Վերահաստատում ենք ԼՂ-ում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելության արագ կազմակերպման կարևորությունը. Զախարովա
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը հանդես է գալիս Լեռնային Ղարաբաղում և հարակից շրջաններում մշակութային ու կրոնական նշանակության օբյեկտների նկատմամբ խնամքով վերաբերմունքի օգտին: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին ամենշաբաթյա բրիֆինգին հայտարարել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
«Սա մեր սկզբունքային դիրքորոշումն է: Մենք վերահաստատում ենք տարածաշրջանում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելության արագ կազմակերպման կարևորությունը: Յուրաքանչյուր կոնկրետ դեպքով մենք նաև կապ ենք պահպանում կողմերի հետ»,- ասել է նա:
2021 թվականի մարտի 25-ին BBC News-ը հայտնել էր ադրբեջանցի զինվորականների կողմից Ջրականում (Ջաբրայիլ) հայկական եկեղեցին քանդելու մասին: Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել ադրբեջանցիների կողմից օկուպացված Շուշիում Կանաչ ժամ եկեղեցին ավերելու մասին: Եվս մի քանի հայկական պատմամշակութային կոթողներ ավերելու վերաբերյալ ԶԼՄ-ներում կան հրապարակված փաստեր:

We reaffirm necessity for speedy organization of UNESCO mission in NK – Russian MFA
YEREVAN, APRIL 1, ARMENPRESS. The Russian Federation is a supporter of a careful treatment towards cultural and religious objects in Nagorno Karabakh and its surrounding regions, ARMENPRESS reports official representative of the Russian MFA Maria Zakharova said in a weekly briefing.
‘’ We reaffirm the necessity for a speedy organization of a UNESCO mission in Nagorno Karabakh. We also contact with the sides over each particular case’’, she said.
Zoravor Surp Astvatsatsin Armenian Church in Mekhakavan (Jebrail) was fully demolished following the September-November war. The demolishment of the church is confirmed by the publication of BBC World News (Nagorno-Karabakh: The mystery of the missing church). Earlier, there were reports about the destruction of Kanach Zham Church in Shushi, currently under Azerbaijani occupation. There are numerous other media report about the demolishment of other Armenian historical-religious monuments.