Ավինյանը տեսակոնֆերանս է անցկացրել ԵԶՀ ներկայացուցիչների հետ. պլանավորվում է 3 նոր դրամաշնորհ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը մարտի 12-ին մասնակցել է Եվրասիական զարգացման հիմնադրամի պորտֆելի գնահատման տեսակոնֆերանսին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակից, փոխվարչապետը հանդես է եկել ողջույնի խոսքով. «Ուրախ եմ ողջունել բոլորին Եվրասիական զարգացման հիմնադրամի միջոցներով Հայաստանում իրականացվող ծրագրերի պորտֆելի համատեղ գնահատման աշխատանքների շրջանակներում։ Մեծապես կարևորում եմ այս միջոցառումը մի շարք առումներով։ Նախևառաջ, սա լրացուցիչ հնարավորություն է գործընկերային հարաբերություններն ավելի ամրապնդելու և գործնական երկխոսության միջոցով ծրագրերն առավել համակարգված և արդյունավետ կերպով իրականացնելու հիմքեր ձևավորելու համար։
2020 թվականին կորոնավիուսի համավարակի և Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի հետևանքով մեր երկիրը տնտեսական անկման շրջափուլ մտավ, և այդ իրողությունները նաև բացասաբար անդրադարձան ծրագրերի իրականացման ընթացքի ու արդյունավետության վրա։
Այդուհանդերձ, տնտեսական ճգնաժամի հաղթահարման նպատակով ընդունված արագ հակազդման քաղաքականության շրջանակներում Կառավարությունն, ի թիվս այլ միջոցառումների և նպատակների, նաև հասցեագրել է կապիտալ ներդրումային ծրագրերի իրականացման արդյունավետության շեշտակի աճի ապահովումը՝ որպես տնտեսական ակտիվության վերականգնման կարևորագույն երաշխիքներից մեկը։
Վստահ եմ՝ զարգացման գործընկերների հետ համատեղ ծրագրային պորտֆելների գնահատման գործընթացի իրականացումը լրացուցիչ երաշխիքներ է ձևավորում ծրագրերի իրականացման արդյունավետության համար՝ որպես երկկողմ հանձնառության դրսևորում։ Սա չափազանց կարևոր է նաև երկրի ֆիսկալ կայունությունն ապահովելու, հանրային ներդրումային նոր նախաձեռնությունների ու ծրագրերի համար պոտենցիալ դաշտ ձևավորելու համար։
Եվրասիական զարգացման հիմնադրամի հետ Հայաստանի ընդհանուր ակտիվ ծրագրային պորտֆելը մոտ 200 մլն ԱՄՆ դոլար է, հատկացումների մասով միջին կատարողականը՝ մոտ 68%: Չնայած ծրագրերի ֆինանսական ծավալի ու քանակի առումով գործընկերության պորտֆելը մեծ չէ, սակայն Եվրասիական զարգացման հիմնադրամը Հայաստանի կարևորագույն գործընկերներից է, և կարծում եմ, որ դեռ հնարավորություններ կլինեն գործընկերությունն առավել զարգացնելու համար։
Թույլ տվեք շատ չծավալվել, որպեսզի ավելի շատ ժամանակ կարողանանք հատկացնել հենց ծրագրերի շուրջ քննարկումների համար։ Միջոցառման օրակարգը նախատեսում է, որ առաջին փուլով կքննարկենք արդեն իսկ իրականացվող 4 ծրագրերը՝ 3 վարկային և 1 դրամաշնորհային, իսկ երկրորդ փուլով՝ պլանավորված թվով 3 դրամաշնորհային ծրագրերը»:
Եվրասիական զարգացման հիմնադրամի պորտֆելի՝ տեսակապով անցկացվող գնահատման ժամանակ քննարկվել են ընթացքի մեջ գտնվող ծրագրերը: Անդրադարձ է կատարվել «Հյուսիս-հարավ» ավտոճանապարհի կառուցման ներկայիս փուլի, Հայաստանում ոռոգման համակարգի արդիականացման, Մաստարայի ջրամբարի կառուցման, «Առողջապահության առաջնային ոլորտում ոչ վարակիչ հիվանդությունների կանխարգելման և վերահսկման կատարելագործման» դրամաշնորհային ծրագրին վերաբերող հարցերին:
Առանձին քննարկման առարկա են դարձել նախատեսվող դրամաշնորհային ծրագրերը, ինչպես օրինակ՝ «կանաչ էներգիայի» զարգացումն ու հանրային շենքերում էներգախնայող մեխանիզմների ներդրումը, աշխատանքի էլեկտրոնային բորսայի ստեղծումը, Հայաստանում կորոնավիրուսի համավարակի մարտահրավերին պատրաստվածության մեծացումը՝ առաջացած սպառնալիքների հայտնաբերման և արձագանքման ուղղությամբ:
Տեսակոնֆերանսի ավարտին ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն համատեղ արձանագրության և գործողությունների պլանի միջոցով շարունակել աշխատանքները ծրագրերի իրականացման և արդյունավետ կառավարման ուղղությամբ: Կողմերը փոխադարձ հետաքրքրություն են արտահայտել Եվրասիական զարգացման հիմնադրամի ու գործընկեր երկրի միջև համագործակցության ռազմավարության մշակման ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկելու հարցում: Նախատեսվում է պորտֆելի գնահատումը պարբերական դարձնել, որպեսզի ծրագրերի կառավարումը հնարավորինս արդյունավետ դառնա, իսկ ընթացիկ խնդիրներն արագ լուծումներ ստանան:

Вице-премьер провел видеоконференцию с представителями Евразийского фонда стабилизации и развития
Вице-премьер Республики Армения Тигран Авинян 12 марта в формате видеоконференции принял участие в совместном обзоре портфеля проектов Евразийского фонда стабилизации и развития. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса Авиняна, вице-премьер выступил с приветственной речью:
Рад приветствовать всех вас в рамках работ по совместному обзору портфеля проектов, реализуемых в Армении на средства Евразийского фонда стабилизации и развития. Придаю большое значение этому мероприятию по ряду причин. Прежде всего, это дополнительная возможность еще больше укрепить партнерские отношения и заложить основу для более скоординированной и эффективной реализации проектов через практический диалог.
Придаю особое значение этой работе в контексте очень сложной для Армении экономической ситуации в прошлом, 2020-м году. Вследствие эпидемии коронавируса и развязанной Азербайджаном против Арцаха войны наша страна вступила в период серьезного экономического спада, и эти реалии также негативно повлияли на реализацию и эффективность программ.
Тем не менее, в рамках политики быстрого реагирования, принятой для преодоления экономического кризиса, правительство, в числе других мероприятий и целей, также поставило себе целью достижение значительного повышения эффективности реализации программ капитальных вложений как одну из важнейших гарантий восстановления экономики.
Уверен, что реализация процесса обзора портфеля проектов совместно с партнерами по развитию обеспечивает дополнительные гарантии для эффективной реализации проектов в качестве проявления двусторонних обязательств. Это очень важно также в плане обеспечения фискальной устойчивости страны и формирования потенциального поля для новых общественных инвестиционных инициатив и программ.
Общий портфель активных проектов Армении с Евразийским фондом стабилизации и развития составляет около 200 миллионов долларов, при этом средняя эффективность выполнения ассигнований составляет около 68%. Хотя партнерский портфель невелик с точки зрения финансовых объемов и количества проектов, Евразийский фонд стабилизации и развития является одним из важнейших партнеров Армении, и я думаю, что еще будут возможности для дальнейшего развития партнерства.
Позвольте не углубляться далее в детали, чтобы мы смогли больше времени уделить обсуждению проектов. Повестка мероприятия предусматривает, что на первом этапе мы обсудим уже реализуемые проекты. Таких проектов 4 - 3 кредитных и 1 грантовый. На втором этапе обсудим запланированные 3 грантовые программы”.
В ходе мероприятия были обсуждены находящиеся на стадии реализации проекты. Были затронуты текущий этап строительства автодороги “Север-Юг”; программа модернизации оросительных систем; проекты “Строительство резервуара Мастара” и “Совершенствование профилактики и контроля неинфекционных заболеваний в первичном звене здравоохранения”.
Отдельно были затронуты запланированные грантовые проекты, такие как задействование механизмов повышения энергосбережения в общественных зданиях и содействие развитию “зеленой энергетики”; создание электронной биржа труда; повышение уровня готовности к пандемии COVID-19 в Республике Армения, обнаружение и реагирование на угрозу, создаваемую коронавирусом.
В конце видеоконференции была достигнута договоренность о продолжении работы по внедрению эффективного управления программами посредством совместного протокола и плана действий. Стороны выразили обоюдную заинтересованность в принятии мер по разработке стратегии сотрудничества между Евразийским фондом стабилизации и развития и страной-партнером. Планируется, что оценка портфеля проектов будет регулярной, чтобы управление проектами стало максимально эффективным, а текущие вопросы оперативно решались.