ԿԳՄՍՆ-ն Սպարտակիադա է անցկացնում 8-12-րդ դասարանցիների, ուսումնարանների և քոլեջների սաների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը, կարևորելով մարզական-մասսայական միջոցառումներին պատանիների ներգրավումը, նրանց ֆիզիկական պատրաստվածության մակարդակի բարելավումը, աշխատունակության բարձրացումը և առողջության ամրապնդումը, 8-12-րդ դասարանների աշակերտների, արհեստագործական պետական ուսումնարանների և քոլեջների սաների (մինչև 18 տարեկան) շրջանում անցկացնելու է «Սպարտակիադա» մրցույթը: «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության հասարակայնության հետ կապերի և տեղեկատվության վարչությունից։
«ԿԳՄՍ նախարարի 11 հունվարի 2021 թվականի 13-Ա/2 հրամանով հաստատված կանոնակարգի համաձայն՝ մրցույթն անցկացվելու է 4 փուլով. 1-2-րդ փուլերը փետրվար-ապրիլ ամիսներին կկայանան ուսումնական հաստատություններում և համայնքներում, 3-րդ՝ մարզային փուլը՝ ապրիլին, մարզերում, Երևանում և Արցախի Հանրապետությունում, իսկ հանրապետական փուլն անցկացվելու է մայիս, հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին Երևանում և Հայաստանի Հանրապետության մարզերում: «Սպարտակիադայի» ծրագրում ներառված են հետևյալ մարզաձևերը`
1. Բասկետբոլ. անցկացման պայմանները որոշում է մրցավարական հանձնաժողովը՝ հիմք ընդունելով Բասկետբոլի միջազգային ֆեդերացիայի կանոնակարգը (յուրաքանչյուր թիմից մասնակցում են 10 տղա, 10 աղջիկ, 2 ներկայացուցիչ)։
2. Վոլեյբոլ. անցկացման պայմանները որոշում է մրցավարական հանձնաժողովը՝ հիմք ընդունելով Վոլեյբոլի միջազգային ֆեդերացիայի կանոնակարգը (յուրաքանչյուր թիմից մասնակցում են 10 տղա, 10 աղջիկ, 2 ներկայացուցիչ):
3. Սեղանի թենիս. անցկացման պայմանները որոշում է մրցավարական հանձնաժողովը՝ հիմք ընդունելով Սեղանի թենիսի միջազգային ֆեդերացիայի կանոնակարգը (յուրաքանչյուր թիմից մասնակցում են 2 տղա, 2 աղջիկ, 1 ներկայացուցիչ):
4. Հնգամարտ. կրոսավազք (1000 մ տղաներ, 500 մ աղջիկներ), վազք (100 մ տղաներ, 60 մ աղջիկներ), հեռացատկ տեղից, գնդակի նետում հեռավորության վրա, ձգումներ պտտաձողից (տղաներ), հենում պառկած դրությունից (աղջիկներ): Մրցումների անցկացման պայմանները որոշում է մրցավարական հանձնաժողովը (յուրաքանչյուր թիմից մասնակցում են 5 տղա, 5 աղջիկ, 1 ներկայացուցիչ):
5. Հրաձգություն. մրցումներն անցկացվում են օդամղիչ հրացանով 10 մետրից, 3 փորձնական և 5 հաշվարկային կրակոցներով՝ հիմք ընդունելով Հրաձգության միջազգային ֆեդերացիայի կանոնակարգը (յուրաքանչյուր թիմից մասնակցում են 4 տղա, 4 աղջիկ, 1 ներկայացուցիչ):
6. Շախմատ (արագ). մրցումներն անցկացվում են շվեյցարական մրցակարգով (9 տուր): Յուրաքանչյուր խաղի տևողությունը` 10 րոպե, 5 վայրկյան հավելումով սկսած 1-ին քայլից (յուրաքանչյուր թիմից մասնակցում են 3 տղա, 3 աղջիկ, 1 ներկայացուցիչ):
7. Բազկամարտ (տղա, աղջիկ). մրցումներն անցկացվում են բազկամարտի գործող կանոնների համաձայն՝ աջ ձեռքով, տղաները վեց քաշային կարգերով` մինչև 50 կգ, 55 կգ, 60 կգ, 65 կգ, 70 կգ և +70 կգ, իսկ աղջիկները չորս քաշային կարգերով` մինչև 45 կգ, 50 կգ, 55 կգ և +55 կգ (յուրաքանչյուր թիմից մասնակցում են 6 տղա, 4 աղջիկ, 1ներկայացուցիչ):
8. Ֆուտզալ. անցկացման պայմանները որոշում է մրցավարական հանձնաժողովը՝ հիմք ընդունելով Մինի ֆուտբոլի միջազգային ֆեդերացիայի կանոնակարգը, խաղի տևողությունը՝ 20 րոպե, 10 րոպե ընդմիջումով (յուրաքանչյուր թիմից մասնակցում են 10 տղա, 1ներկայացուցիչ):
9. Բաթմինթոն (տղա, աղջիկ). բաթմինթոնի մրցումների անցկացման պայմանները որոշում է մրցավարական հանձնաժողովը՝ հիմք ընդունելով Բաթմինթոնի միջազգային ֆեդերացիայի կանոնակարգը (յուրաքանչյուր թիմից մասնակցում են 2 տղա, 2 աղջիկ, 1ներկայացուցիչ):
10. Լողափնյա վոլեյբոլ (տղա, աղջիկ). մրցումներն անցկացվում են միջազգային ֆեդերացիայի կանոնակարգի համապատասխան (յուրաքանչյուր թիմից մասնակցում են 2 տղա, 2 աղջիկ, 1ներկայացուցիչ):
11. Աթլետիկա (տղա, աղջիկ). մրցումների անցկացման պայմանները որոշում է մրցավարական հանձնաժողովը՝ հիմք ընդունելով Աթլետիկայի միջազգային ֆեդերացիայի կանոնակարգը (յուրաքանչյուր թիմից մասնակցում են 5 տղա, 5 աղջիկ, 1ներկայացուցիչ):
12. Շաշկի. մրցումներն անցկացվում են շվեյցարական մրցակարգով 9 տուրից, վիճակահանությամբ (յուրաքանչյուր թիմից մասնակցում են 3 տղա, 3 աղջիկ, 1 ներկայացուցիչ):
13. Հանդբոլ (տղա, աղջիկ). մրցումների անցկացման պայմանները որոշում է մրցավարական հանձնաժողովը՝ հիմք ընդունելով Հանդբոլի միջազգային ֆեդերացիայի կանոնակարգը (յուրաքանչյուր թիմից մասնակցում են 10 տղա, 10 աղջիկ, 2ներկայացուցիչ):
«Սպարտակիադայի» նախապատրաստման և անցկացման աշխատանքները համակարգում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը: Մրցույթի անցկացմանն աջակցում են Հայաստանի մարզական ֆեդերացիաները, ՀՀ մարզպետարանները, Երևանի քաղաքապետարանը և Արցախի Հանրապետության ռազմահայրենասիրության, երիտասարդության, սպորտի և տուրիզմի նախարարությունը: Կազմակերպման ու անցկացման պատասխանատվությունը, ըստ փուլերի, կրում են`
• 1-ին փուլում՝ ուսումնական հաստատությունները,
• 2-րդ փուլում՝ Հայաստանի Հանրապետության համայնքները,
• 3-րդ փուլում՝ ՀՀ մարզպետարանները, Երևանի քաղաքապետարանը և ԱՀ ռազմահայրենասիրության, երիտասարդության, սպորտի և տուրիզմի նախարարությունը,
• միջմարզային և 4-րդ՝ եզրափակիչ փուլի մրցումների անցկացման անմիջական պատասխանատվությունը, ըստ մարզաձևերի, կրում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության կողմից հաստատված մրցավարական հանձնաժողովը:
Սպարտակիադայի4-րդ՝հանրապետականփուլում,ըստմարզաձևերի,1-3-րդտեղերըգրավածթիմերըևմարզիկներըկարժանանանհավաստագրերի,մեդալների,գավաթներիևհուշանվերների,իսկընդհանուրթիմայինհաշվարկով1-3-րդտեղերըգրավածթիմերըկստանաննաևդրամականպարգևներ:
Նշենք նաև, որ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը 1-3-րդ և 4-7-րդ դասարանների աշակերտների համար անցկացնելու է «Սպորտլանդիա» մարզական մրցույթը»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

МОНКС  Армении проводит Спартакиаду для учащихся 8-12 классов, воспитанников  училищ и колледжей
Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армения, считая важным привлечение подростков к спортивным и массовым мероприятиям, их физическую подготовленность, повышение их трудоспособности и укрепление их здоровья, организует конкурс «Спартакиада» среди старшеклассников 8-12 классов, воспитанников ремесленных государственных училищ и колледжей (до 17 лет).
Об этом Арменпресс сообщили в отделе информации по связям с общественностью Министерства образования и науки РА.
«Согласно положению, утвержденному приказом 13-А / 2 министра ОНКС от 11 января 2021 года, конкурс будет проводиться в 4 этапа: 1-2 этапы пройдут в феврале-апреле в общинах и образовательных учреждениях; 3-й - региональный этап, пройдет в апреле в регионах, в Ереване и в Республике Арцах; а 4-й, республиканский этап - в мае, октябре-ноябре в Ереване и областях Республики Армения.
В программу Спартакиады включены следующие виды соревнований:
1. Баскетбол. Условия мероприятия определяет судейская комиссия на основании регламента Международной федерации баскетбола (участвуют 10 мальчиков, 10 девочек, 2 представителя).
2. Волейбол. Условия соревнований определяет судейская комиссия на основании регламента Международной федерации волейбола (участвуют 10 юношей, 10 девушек, 2 представителя).
3. Настольный теннис. Сроки соревнований определяет судейская комиссия на основании правил Международной федерации настольного тенниса (2 мальчика, 2 девочки, 1 представитель).
4. Пятиборье. Бег по пересеченной местности (юноши - на 1000 м, девушки - на 500 м), бег (юноши - 100 м, девушки - 60 м), прыжки в длину, метание мяча на дистанцию, подтягивания (юноши), лежа, с опорой (девушки). Условия конкурса определяет судейская комиссия (участвует 5 юношей, 5 девушек, 1 представитель).
5. Стрельба. Соревнования проводятся из пневматического оружия с 10-метровой дистанции: по 3 пробных и 5 счетных выстрелов - по правилам Международной федерации стрельбы (участвуют 4 юноши, 4 девушки, 1 представитель).
6. Шахматы (быстрые). Соревнования проводятся по швейцарской системе (9 туров). Продолжительность каждой игры - 10 минут, добавочных 5 секунд после первого шага (от каждой команды участвуют 3 юношей, 3 девушек, 1 представитель).
7. Армрестлинг (юноши, девушки). Соревнования проводятся по действующим правилам армрестлинга: правой рукой — юноши в шести весовых категориях до 50 кг, 55 кг, 60 кг, 65 кг, 70 кг и 70+ кг, девушки в четырех весовых категориях и выше: до 45 кг, 50 кг, 55 кг и 55+ кг (участвуют 6 юношей, 4 девушки, 1 представитель).
8. Футзал. Условия соревнований определяются судейской комиссией на основании регламента Международной федерации мини-футбола, продолжительность игры 20 минут с перерывом 10 минут (от каждой команды по 10 мальчиков, 1 представитель).
9. Бадминтон (юноши, девушки). Условия проведения соревнований по бадминтону определяет судейская коллегия на основании правил Международной федерации бадминтона (от каждой команды 2 мальчика, 2 девочки, 1 представитель).
10. Пляжный волейбол (мальчик, девочка). Соревнования проводятся в соответствии с регламентом Международной федерации (от каждой команды участвуют 2 юношей, 2 девушки, 1 представитель).
11. Атлетика (юноши, девушки). Условия соревнований определяются судейской комиссией на основании регламента Международной федерации легкой атлетики (от каждой команды 5 юношей, 5 девушек, 1 представитель).
12. Шашки. Соревнования проводятся в 9 туров по швейцарской системе - жеребьевкой (от каждой команды 3 мальчика, 3 девочки, 1 представитель).
13. Гандбол (юноши, девушки). Условия соревнований определяются судейской комиссией на основании регламента Международной федерации гандбола (от каждой команды 10 юношей, 10 девушек, 2 представителя).
Подготовку и проведение Спартакиады координирует Министерство образования и науки Республики Армения. Соревнование проводится при поддержке спортивных федераций Армении, областных администраций Республики Армения, мэрии Еревана, Министерства военно-патриотического воспитания, молодежи, спорта и туризма Республики Арцах.
Ответственность за организацию и проведение по этапам несут:
- на первом этапе — образовательные учреждения,
- на 2 этапе — общины Республики Армения,
- на 3-м этапе — областные администрации РА, мэрия Еревана, Министерство военного патриотизма, молодежи, спорта и туризма Азербайджанской Республики,
- непосредственную ответственность за проведение 4-го межрегионального финального тура соревнований по видам спорта несет судейская комиссия, утвержденная Министерством образования, науки, культуры и спорта Республики Армения.
В 4-м - республиканском туре Спартакиады команды, занявшие 1-3 места по видам спорта, удостоятся грамот, медалей, кубков, сувениров, а команды, занявшие 1-3 места в общем командном зачете, также получат денежное вознаграждение.
Отметим, что Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армения проведет также спортивные соревнования «Спортландия» для учащихся 1-3 и 4-7 классов», - говорится в сообщении.