Պուտինն ու Փաշինյանը կքննարկեն ԼՂ շուրջ պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Մոսկվայում ապրիլի 7-ին հանդիպում կունենա Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այս մասին հայտնել է ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը:
«Ապրիլի 7-ին նախատեսված է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի աշխատանքային այցը Մոսկվա: Տեղի կունենան բանակցություններ նախագահ Պուտինի հետ: Դուք գիտեք, որ Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև ամենաբարձր մակարդակով ակտիվ երկխոսություն է ընթանում: Նախ և առաջ, իհարկե, քննարկվելու է եռակողմ պայմանավորվածությունների ու եռակողմ փաստաթղթի կյանքի կոչման ընթացքը, որը վերջ տվեց ռազմական գործողություններին Ղարաբաղում»,- ասել է Պեսկովը:
Նա հայտնել է, որ Պուտին-Փաշինյան հանդիպման ընթացքում քննարկվելու են հարցեր՝ կապված Անդրկովկասում տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման հետ, տեղի կունենա մտքերի փոխանակում Հայաստանում սկսված ընտրական գործընթացի, ինչպես նաև ռուս-հայկական համագործակցության ակտուալ հարցերի շուրջ:
Նիկոլ Փաշինյանի՝ Մոսկվա մեկնելու մասին հայտարարել էր նաև ՀՀ վարչապետի մամուլի խոսնակ Մանե Գևորգյանը՝ ապրիլի 2-ի առավոտյան: Վարչապետ Փաշինյանն անցել է ինքնամեկուսացման ռեժիմի՝ աշխատելով պլանային օրակարգով, բացի անձնական ընդունելություններից եւ հանրային միջոցառումներից:

Путин и Пашинян обсудят ход выполнения договоренностей по Арцаху
Премьер-министр Армении Никол Пашинян 7 апреля в Москве встретится с президентом России Владимиром Путиным. Как сообщает «Арменпресс», со ссылкой на “РИА Новости”, об этом заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
“На 7 апреля намечен рабочий визит в Москву премьер-министр Армении Никола Пашиняна. Пройдут переговоры с президентом Путиным. Вы знаете, что между Россией и Арменией идет активный диалог на высшем уровне. В первую очередь, конечно, будет обсуждаться реализация трехсторонних договоренностей и имплементация трехстороннего заявления, положившего конец боевым действиям в Карабахе”, - сказал Песков.
По его словам, в ходе встречи Путин-Пашинян будут обсуждены вопросы, связанные с разблокированием транспортной инфраструктуры на Южном Кавказе, стороны обменяются мнениями относительно выборов в Армении, а также по актуальным вопросам российско-армянского сотрудничества.
О визите Никола Пашиняна в Москву утром 2 апреля сообщила и пресс-секретарь премьер-министра Мане Геворгян. Премьер-министр Пашинян перешел на самоизоляцию, работает по запланированной повестке дня, ограничив личные встречи и публичные мероприятия.