Միջին մասնագիտական կրթական ծրագրով վերջին կուրսում սովորողները տարկետման հնարավորություն կստանան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը ներկայացրել է օրենքի նախագիծ, որով առաջարկում է միջին մասնագիտական կրթական ծրագրով ուսումնառությունը չավարտած, ավարտական կուրսում սովորողներին կառավարության որոշմամբ մեկ անգամ տալ տարկետում, սակայն ոչ ավելի, քան նրա 20 տարին լրանալու օրը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում լրացում կատարելու մասին օրենքի նախագիծն ԱԺ նիստում ներկայացրեց խմբակցության պատգամավոր Աննա Կոստանյանը:
Սահմանվում է, որ օրենքի նախագծի 22-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետի համաձայն տրված տարկետման ժամկետի ավարտի օրվա դրությամբ միջին մասնագիտական կրթական ծրագրով ուսումնառությունը չավարտած, ավարտական կուրսում սովորող եւ պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչի ենթակա քաղաքացուն Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ մեկ անգամ տրվում է տարկետում՝ մինչեւ ուսումնառության ավարտի օրը ներառյալ, սակայն ոչ ավելի, քան նրա 20 տարին լրանալու օրը:
Կոստանյանը նշեց. «Կրթության մասին և Նախնական մասնագիտական արհեստագործական և միջին մասնագիտական կրթության մասին օրենքների կարգավորումների շրջանակներում օրենսդիրը նախնական մասնագիտական արհեստագործական և միջին մասնագիտական կրթական ծրագրերով ուսումնառությունը դիտարկել է միևնույն հարթակում ՝ այդ ոլորտում պետության վրա նույնաբնույթ պարտավորություններ դնելով: Սակայն օրենքը չի սահմանել հավասար մոտեցում՝ նախնական մասնագիտական և միջին մասնագիտական կրթական ծրագրերով սովորող քաղաքացիների միջև: Եթե 19 տարին լրացած և նախնական մասնագիտական կամ արհեստագործական կրթական ծրագրով սովորող քաղաքացիների համար օրենքի 22-րդ հոդվածի 5-րդ մասում նախատեսված է մինչև ուսումնառության ավարտը ՀՀ կառավարության որոշմամբ մեկ անգամ տարկետում ստանալու հնարավորություն, ապա 19 տարին լրացած և միջին մասնագիտական կրթական ծրագրով սովորող քաղաքացիների համար այդ իրավունքը սահմանափակված է»:
Նախնական մասնագիտական կրթական ծրագրով ուսումնառության ժամկետը սահմանվում է 6 ամսից մինչև 3 տարի, իսկ միջին մասնագիտական կրթական ծրագրի դեպքում ՝ 2-5 տարի:

Учащиеся последнего курса средней специальной образовательной программы получат отсрочку
Фракция Национального собрания “Просвещенная Армения” представила проект закона, которым предлагается согласно решению правительства учащимся, не окончившим обучение по средне-профессиональной образовательной программе выдавать отсрочку, но не позднее, чем в день достижения 20-летия.
Как сообщает Арменпресс, проект закона О внесении дополнения в Закон Республики Армения “О воинской службе и статусе военнослужащего” представила депутат НС Анна Костанян.
Устанавливается, что на день окончания срока отсрочки, выданного согласно пункту 2 части 3 статьи 22 Закона “О воинской службе и статусе военнослужащего” студенту, не окончившему обучение по средне-профессиональной образовательной программе, обучающемуся на выпускном курсе и подлежащему призыву на обязательную военную службу, по решению правительства Республики Армения один раз, до дня окончания учебы включительно, выдается отсрочка, но не позднее чем в день достижения 20-летия.
Костанян отметила: “В рамках регулирования законов Об образовании и начальном профессиональном ремесленном и среднем специальном образовании законодатель рассматривает обучение по начальным профессиональным ремесленным и средне-специальным образовательным программам на одной площадке, возлагая на государство аналогичные обязательства в этой сфере”. Однако закон не устанавливает того же отношения к гражданам, обучающимся по программам начального профессионального среднего профессионального образования. Если статья 22 часть 5 Закона предусматривает возможность получения единовременной отсрочки до окончания обучения для граждан, обучающихся в возрасте до 19 лет, по предварительному программа профессионального или профессионального образования, то для граждан старше 19 лет, обучающихся по программе среднего профессионального образования это право ограничено”.
Срок обучения по программе начального профессионального образования составляет от 6 месяцев до 3 лет, а по программе среднего профессионального образования - от 2 до 5 лет.