Նիկոլ Փաշինյանի և Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ քննարկվել են Արցախում իրականացվող ծրագրերը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ու Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ և ՀՀ կառավարության պատասխանատու գերատեսչությունների ղեկավարների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել հերթական խորհրդակցությունը:«Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Իր խոսքում վարչապետ Փաշինյանը նշել է. «Արցախի Հանրապետության մեծարգո նախագահ, հարգելի գործընկերներ, այսօր հավաքվել ենք քննարկելու սոցիալ-տնտեսական ոլորտում մեր օրակարգը, փոխգործակցության հարցերը, նաև այն ծրագրերի ընթացքը և հետագան, որոնք այսօր Արցախի կառավարության հետ համատեղ իրականացնում ենք: Ուզում եմ հիշեցնել, որ նոյեմբերի 18-ին իմ հրապարակած «ճանապարհային քարտեզ»-ի կարևորագույն կետերից մեկն Արցախի բնականոն կյանքի վերականգնումն է: Պետք է արձանագրել, որ մենք այս պահին ունենք բավականին շոշափելի արդյունքներ, բայց իհարկե անելիքների ծավալը շատ մեծ է և կարևոր է, որ մեր քաղաքական վճռականությունն ու հանձնառությունն արտահայտենք այդ անելիքն ամբողջ ծավալով իրականացնելու և Արցախի ոչ միայն բնականոն կյանքի վերականգնման, այլև հետագա զարգացման մասին խոսենք, այդ ուղղությամբ կոնկրետ ծրագրեր իրականացնենք: Իհարկե, ամենատարբեր մակարդակներում այս ընթացքում քննարկումները ոչ մի օր չեն դադարել, համատեղ որոշումներ են կայացվել և այսօր մենք կամփոփենք մինչև այժմ տեղի ունեցած քննարկումների արդյունքները և որոշակի պայմանավորվածություններ ձեռք կբերենք հետագա անելիքների վերաբերյալ»:
Իր հերթին ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը նշել է. «Ցանկանում եմ ողջունել և պարոն վարչապետ շնորհակալություն հայտնել այս հանդիպումը նախաձեռնելու համար: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել նաև հետպատերազմյա ժամանակահատվածում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից իրականացվող սոցիալական ծրագրերի կապակցությամբ: Արդյունքները շոշափելի են այն առումով, որ բնակչության մեծ մասը, Արցախի Հանրապետության մոտ 120 հազար քաղաքացիներ այսօր բնակվում են Արցախում և բնականոն կյանքի առումով կարծես թե հաջողվել է ապահովել այն ամենն, ինչ պետք է:
Ունենք մինչև 30 հազար բնակիչներ, որոնք գտնվում են Հայաստանի Հանրապետությունում, բարեբախտաբար շատ քիչ մասն է լքել Հայաստանի Հանրապետության տարածքը: Բայց ես ուզում եմ հետադարձ հայացք գցել 90-ական թվականնհերի հետ կապված, որովհետև մենք պատերազմից հետո ազատագրելով Մարտակերտի շրջանը՝ մեզ չհաջողվեց Մարտակերտի շրջանի բնակչության մեծ մասին հետ բերել Արցախ, քանի որ հապաղել ենք:
Մեր գլխավոր խնդիրը բնակարանաշինությունն է այս փուլում, սոցիալական վճարների առումով համարում եմ, որ դեռ մի քանի ամիս խնդիրը լուծված է և որևէ արցախցի ընտանիք չի ունենալու հացի խնդիր, քանի որ նպաստները և միանվագ տրամադրված գումարները ժամանակավոր բավարարում են: Բայց բնակարանների կառուցման, տրամադրման խնդրի և աշխատատեղերի, եկամտի ապահովման առումով ունենք շատ անելիքներ:
Մեր հիմնական խնդիրը ես համարում եմ բնակարանաշինությունը և, ըստ մեր պլանների, պետք է կառուցվի առնվազն 5-5,58 հազար բնակարան 2,5-3 տարիների ընթացքում: Երկրորդ կարևոր խնդիրը վնասների փոխհատուցման հարցն է, մեր շատ հայրենակիցներ կրել են մեծ վնասներ, որոնց փոխհատուցման առումով ևս մենք պետք է միասին որոշում կայացնենք»:

Обсуждение программ, реализуемых в Арцахе
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна и президента Арцаха Араика Арутюняна при участии руководителей ответственных ведомств правительства состоялось очередное обсуждение программ, реализуемых в Арцахе.
Об этом «Арменпресс» сообщили в Управлении информации и общественных связей Аппарата премьер-министра.
В своем выступлении премьер-министр говорил следующее: «Уважаемый президент Республики Арцах, уважаемые коллеги, сегодня мы собрались, чтобы обсудить нашу повестку дня в социально-экономической сфере, вопросы сотрудничества, ход программ и будущее, которое мы сегодня реализуем вместе с правительством Арцаха. Напомню, что одним из ключевых пунктов моей дорожной карты, опубликованной 18 ноября, является восстановление нормальной жизни в Арцахе. Следует отметить, что на данный момент у нас есть вполне ощутимые результаты, но, конечно, объем работы очень большой, давайте будем реализовывать конкретные программы в этом направлении. Конечно, дискуссии на разных уровнях не прекращались ни на один день, были приняты совместные решения, сегодня мы подведем итоги обсуждений на сегодняшний день, мы достигнем определенных договоренностей о том, что делать дальше».
В свою очередь, президент Республики Арцах Араик Арутюнян сказал: «Хочу приветствовать господина Премьер-министра и поблагодарить его за организацию этой встречи. Также хочу поблагодарить вас за социальные программы, реализуемые правительством Республики Армения в послевоенный период. Результаты ощутимы в том смысле, что сегодня в Арцахе проживает большая часть населения, около 120 000 граждан Республики Арцах. С точки зрения нормальной жизни кажется, что удалось обеспечить их всем необходимым.
В Республике Армения остается до 30 000 жителей, к счастью, очень немногие покинули территорию Республики Армения. Но я хочу вспомнить 90-е годы, когда мы освободили Мартакертский район после войны, но нам не удалось вернуть большую часть населения Мартакертского района в Арцах, потому что мы опоздали. Наша основная проблема на данном этапе - это жилье, с точки зрения социальных выплат, думаю, проблема решится за несколько месяцев, в арцахских семьях не будет проблем с хлебом, так как пособий и единовременных выплат будет достаточно. Но у нас много работы по жилищному строительству, в вопросе обеспечения работой, обеспечения доходов.
Считаю жилье своей главной задачей, по нашим планам, за 2,5-3 года должно быть построено не менее 5 - 5 580 квартир. Второй важный вопрос - это вопрос компенсации ущерба, многие наши соотечественники понесли большие потери, по которым мы вместе должны принимать решения».