Նախարարը գիտատեխնիկական առաջընթացի համար կարևորեց ռեսուրսների ճիշտ տեղաբաշխումը, կոորդինացիան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ռազմարդյունաբերության ուղղությամբ վերջին 2 տարում ավելի քան 2.5 անգամ ավելացվել է գիտահետազոտական և փորձակոնստրուկտորական աշխատանքների համար պետբյուջեից նախատեսված գումարների չափը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը՝ «Գիտությունը՝ որպես անվտանգության եւ զարգացման հենասյուն» թեմայով խորհրդարանական լսումներում:
Նախարարը նախ շեշտեց, որ աշխարհը փոխվում է շատ արագ, և դրա հիմքում ընկած է գիտական և գիտատեխնիկական առաջընթացը: «Այս ուղղություններով կատարվող փոփոխություններn անշեղորեն բերել են և բերում են աշխարհում անվտանգային համակարգերի կտրուկ փոփոխությունների: Սակայն սա չի նշանակում, որ մենք պետք է ամեն կերպ գիտական նոր ուղղություններով զարգացումներ սկսենք և դրանք ֆինանսավորեnq: Սա նշանակում է, որ մենք կարիք ունենք շատ ավելի լուրջ և ինստիտուցիոնալ կոորդինացիայի: Առաջնահերթությունները պետք է վերանայվեն և բերվեն նոր ստանդարտների»,- ասաց Արշակյանն ու ինստիտուցիոնալ գիտական զարգացման տեսանկյունից կիարևորեց ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի դերը:
Արշակյանը խոսեց նաև լեզվական, մշակութային, հայագիտական, փիլիսոփայական և այլ ուղղություններով անվտանգային միջավայրի մասին: «Այս ուղություններով մենք գտնվում ենք խիստ ագրեսիվ միջավայրում: Մեր հարևան պետությունները ամեն օր խեղաթյուրում են քարտեզներ, պատմություններ, լեզվագիտական և այլ հիմնարար գիտություններ և ուղղություններ: Եվ սա ունենում է կոնկրետ հետևանքներ: Այդպիսի հետևանքներից խուսափելու և մեղմելու համար անհրաժեշտություն կա նաև այս ուղղություններով ավելի մեծ ու կոորդինացված աշխատանք տանելու»,- ասաց նախարարը:
Նա նաև տեղեկացրեց, որ ռազմարդյունաբերության ուղղությամբ վերջին 2 տարիների ընթացքում ավելի քան 2.5 անգամ ավելացվել է գիտահետազոտական և փորձակոնստրուկտորական աշխատանքների համար պետբյուջեից նախատեսված գումարների չափը: Նախարարը հիշեցրեց՝ կառավարության ծրագրի և առաջնահերթությունների մեջ նախանշված է, որ ՀՀ-ն պետք է լինի բարձր տեխնոլոգիական երկիր: «Այդպիսի երկիր ունենալու համար պետք է առաջնորդվենք նաև ռեսուրսների տրամադրման ճիշտ կառուցվածք ունենալու տեսանկյունից: Այսպիսով՝ առաջնահերթությունների հստակ սահմանում, ճիշտ կոորդինացիա, ռեսուրսների ճիշտ տեղաբաշխում և գործիքների ուժեղացում. սրանք այն հիմնարար ուղղություններն են, որոնցով մենք այս ագրեսիվ տարածաշրջանում ի վերջո կկարողանանք դիմակայել և դիմագրվել մեր գոյությունն ու անվտանգությունը»,- ասաց Արշակյանը:
Նա վստահեցրեց, որ հատկապես ռադիոինժեներության, այդ թվում թե ծրագրային ալգոռիթմական, թե սարքաշինության ուղղություններով, ինչպես նաև ռադարների, կապի համակարգերի, ֆիզիկայի, մաթեմատիկայի, այլ ալգոռիթմների ուղղություններով իսկապես ունենք ուժեղ ներուժ, որն անհրաժեշտաբար օգտագործվում է ռազմական արդյունաբերության ուղղություններով:

За последние 2 года объем средств, выделяемых из государственного бюджета на исследования и опытно-конструкторские разработки в области военной промышленности Армении, увеличился более чем в 2,5 раза.
Как сообщает «Арменпресс», об этом в ходе парламентских слушаний на тему “Наука как основа безопасности и развития”, - заявил министр высокотехнологической промышленности Армении Акоп Аршакян.
Министр подчеркнул, что мир меняется очень быстро, в основе изменений лежит научный, научно-технический прогресс. “Изменения в этих областях привели к кардинальным изменениям в мировых системах безопасности. Однако это не значит, что надо лишь развивать новые научные направления, финансировать их. Это означает, что нам нужна гораздо более серьезная институциональная координация. Приоритеты должны быть пересмотрены и приведены к новым стандартам”, - сказал Аршакян, отметив роль Национальной академии наук Армении в институциональном научном развитии.
Аршакян также коснулся среды безопасности в лингвистическом, культурном, арменологическом, философском и других направлениях. “Мы в этих областях находимся в очень агрессивной среде. Наши соседние страны ежедневно искажают карты, историю, языковедческие и другие фундаментальные науки. И это имеет конкретные последствия. Чтобы избежать и смягчить такие последствия, в этих областях необходимо проводить более согласованную работу”, - сказал министр.
Он также сообщил, что за последние 2 года суммы госбюджета, предусмотренные на научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы в области военной промышленности, были увеличены более чем в 2,5 раза. Министр напомнил, что приоритеты программы правительства предусматривают, что Армения должна быть высокотехнологичной страной. “Чтобы иметь такую страну, мы должны руководствоваться правильной структурой предоставления ресурсов. Таким образом, четкое определение приоритетов, правильная координация, правильное распределение ресурсов - усиление инструментов. Это основные направления, с помощью которых мы наконец сможем противостоять угрозе нашему существованию и безопасности в этом агрессивном регионе”, - сказал Аршакян.
Он заверил, что, в частности, в направлении радиоинженерии и программных алгоритмических и приборостроительных направлений, а также радаров, систем связи, физики, математики и других алгоритмов, действительно есть большой потенциал, необходимый для военной промышленности.