Վարչապետը և Իրաքի ՊՆ ղեկավարը քննարկել են ռազմատեխնիկական  համագործակցության սերտացման հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Իրաքի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Ջումա Ինադ Սաադունի Խատաբի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետը ողջունել է Իրաքի պաշտպանության նախարարի այցը Հայաստան և նշել, որ մեր երկիրն Իրաքը դիտարկում է որպես վստահելի գործընկեր՝ հիմնված ամուր պատմամշակութային կապերի վրա: Նիկոլ Փաշինյանը բարձր է գնահատել Իրաքի իշխանությունների կողմից տեղի հայ բնակչության նկատմամբ ցուցաբերվող մեծ ուշադրությունը, ինչը հնարավորություն է տալիս հայկական սփյուռքին պահպանել կրոնական արժեքներն ու նպաստել երկրի զարգացմանը:
Ջումա Ինադ Սաադունի Խատաբի խոսքով՝ Իրաքի կառավարությունը շահագրգռված է Հայաստանի հետ հարաբերությունների հետագա ընդլայնմամբ: Իրաքի պաշտպանության նախարարը կարևորել է զինված ուժերի ոլորտում փոխգործակցության զարգացումն ու փորձի փոխանակումը:
Այս համատեքստում, զրուցակիցները քննարկել են ռազմատեխնիկական, ռազմաբժշկական ոլորտներում համագործակցության սերտացմանը վերաբերող մի շարք հարցեր և կարևորել Երևանում երկու երկրների պաշտպանական գերատեսչությունների միջև համապատասխան հուշագրի ստորագրումը:
Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը բարձր է գնահատում Իրաքի իշխանությունների կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հարցում ցուցաբերվող հավասարակշռված դիրքորոշումը:
Վարչապետն անդրադարձել է Իրաքի հետ տնտեսական կապերի զարգացմանը և հույս հայտնել, որ այս տարի նախանշված երկկողմ միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի արդյունքներով հնարավոր կլինի նոր ազդակ հաղորդել նաև առևտրատնտեսական կապերին:
ՀՀ վարչապետն ու Իրաքի պաշտպանության նախարարը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային նշանակության այլ թեմաների շուրջ:

Премьер-министр Пашинян принял делегацию во главе с министром обороны Ирака
Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию во главе с министром обороны Республики Ирак Джумой Инадом Саадуни Хаттабом.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, Никол Пашинян приветствовал визит министра обороны Ирака в Армению, отметив, что наша страна рассматривает Ирак как надежного партнера, отношения с которым основаны на крепких исторических и культурных связях. Никол Пашинян высоко оценил внимание властей Ирака к местному армянскому населению, что позволяет армянской диаспоре сохранять свои религиозные ценности и вносить свой вклад в развитие страны.
По словам Джумы Инада Саадуни Хаттаба, правительство Ирака заинтересовано в дальнейшем расширении отношений с Арменией. Министр обороны Ирака подчеркнул важность развития сотрудничества в области вооруженных сил и обмена опытом.
В этом контексте собеседники обсудили ряд вопросов, касающихся более тесного сотрудничества в военно-технической и военно-медицинской сферах, и подчеркнули важность подписания меморандума между министерствами обороны двух стран в Ереване.
Премьер-министр Пашинян отметил, что правительство Армении высоко ценит взвешенную позицию властей Ирака по вопросу Нагорного Карабаха.
Премьер-министр коснулся развития экономических связей с Ираком и выразил надежду, что по итогам запланированного в этом году заседания двусторонней межправительственной комиссии удастся придать новый импульс торгово-экономическим связям.
Премьер-министр Армении и министр обороны Ирака обменялись мнениями и по другим темам регионального значения.