Կամերային նվագախումբը կկատարի հայ ժամանակակից կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր՝ Վահան Մարտիրոսյան)՝ դիրիժոր Ռուբեն Ասատրյանի ղեկավարությամբ երաժշտասերներին կներկայացնի հայ ժամանակակից կոմպոզիտորների գործեր:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ համերգային երեկոն տեղի կունենա ապրիլի 14-ին Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը:
Որպես մենակատարներ հանդես կգան ՀՀ վաստակավոր արտիստ, դաշնակահար Հայկ Մելիքյանը, դաշնակահար Նարինե Ենգիբարյանը և ջութակահար Աստղիկ Վարդանյանը։
Երեկոյին տեղի կունենա Տաթև Ամիրյանի The Birth of the Eternal («Հավերժականի ծնունդը») Դաշնամուրի, լարայինների և հարվածայինների համար գործի համաշխարհային պրեմիերան։
Կհնչեն նաև Էդուարդ Հայրապետյանի «Պոստլյուդ», Լորիս Ճգնավորյանի
Սերենադ 12 լարայինների համար, Միխայիլ Կոկժաևի Կոնցերտինո բլյուզի ոճով՝ դաշնամուրի և լարայինների համար, Ստեփան Շաքարյանի «На волнах блюза» («Բլյուզի ալիքների վրա») ստեղծագործությունները։
Կամերային նվագախումբը պարբերաբար ներկայացնում է հայ ժամանակակից կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները՝ հնարավորություն ընձեռելով ունկնդրին ծանոթանալու ժամանակակից ստեղծագործողներին ու նրանց արվեստին, ինչպես նաև հանդիսանալով նոր գործերի կատարման ու առաջմղման խթան

Камерный оркестр исполнит произведения современных армянских композиторов
Государственный камерный оркестр Армении (художественный руководитель и главный дирижер Ваган Мартиросян) под руководством дирижера Рубена Асатряна представит произведения современных армянских композиторов.
«Арменпресс» передает, что концерт состоится 14 апреля в Доме камерной музыки им. Комитаса.
Солисты - заслуженный артист Республики Армения, пианист Айк Меликян, пианистка Нарине Енгибарян и скрипачка Астхик Варданян.
На вечере состоится мировая премьера произведения Татев Амирян для фортепиано, струнных и ударных “The Birth of the Eternal” (Рождение Вечного).
Прозвучат также произведения Эдуарда Айрапетяна, Серенада для 12 струнных Лориса Чкнаворяна, Концерт для фортепиано и оркестра в стиле блюз Михаила Кокжаева, “На волнах блюза” Степана Шакаряна.
Камерный оркестр периодически представляет произведения современных армянских композиторов, предоставляя возможность слушателям познакомиться с современными композиторами и их искусством, а также стимулируя этим их исполнение и популяризацию.