Գեղարքունիքի ճապարհներին իրականացվում են մաքրման եւ մշակման աշխատանքներ
ԳԱՎԱՌ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ ։ Հունվարի 18-19-ին Գեղարքունիքի մարզում տեղացած ձյան պատճառով Գեղարքունիքի մարզի միջպետական, հանրապետական, մարզային ու համայնքային նշանակության ճանապարհներին դժվարանցանելի իրավիճակ է առաջացել, որը հաղթահարվում է սպասարկող կազմակերպությունների կողմից իրականացվող մաքրման եւ մշակման աշխատանքների շնորհիվ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Գեղարքունիքի մարզպետարանի քաղաքաշինության վարչության տրանսպորտի եւ ճանապարհաշինության վարչության պետ Գեւորգ Խաչատրյանը, ձյան շերտը Գավառի, Սեւանի եւ Ճամբարակի տարածաշրջաններում կազմել է 15-20, Մարտունու եւ Վարդենիսի տարածաշրջաններում՝ 30-40, բարձրլեռնային բնակավայրերում՝ մինչեւ 50 սանտիմետր։ «Ճանապարհների մաքրման եւ մշակման աշխատանքներն ընթացել են հունվարի 18-ից եւ այժմ էլ ընթացքի մեջ են։ Հունվարի 20-ի կեսօրվա դրությամբ մաքրման եւ մշակման աշխատանքները ավարտվել են միջպետական եւ հանրապետական նշանակության ճանապարհներին, այժմ դրանք ընթանում են մարզային ու համայնքային նշանակության ճանապարհներին։ Գործի են դրվել բոլոր տեխնիկական միջոցները։ Աշխատանքների ծավալը մեծ է Վարդենիսի տարածաշրջանում եւ բարձրլեռնային այն բնակավայրերում, որտեղ գրանցվել են ձյան առավելագույն տեղումներ։ Կարեւորն այն է, որ մարզում փակ ճանապարհներ չկան, իսկ դժվարանցանելիությունը օրվա ընթացքում հաղթահարվում է»,- հավաստեց Գեւորգ Խաչատրյանը:

В Гегаркунике ведутся работы по очистке и обработке дорог
Из-за снегопада 18-19 января межгосударственные, республиканские, региональные и общественные дороги Гегаркуникской области оказались труднопроходимыми. В результате работ по очистке и обработке, проводимых обслуживающими организациями, ситуация нормализуется.
Как сообщил «Арменпресс» начальник Управления транспорта и дорожного строительства Гегаркуникской областной администрации Геворг Хачатрян, слой снега в Гаварском, Севанском и Чамбаракском районах достиг 15-20 см, в Мартунинском и Варденисском районах - 30-40, в высокогорных населенных пунктах - до 50 см. «Работы по очистке дорог ведутся с 18 января. Задействованы все технические средства. Объем работ велик в Варденисском районе и в высокогорных населенных пунктах, где зафиксировано максимальное выпадение снега. Важно то, что в области нет закрытых дорог, а труднопроходимость преодолевается в течение дня», - заверил Геворк Хачатрян