Վրաստանի փոխվարչապետը հրաժարական է տվել
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի փոխվարչապետ, ֆինանսների նախարար Իվանե Մաչավարիանին հրաժարական է տվել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին նա գրառում է կատարել ֆեյսբուքյան իր էջում:
Մաչավարիանին հայտնել է, որ պաշտոնը թողնելու մասին որոշում էր կայացրել դեռ 2020 թվականի վերջին, բայց քանի որ կառավարությունը պետք է հաստատեր 2021 թվականի ճգնաժամային բյուջեն, ինչպես նաև կարևոր բանակցություններ կային Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հետ, նա հետաձգել էր հեռանալու որոշումը:
Իվանե Մաչավարիանին ֆինանսների նախարար էր նշանակվել 2018 թվականի հուլիսին: 2021 թվականի փետրվարին Իրակլի Ղարիբաշվիլին նրան նշանակել էր նաև փոխվարչապետի պաշտոնում:

Вице-премьер Грузии Иванэ Мачавариани подал в отставку
Вице-премьер Грузии, министр финансов Иванэ Мачавариани подал в отставку. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, օб этом решении он написал в среду на своей странице в Facebook.
"Я хочу сообщить вам о своем решении покинуть должность вице-премьера и министра финансов. Я должен сказать, что после того, как примерно три года проработал министром финансов, я решил покинуть должность еще в конце прошлого года, однако исходя из того, что нас ожидали процедура утверждения кризисного бюджета за 2021 год, важные переговоры с Международным валютным фондом (МВФ) о завершении программы, я решил отложить это решение на несколько месяцев", - говорится в сообщении.
Мачавариани стал министром финансов в июле 2018 года при бывшем премьер-министрее Мамуки Бахтадзе. На этом посту он сменил министра Николоза Гагуу. В феврале текущего года премьер-министр Ираклий Гарибашвили назначил его вице-премьером.