Արծրուն Հովհաննիսյանը մանրամասներ ներկայացրեց պատերազմի վերջում Շուշիում ստեղծված իրավիճակից
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած լայնածավալ պատերազմի վերջին երեք օրվա ընթացքում Շուշիում առկա իրավիճակը մի քանի անգամ կտրուկ փոխվել է:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին փետրվարի 1-ին Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասաց պատերազմի ընթացքում Տեղեկատվական միասնական կենտրոնի համակարգող Արծրուն Հովհաննիսյանը:
«Ինձ համար Շուշիում շատ բաներ անհասկանալի են: Ամսի (նոյեմբերի- խմբ.) 6-ին ես եղել եմ Շուշիում, ամսի 7-ին, 8-ին և 9-ին իրավիճակը տրամագծորեն մի քանի անգամ կտրուկ փոխվել է Շուշիում՝ ըստ ՊՆ տեղեկությունների»,- ասաց Հովհաննիսյանը:
Արծրուն Հովհաննիսյանը հավելեց, որ ուսումնասիրում է պատերազմի առանձին դրվագները, և կան շատ մարտական դրվագներ, որոնք իր համար անհասկանալի են:

Wartime military spox says “many things are unclear” around fall of Shushi
YEREVAN, FEBRUARY 1, ARMENPRESS. The former spokesperson for the Armenian military who was in charge of conveying information to the public during the 2020 Artsakh War claims that the situation in Shushi during the last three days of the conflict sharply changed several times.
“Many things are unclear for me in Shushi,” Lt. Colonel Artsrun Hovhannisyan, who was the coordinator of the Unified InfoCenter told reporters in parliament referring to the town of Artsakh which was captured by Azeri forces.
“I was in Shushi on the 6th [of November 2020], on the 7th, 8th and 9th the situation completely and abruptly changed several times in Shushi, according to the Ministry of Defense information,” he said.
Hovhannisyan says he is now studying individual episodes of the war, and in his words there are many combat episodes which are “unclear” to him.