ԵԽ Նախարարների կոմիտեն ծանուցվել է հայ գերիների վերաբերյալ ՄԻԵԴ կիրառված միջանկյալ միջոցների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համաձայն Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կանոնների 39-րդ կանոնի 2-րդ մասի՝ 2021 թվականի մարտի 9-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (յոթ դատավորներից կազմված Պալատի կազմով) որոշել էԵվրոպայի Խորհրդի Նախարարների կոմիտեին ծանուցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տեղի ունեցած վերջին զինված հակամարտության առնչությամբ 39-րդ կանոնի ներքո կիրառվածմիջանկյալ միջոցների վերաբերյալ, որոնք են երկու պետություններին հասցեագրված ընդհանուր միջոցներ պարունակող 2020 թվականի սեպտեմբերի 29-ին կայացված և նոյեմբերի 4-ին պարզաբանված որոշումը, ինչպես նաև 2020 թվականի հոկտեմբերի 13-ից 2021 թվականի մարտի 5-ն ընկած ժամանակահատվածում համապատասխան Սեկցիայի Նախագահի կողմից կայացված 78 որոշումները, որոնք վերաբերում են Ադրբեջանի կողմից ենթադրաբար գերեվարված 249 հայերի առնչությամբ միջանկյալ միջոցի կիրառման դիմումներին: Նշված դիմումները ներկայացվել են Հայաստանի կառավարության կողմից«Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի»(գանգատ թիվ 42521/20) միջպետական գանգատի շրջանակում և ենթադրաբար գերեվարված անձանց ազգականների կողմից՝ 62 անհատական դիմումներում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին, ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչությունից, ՄԻԵԴ-ը Նախարարների կոմիտեին տեղեկացրել է, որ, համաձայն ՀՀ կառավարության տրամադրած տեղեկատվության վերոնշյալ անձանցից 58-ը վերադարձվել են 2020 թվականի դեկտեմբեր և 2021 թվականի փետրվար ամիսների ընթացքում, իսկ 7 անձինք գտնվել են մահացած (այնուամենայնիվ, 6 գործերով անհատ դիմումատուները պնդում են, որ իրենց ազգակցի մահվան փաստը հաստատող որևէ ապացույց չեն ստացել): 249 հայերից 72-ը դեռևս գտնվում են Ադրբեջանում, որոնց գերության և պահման փաստը հաստատվել է Ադրբեջանի կառավարության կողմից: Ինչ վերաբերում է մյուս 112 անձանց, ապա Ադրբեջանի Կառավարությունը պնդում է, որ իրենք չեն կարողացել նույնականացնել այդ անձանց իրենց մոտ պահվող անձանց շրջանում:
«39-րդ կանոնը կիրառվել է 249-ից 229 հայերի վերաբերյալ: Ինչ վերաբերում է մյուս 20 անհատներին, ապա նրանց վերաբերյալ 39-րդ կանոնի կիրառման քննությունը կասեցվել է կամ որևէ որոշում չի կայացվել, քանի որ վերջիններս այդ ընթացքում վերադարձված էին: Ադրբեջանի կառավարությունից պահանջվել է տրամադրել հստակ տեղեկատվություն վերոնշյալ անձանց վերաբերյալ, այդ թվում՝ նրանց պահման պայմանների, բժշկական զննության ենթարկելու , ինչպես նաև վերադարձնելու նպատակով արդեն իսկ ձեռնարկված, կամ նախաձեռնվող միջոցների վերաբերյալ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչությունից նաև հայտնում են, որ2021 թվականի փետրվարի 19-ին Սեկցիայի Նախագահը վերացրել է 41 հայ անձանց, ներառյալ 40 վերադարձվածների և որոնողական աշխատանքների արդյունքում աճյունը գտնված 1 անձի վերաբերյալ կայացված միջանկյալ միջոցները: Այսպիսով, 39-րդ կանոնի ներքո կիրառված միջոցների որոշումները ուժի մեջ են մնում Ադրբեջանի կողմից ենթադրաբար գերեվարված 188 անձանց վերաբերյալ:
«Դատարանը որոշել է Նախարարների կոմիտեին ծանուցել իր կողմից կիրառված միջանկյալ միջոցների վերաբերյալ՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքները, որ Ադրբեջանի կառավարությունը խախտել է քննարկվող անձանց վերաբերյալ տեղեկատվություն տրամադրելու համար Դատարանի սահմանած ժամկետները և տրամադրել է ավելի ընդհանրական և սահմանափակ տեղեկատվություն»,- տեղեկացնում են ներկայացուցչույունից՝ հավելելով, որ ամբողջական տեղեկատվության համար անհրաժեշտ է նկատել, որ 39-րդ կանոնի կիրառման դիմումներ Դատարանը ստացել է նաև Ադրբեջանի կառավարությունից՝ Հայաստանի կողմից ենթադրաբար գերեվարված 16 ադրբեջանցի անձանց վերաբերյալ: Նշված խմբից 12 անհատների գերի լինելու փաստը հաստատվել է Հայաստանի կառավարության կողմից, և այդ անձնինք 2020 թվականի դեկտեմբերին վերադարձվել են։ Մնացյալ 4 անձանց գերեվարությունը չի հաստատվել Հայաստանի կառավարության կողմից: Հաշվի առնելով Հայաստանի կառավարության կողմից տրամադրված տեղեկատվության ամբողջական բնույթը՝ Դատարանը որոշել է չկիրառել 39-րդ կանոնը այս դիմումներից որևէ մեկի պարագայում, փոխարենը՝ կասեցրել է 39-րդ կանոնի ներքո իր քննությունը:
Ըստ աղբյուրի՝ Դատարանը պահպանում է 39-րդ կանոնի կիրառման վերաբերյալ ապագայում ներկայացվող դիմումների նկատմամբ իր իրավասությունը: Արդեն իսկ կիրառված միջոցները ուժի մեջ են մնում մինչև հակառակի վերաբերյալ որոշման կայացումը:

CoE Committee of Ministers notified of ECHR interim measures over Armenian POWs
YEREVAN, MARCH 17, ARMENPRESS. The European Court of Human Rights (sitting as a Chamber of seven judges) decided on March 9 to notify the Committee of Ministers, pursuant to Rule 39 § 2 of the Rules of Court, of the following interim measures indicated under Rule 39 in relation to the recent armed conflict between Armenia and Azerbaijan:
 the decision taken on 29 September 2020, clarified on 4 November 2020, containing an indication of general measures directed at both States; and
 78 decisions taken by the President of the relevant Section between 13 October 2020 and 5 March 2021 in regard to requests for interim measures relating to 249 Armenians allegedly captured by Azerbaijan. These requests have been brought by the Armenian Government within the framework of the inter-State application Armenia v. Azerbaijan (no. 42521/20) and by relatives of alleged captives in 62 individual applications.
As ARMENPRESS was informed from the Armenian Representation to the UCHR, the Court informed the Committee of Ministers that 58 of the mentioned Armenians had been repatriated between December 2020 and February 2021 and that seven of them had been found deceased, according to the Armenian Government (however, the individual applicants in six cases claim that they have not received any evidence of the death of their relatives). Of the 249 Armenians, 72 are still in Azerbaijan, their captivity and detention having been acknowledged by the Azerbaijani Government. In regard to the remaining 112 individuals, the Azerbaijani Government claim that they have not been able to identify them among their captives.
Rule 39 has been applied with respect to 229 of the 249 Armenians. As regards the other 20 individuals, the examination under Rule 39 was suspended or no decision was taken because the individuals concerned had been repatriated in the meantime. The Government of Azerbaijan have been invited to provide specific information on the individuals concerned, including the conditions of their detention, any medical examinations they have undergone and details of the measures that have been taken or are planned to be taken to repatriate them.
On 19 February 2020 the President of the Section lifted the interim measures with respect to 41 Armenians, including 40 repatriated individuals as well as one person whose remains had been found during a search. Rule 39 measures thus remain in force with respect to 188 Armenians allegedly captured by Azerbaijan.
The Court decided to notify the Committee of Ministers of the measures taken by it, having regard to the Azerbaijani Government’s failure to respect the time-limits set by the Court for the submission of information on the individuals concerned and the rather general and limited information provided by them.
For the sake of completeness, it is to be noted that the Court has also received Rule 39 requests, lodged by the Government of Azerbaijan, relating to 16 Azerbaijanis allegedly captured by Armenia. Twelve individuals out of this group were acknowledged as captives by the Armenian Government and repatriated in December 2020. The other four individuals have not been acknowledged as captives by Armenia. Given the nature of the information received from the Armenian Government, the Court decided not to apply Rule 39 in any of these cases and instead suspended its examination under Rule 39.
The Court retains jurisdiction over future Rule 39 requests. The measures already indicated remain in force until otherwise ordered.