ՀՀ փոխվարչապետը և Ղազախստանի դեսպանը քննարկել են երկկողմ և ԵԱՏՄ շրջանակներում համագործակցության զարգացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ղազախստանի Հանրապետության նորանշանակ դեսպան Բոլատ Իմանբաևին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից, շնորհավորելով Բոլատ Իմանբաևին նշանակման կապակցությամբ՝ փոխվարչապետը մաղթել է հաջողություններ նրան այս պատասխանատու պաշտոնում՝ հույս հայտնելով, որ նորանշանակ դեսպանը կշարունակի նախորդ դեսպանի գործը և իր ներդրումը կունենա հայ-ղազախական հարաբերությունների զարգացման գործում:
Դեսպանը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, փոխվարչապետին է փոխանցել Ղազախստանի գործընկերների ջերմ ողջույնները: Հանդիպման ընթացքում Բոլատ Իմանբաևն ընդծգել է, որ երկու երկրների բարեկամությունը հիմնված է պատմական և մշակութային կապերի, ինչպես նաև մարդկանց միջև ձևավորված ջերմ շփումների վրա:
ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից հայտնում են նաև, որ շփումների ակտիվացման համատեքստում փոխվարչապետը ներկայացրել է դեսպանին «Ճամփորդիր առանց Քովիդ-19-ի» ծրագրի կարևորությունը և ընդգծել ապագայում Ղազախստանի կողմից ծրագրին միանալու նպատակահարմարությունը:
Ըստ աղբյուրի՝ զրուցակիցները քննարկել են ինչպես երկկողմ ձևաչափով, այնպես էլ ԵԱՏՄ շրջանակներում համագործակցության զարգացման հնարավորությունները, անդրադարձել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցերի, այդ թվում՝ առևտրատնտեսական հարաբերությունների խորացման հեռանկարին:
Երկուստեք բարձր են գնահատվել ստեղծված կառուցողական հարաբերությունները և այդ համատեքստում կարևորվել միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքների ակտիվացումը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև կրթական, գիտական, բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում համագործակցության զարգացման հնարավորություններին:

Вице-премьер Мгер Григорян принял новоназначенного посла Казахстана
Вице-премьер Мгер Григорян принял новоназначенного посла Республики Казахстан в Республике Армения Болата Иманбаева.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса Мгера Григоряна, поздравив Болата Иманбаева с назначением, вице-премьер пожелал ему успехов на этой ответственной должности, выразив надежду, что новоназначенный посол продолжит работу предыдущего посла и внесет свой вклад в развитие армяно-казахстанских отношений.
Поблагодарив за прием, посол передал вице-премьеру теплые приветствия от имени казахстанских коллег. В ходе встречи Болат Иманбаев подчеркнул, что дружба между двумя странами зиждется на исторических и культурных связях, а также на теплых контактах между людьми.
В контексте активизации контактов вице-премьер Мгер Григорян представил послу важность программы “Путешествую без Covid-19” и подчеркнул целесообразность присоединения Казахстана к программе.
Собеседники обсудили возможности развития сотрудничества как в двустороннем формате, так и в рамках ЕАЭС, затронули ряд вопросов, представляющих взаимный интерес, в том числе перспективы углубления торгово-экономических отношений.
Стороны высоко оценили установившиеся конструктивные отношения и в этом контексте подчеркнули важность активизации работы межправительственной комиссии.
Также были затронуты возможности развития сотрудничества в области образования, науки и высоких технологий.