշինյանը:
Անդրադառնալով այն դիտարկմանը, որ Փաշինյանն այսօր հերքել է Գասպարյանի՝ 2-3 օրվա ընթացքում պատերազմը կանգնեցնելու անհրաժեշտության մասին առաջարկի հայտարարությունը, վարչապետը նշեց, որ իրենք անհրաժեշտության դեպքում կգաղտնազերծեն 2020թ. սեպտեմբերի 30-ի Անվտանգության խորհրդի նիստի համապատասխան հատվածը և կհրապարակեն:
2021թ. մարտի 10-ին Օնիկ Գասպարյանն իրավունքի ուժով ազատվել է ՀՀ Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնից:

Оник Гаспарян лично сообщил мне о своих разговорах с Сержем Саргсяном: Пашинян
Бывший начальник Генштаба ВС Оник Гаспарян лично проинформировал премьер-министра Никола Пашиняна о своих разговорах с третьим президентом Армении Сержем Саргсяном. Как сообщает Арменпресс", Пашинян сказал об этом в ходе вопросно-ответной встречи с правительством в Национальном Собрании, отвечая на вопрос лидера фракции «Просвещенная Армения» Эдмона Марукяна.
«В ответ на мои и не только мои вопросы Оник Гаспарян сам сообщил мне о своих беседах с Сержем Саргсяном, и я знаю буквально, что он сказал, что сказал Серж Саргсян, я знаю, что 19 декабря Оник Гаспарян попросил Сержа Саргсяна о приеме. Я знаю, что Оник Гаспарян встречался с Сержем Саргсяном во время попытки государственного переворота. Эта встреча состоялась после выхода из резиденции президента Армена Саркисяна», - сказал Пашинян.
Коснувшись замечания о том, что Пашинян сегодня опроверг заявление Гаспаряна о необходимости прекратить войну через несколько дней после ее начала, премьер-министр отметил, что при необходимости будет рассекречена и опубликована соответствующая часть заседания Совета безопасности от 30 сентября 2020 года.