Ադրբեջանն ու Թուրքիան պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն․ Բադասյանը՝ UNODC-ի 14-րդ կոնգրեսին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը 2021 թվականի մարտի 5-ից 11-ը Ճապոնիայի Կիոտո քաղաքում է։ Նախարարը մասնակցում է ՄԱԿ-ի Հանցավորության կանխարգելման և քրեական արդարադատության 14-րդ կոնգրեսին (UNODC), որին մասնակցում են նաև արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Արտակ Ապիտոնյանը և ԱՆ քրեական օրենսդրության, քրեակատարողական և պրոբացիայի ոլորտի քաղաքականության մշակման վարչության պետ Արփինե Սարգսյանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արդարադատության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, մարտի 7-ի ելույթում նախարար Բադասյանը շնորհակալություն է հայտնել Ճապոնիային և UNODC-ի քարտուղարությանը միջոցառումը կազմակերպելու համար և նշել, որ ՄԱԿ-ի այս հարթակը լավ հնարավորություն է կառավարությունների համար քննարկելու հանցագործությունների կանխարգելման և քրեական արդարադատության խնդիրների վերհանման, ինչպես նաև անհրաժեշտ մեխանիզմներ և գործիքակազմեր ներդնելու հարցերը։
Նախարար Բադասյանը հատուկ անդրադարձել է ատելության խոսքի հիմնախնդիրներին և նշել, որ այս հարցը արդիական է Հայաստանի համար, քանի որ իր էթնիկ, կրոնական և մշակութային ինքնության հանդեպ անհանդուրժողականության պատճառով ողջ պատմության ընթացքում հայ ժողովուրդը խտրականության, հետապնդումների, ատելության հիմքով հանցագործությունների և ցեղասպանության զոհ է դարձել: «Այս համատեքստում Հայաստանի պատվիրակությունը նախաձեռնել է Կիոտոյի հռչակագրում ներառել ատելության հանցագործության վերաբերյալ առանձին պարբերություն»,- նշել է Ռուստամ Բադասյանը՝ ընդգծելով, որ ատելության և ինքնության հատկանիշների վրա հիմնված հանցագործությունները առաջին քայլն են, որոնք կարող են հանգեցնել մարդկության դեմ ուղղված լուրջ հանցագործությունների, ներառյալ՝ ռազմական հանցագործությունների և էթնիկ զտումների: «Կարծում եմ, որ անցյալում կատարված հանցագործությունների համար անպատժելիությունը, դրանց արդարացումն ու մերժումը ճանապարհ են հարթում բռնության և նոր վայրագությունների վերածննդի համար»,- շեշտել է Հայաստանի արդարադատության նախարարը՝ որպես ակնհայտ օրինակ ներկայացնելով 2020 թվականի սեպտեմբերին ԼՂ հակամարտության գոտում թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքները՝ հայերի դեմ պայքարի համար Լիբիայից և Սիրիայից վարձկանն ահաբեկիչների ներգրավումը՝ ընդգծելով, որ ինչպես և 1990-ականների սկզբին Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած առաջին պատերազմի պատճառները ևս պայմանավորված են եղել հայերի նկատմամբ ատելությամբ և խտրականությամբ, մարդու հիմնարար իրավունքների ժխտումով։
«Տասնամյակներ շարունակ խթանված Ադրբեջանի հակահայ քաղաքականությունն իր առավել անմարդկային արտահայտությունն է գտել Արցախի ժողովրդի դեմ վերջին ագրեսիայի ընթացքում, որն ուղեկցվել է ռազմական և մարդկության դեմ հանցագործություններով: Նման հանցագործությունների ամենանշանավոր օրինակներից են, երբ քաղաքացիական բնակչության դեմ օգտագործվեց կասետային զինամթերք, թիրախավորվեց և ոչնչացվեց հայկական մշակութային ժառանգությունը, օգտագործվեց արգելված ֆոսֆորային զինամթերք՝ այդ թվում նաև անտառներում ապաստանած, բռնի տեղահանված բնակչության դեմ՝ պատճառելով հսկայական վնաս ինչպես մարդկությանը, այնպես էլ շրջակա միջավայրին»,- ասել է Ռուստամ Բադասյանը՝ որպես մեկ այլ վկայություն բերելով Ադրբեջանի կողմից Ժնևի «Ռազմագերիներիհետ վարվելակերպի մասին» կոնվենցիան կոպտորեն խախտելու փորձերը՝ հայ ռազմագերիներին և այլ գերիներին, այդ թվում` կանանց, վերադարձնելուց հրաժարվելը։
«Թուրքիայի կողմից օտարերկրյա ահաբեկիչների հավաքագրումը և նրանց հետագա տեղակայումը Ադրբեջանի զինված ուժերի շարքերում՝ Արցախի դեմ ծավալած ռազմական գործողությունների համար, Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից կատարված հերթական ծանր հանցագործությունն է՝ միջազգային բոլոր նորմերի կոպիտ խախտմամբ: Համապատասխան աղբյուրներից ստացված բազմաթիվ ապացույցները վկայում են, որ Թուրքիան և Ադրբեջանը աջակցում և նպաստում են մեր տարածաշրջանում ահաբեկչական սպառնալիքի ավելացմանը և տարածմանը: Հետևաբար, կարծում ենք, որ միջազգային հանրությունը պետք է միանա ջանքերին՝ այս սպառնալիքին դիմակայելու և այս հանցագործության կողմնակիցներին ու մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու համար»,- հայտարարել է Ռուստամ Բադասյանը և այդ համատեքստում ողջունել Կիոտոյի հռչակագրի՝ ահաբեկչության հանցագործությանն անդրադառնալու փաստը։
ՀՀ արդարադատության նախարարությունից նաև հայտնում են, որ նախարարն անդրադարձել է 2018 թվականի թավշյա հեղափոխությանը՝ նշելով, որ դրանից ի վեր Հայաստանը նոր վճռականությամբ է ձեռնամուխ եղել բարեփոխումների հավակնոտ օրակարգի իրականացմանը և զգալի առաջընթաց է արձանագրել օրինականության մշակույթը խթանելու և հանցագործությունների կանխարգելման ու քրեական արդարադատության օրենսդրական շրջանակները բարելավելու հարցերում:
Անդրադառնալով դատաիրավական բարեփոխումների գործընթացին՝ Ռուստամ Բադասյանն ընդգծել է, որ առաջնային նպատակը դատական համակարգի անկախությունն ապահովելն ու համակարգի նկատմամբ հասարակության վստահությունը ամրապնդելն է՝ դատավորների բարեվարքության ստուգման հավասարակշռված մեխանիզմների և այլ գործիքների ներդրման միջոցով։
Խոսելով Կառավարության օրակարգի մյուս առաջնահերթությունից՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարից, ՀՀ արդարադատության նախարարը ներկայացրել է Ռազմավարությամբ նախատեսված ինստիտուցիոնալ լուծումները՝ ուղղված կանխարգելմանը, քննությանն ու կրթությանը, այնուհետև անդրադարձել է քրեական արդարադատության բարեփոխումներին՝ նշելով, որ դրանց հիմքում մարդակենտրոն և մարդասեր մոտեցումն է՝ պատժողական քաղաքականությունից վերականգնողական արդարադատության անցնելը, որը և արտացոլված է Քրեական և Քրեական դատավարության նոր օրենսգրքերի նախագծերում։ Որպես հանցավորության դեմ պայքարի առանցքային ուղղություն՝ նախարարն առանձնացրել է նաև քրեական ենթամշակույթի բացասական ազդեցությունը վերացնելու հասարակական պահանջով պայմանավորված քրեական տարրերի դեմ պայքարն ու այդ նպատակով իրականացված օրենսդրական փոփոխությունները։

Азербайджан и Турция должны быть привлечены к ответственности: Бадасян на XIV Конгрессе UNODC
Министр юстиции РА Рустам Бадасян с 5 по 11 марта 2021 года находится в Японии - в Киото. Министр принимает участие в XIV Конгрессе ООН по предупреждению преступности и уголовному правосудию (UNODC), в котором также участвуют заместитель министра иностранных дел Артак Апитонян, начальник управления по развитию политики уголовного права, пенитенциарной и пробационной сферы Министерства юстиции Арпине Саркисян.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ Министерства юстиции Республики Армения, в своем выступлении 7 марта министр Бадасян поблагодарил Японию и Секретариат UNODC за организацию мероприятия, отметив, что эта платформа ООН является хорошей возможностью для правительств обсудить вопросы предупреждения преступности, уголовного правосудия, а также необходимые для этого механизмы и инструментарий.
Министр Бадасян особо подчеркнул проблемы языка вражды, отметив, что этот вопрос актуален для Армении, поскольку армянский народ на протяжении всей своей истории подвергался дискриминации, преследованиям, преступлениям на почве ненависти и геноциду из-за нетерпимости к своей этнической, религиозной и культурной идентичности.«В этом контексте армянская делегация инициировала включение в Киотскую декларацию отдельного параграфа о преступлениях на почве ненависти», - сказал Рустам Бадасян, подчеркнув, что преступления на почве ненависти, являются первым шагом, который может в дальнейшем привести к серьезным преступлениям против человечности, включая военные преступления и этнические чистки.
"Думаю, что безнаказанность за совершенные в прошлом преступления, их оправдание и отрицание прокладывают путь к возрождению насилия и новых варварств", - подчеркнул министр юстиции Армении, представляя в качестве очевидного и наглядного примера последствия турецко-азербайджанской агрессии в зоне карабахского конфликта в сентябре 2020 года, привлечение террористов из Ливии и Сирии для борьбы против армян, подчеркнув при этом, что как и во время Первой войны в Нагорном Карабахе в начале 1990-х годов, причины также были обусловлены ненавистью и дискриминацией в отношении армян, отрицанием основополагающих прав человека.
«Антиармянская политика Азербайджана, стимулируемая на протяжении десятилетий, нашла свое самое бесчеловечное выражение во время недавней агрессии против народа Арцаха, которая сопровождалась военными преступлениями против человечности.Одними из наиболее ярких примеров таких преступлений является использование кассетных боеприпасов против гражданского населения, уничтожение армянского культурного наследия и использование запрещенного фосфорного оружия - в том числе и против укрывшегося в лесах насильственно перемещенного населения, что нанесло огромный ущерб как людям, так и окружающей среде», - заявил Рустам Бадасян, в качестве свидетельства указав на попытки Азербайджана грубо нарушить Женевскую конвенцию об отношении к военнопленным, отказавшись вернуть армянских военнопленных других удерживаемых лиц, в том числе и женщин.
«Привлечение Турцией иностранных террористов, их последующее размещение в рядах Вооруженных сил Азербайджана для ведения боевых действий против Арцаха - это еще одно серьезное преступление, совершенное Азербайджаном и Турцией, и грубое нарушение всех международных норм.Многочисленные свидетельства из соответствующих источников показывают, что Турция и Азербайджан способствуют усилению и распространению террористической угрозы в нашем регионе.Следовательно, мы считаем, что международное сообщество должно присоединиться к усилиям по противостоянию этой угрозе и привлечению к ответственности сторонников и виновных в этом преступлении", - заявил Рустам Бадасян и в этом контексте приветствовал факт обращения Киотской декларации к преступлению терроризма.
В Министерстве юстиции РА также сообщают, что министр коснулся бархатной революции 2018 года, отметив, что с тех пор Армения с новой решимостью приступила к реализации амбициозной повестки реформ и зафиксировала значительный прогресс в вопросах стимулирования культуры соблюдения законности, предотвращения преступлений и улучшения законодательных рамок уголовного правосудия
Касаясь процесса судебно-правовых реформ, Рустам Бадасян подчеркнул, что первоочередной целью является обеспечение независимости судебной системы и укрепление доверия общества к системе - посредством внедрения сбалансированных механизмов проверки добропорядочности судей и других инструментов.
Говоря о другом приоритете повестки правительства – борьбе с коррупцией, министр юстиции РА представил предусмотренные Стратегией институциональные решения, направленные на предотвращение, расследование и образование, затем коснулся реформ уголовного правосудия, отметив, что в их основе лежит ориентированный на человека и гуманный подход – переход от карательной политики к восстановительному правосудию, что и отражено в проектах новых кодексов уголовного судопроизводства. В качестве ключевого направления борьбы с преступностью министр выделил также борьбу с криминальными элементами, обусловленную общественным требованием по устранению негативного влияния криминальной субкультуры, а также осуществленные с этой целью законодательные изменения.