Ժորա Սարգսյանի համերգով կտրվի հայկական մշակութային սոցիալական ցանցի` behappy.technology-ի մեկնարկը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մշակութային տուրիզմի զարգացման միջազգային ասոցիացիայի նախագահ, Silk Note Festival-ի գեղարվեստական ղեկավար, կիթառահար, արվեստագիտության դոկտոր Ժորա Սարգսյանը մարտի 6-ին Behappy.Technology օնլայն համերգների հարթակում կներկայացնի Բախի, Ջուլիանիի, Սկարլատիի, Դյուպլեսիի, Պիացոլայի, Գիլարդինոյի գործերը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ համերգը հեռարձակվելու է աննախադեպ և նորհարթակի միջոցով, որի շնորհիվ տարբեր արտիստներ, խմբեր, անհատներ, կազմակերպություններ պարբերաբար հանրությանն են ներկայացնելու համերգներ, ինչպես նաև երաժշտական դասընթացներ, վարպետաց դասեր։
Հայ ուսանողների համար դասընթացներ կանցկացնեն եվրոպացի ճանաչված դասախոսները, իսկ տեղի մասնագետները հնարավորություն կստանան իրենց գիտելիքները փոխանցել արտերկրի ուսանողներին։ BeHappy.Technology մշակութային սոցիալական հարթակը հագեցած է նոր և յուրահատուկ տեխնոլոգիական գործիքակազմով։ Գրանցվելով այս հարթակում՝ մարդիկ կարող են ունկնդրել տարբեր առցանց միջոցառումներ, մասնակցել տարբեր առցանց դասերի, ինչպես նաև իրականացնել իրենց համերգների հեռարձակումը։
Հարթակը ներկայացնում է Մշակութային տուրիզմի զարգացման միջազգային ասոցիացիան։ Ժորա Սարգսյանի համերգով նշանավորվում է հարթակի գործունեության մեկնարկը։
Ժորա Սարգսյանն Իտալիայի, Գերմանիայի, Ֆրանսիայի, Խորվաթիայի, Չինաստանի, Ռուսաստանի, Իսպանիայի և այլ տասնյակ միջազգային մրցույթների դափնեկիր է:Սարգսյանըեղելէբազումմիջազգայինփառատոնների, մրցույթների և ամառային ակադեմիայիգեղարվեստականղեկավարԳերմանիայում,ԻտալիայումԽորվաթիայում,Ռուսաստանում, Նիդերլանդներում, Հնդկաստանում,Հայաստանում,Վրաստանում: Վարպետության դասերով ու դասախոսություններով հանդես է եկել Համբուրգի, Քյոլնի, Ամստերդամի, Փարիզի, Նեապոլի, Բարսելոնայի, Զագրեբի, Սալոնիկի, Թբիլիսիի, Մոսկվայի, Սանկտ Պետերբուրգի, Տալլինի, Վիլնյուսի և այլ քաղաքների կոնսերվատորիաներում:Հանդես է եկել Կոնցերտգեբաու, Համբուրգի, Քյոլնի, Մոնտենեգրոյի, Վիվալդիի անվան կամերայինևայլնվագախմբերիհետ:ԱնսամբլներիկազմումորպեսկիթառահարհանդեսէեկելՍթինգիևԷնրիկեԻգլեսիասիհամերգներին:

Концертом Жоры Саркисяна будет запущена армянская культурная социальная сеть behappy.technology
Президент Международной ассоциации развития культурного туризма, художественный руководитель “Silk Note Festival”, гитарист, доктор искусствоведения Жора Саркисян 6 марта на онлайн платформе концертов Technology представит произведения Баха, Джулиани, Скарлати, Дюплесси, Пьяццоллы, Гилардино.
Как передает Арменпресс, концерт будет на новой платформе, благодаря которой различные артисты, группы, ансамбли периодически будут представлять концерты, а также музыкальные курсы, мастер-классы.
Курсы для армянских студентов будут проводить известные европейские преподаватели, а местные специалисты получат возможность передать свои знания иностранным студентам. Культурная социальная платформа BeHappy.Technology оснащена новыми уникальными технологическими инструментами. Зарегистрировавшись на этой платформе, возможно будет прослушивать различные онлайн-мероприятия, участвовать в различных онлайн-уроках, а также проводить трансляцию своих концертов.
Платформу представляет Международная ассоциация развития культурного туризма. Начало ее деятельности ознаменуется концертом Жоры Саркисяна.
Саркисян был художественным руководителем многочисленных международных фестивалей, конкурсов и Летних академий в Германии, Италии в Хорватии, России, Нидерландах, Индии, Армении, Грузии. С мастер-классами и лекциями он выступал в консерваториях Гамбурга, Кельна, Амстердама, Парижа, Неаполя, Барселоны, Загреба, Салоника, Тбилиси, Москвы, Санкт-Петербурга, Таллина, Вильнюса и других городов. Он выступал с оркестрами Гамбурга, Кельна, Черногории и с камерным оркестром Вивальди. Выступал на концертах Стинга и Энрике Иглесиаса.