Վերահաստատում ենք ԼՂ-ում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելության արագ կազմակերպման կարևորությունը. Զախարովա
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը հանդես է գալիս Լեռնային Ղարաբաղում և հարակից շրջաններում մշակութային ու կրոնական նշանակության օբյեկտների նկատմամբ խնամքով վերաբերմունքի օգտին: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին ամենշաբաթյա բրիֆինգին հայտարարել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
«Սա մեր սկզբունքային դիրքորոշումն է: Մենք վերահաստատում ենք տարածաշրջանում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելության արագ կազմակերպման կարևորությունը: Յուրաքանչյուր կոնկրետ դեպքով մենք նաև կապ ենք պահպանում կողմերի հետ»,- ասել է նա:
2021 թվականի մարտի 25-ին BBC News-ը հայտնել էր ադրբեջանցի զինվորականների կողմից Ջրականում (Ջաբրայիլ) հայկական եկեղեցին քանդելու մասին: Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել ադրբեջանցիների կողմից օկուպացված Շուշիում Կանաչ ժամ եկեղեցին ավերելու մասին: Եվս մի քանի հայկական պատմամշակութային կոթողներ ավերելու վերաբերյալ ԶԼՄ-ներում կան հրապարակված փաստեր:

Подтверждаем важность скорейшей организации миссии ЮНЕСКО: Захарова
Москва выступает за бережное отношение к объектам культурного и религиозного значения в Нагорном Карабахе и прилегающих к нему районах. Как сообщает Арменпресс, об этом 1 апреля в ходе еженедельного брифинга заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Это наша принципиальная позиция. Мы подтверждаем важность скорейшей организации миссии ЮНЕСКО в регион. По каждому конкретному случаю мы также поддерживаем контакты со сторонами», - подчеркнула Захарова.
25 марта 2021 года BBC News сообщила, что азербайджанские военные уничтожили армянскую церковь в Джракане (Джабраил). Ранее сообщалось, что в оккупированном Азербайджаном Шуши разрушена церковь Св. Иоанна Крестителя (Канач жам). В СМИ есть публикации фактов разрушения ряда других армянских памятников истории и культуры.