Փոխվարչապետ Ավինյանի աշխատանքային այցն ամփոփվել է Կապանում. կայացել է խորհրդակցություն
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը հունվարի 29-ին այցելել է Սյունիքի մարզ, որտեղ կայացել է 2020թ.նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների իրագործման հետևանքով ՀՀ Սյունիքի մարզում առկա և հնարավոր խնդիրների բացահայտման ու օպերատիվ արձագանքման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները համակարգելու նպատակով ստեղծված միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի խորհրդակցությունը։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետի գրասենյակից, Ավինյանը նշել է.
«Հարգելի՛ գործընկերներ, այսօր հանդիպում ենք դժվարին իրավիճակում, երբ առկա խնդիրները ոչ միայն սոցիալ-տնտեսական, այլև առաջին հերթին անվտանգային բնույթի են: Դրանց լուծումը պահանջում է հրատապություն, ինչպես նաև առավելագույն ճշգրտություն: Օրվա ընթացքում մեր ունեցած հանդիպումներն ու դիտարկումներն առավել ամբողջական պատկերացում տվեցին, թե ինչ հարցեր ունենք օրակարգում, որոնց մանրամասները այժմ պիտի համալիր կերպով քննարկենք: Սակայն առիթից օգտվելով՝ ուզում եմ վերահաստատել, որ կենտրոնական կառավարությունը Սյունիքի կողքին է բոլորառումներով և բոլորխնդիրների լուծման գործում: Ավելին՝ կառավարությունն արդեն իսկ ձեռնամուխ է եղել տնտեսական կոնկրետ միջոցառումների մշակմանն ու իրականացմանը, որոնք դրականորեն փոխելու են իրավիճակը՝ միևնույն ժամանակ լուծումներ ապահովելով առավել հրատապ խնդիրների համար»։
Օրվա ընթացքում փոխվարչապետն այցելել է Գորիս, Որոտան, Շուռնուխ և Կապան համայնքներ, տեղում ծանոթացել իրավիճակին, սոցիալ-տնտեսական ու անվտանգային պայմաններին։ Համայնքների բնակիչների հետ քննարկվել են հրատապ և երկարաժամկետ լուծումներ պահանջող հարցերն ու նախանշվել դրանց լուծումները։
Տիգրան Ավինյանի աշխատանքային այցն ամփոփվել է Կապանում, որտեղ կայացել է վերոնշյալ միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի խորհրդակցությունը։ Փոխվարչապետը ներկայացրել է Որոտան և Շուռնուխ համայնքներում բնակիչների հետ քննարկումների արդյունքները, ըստ որոնց՝ բնակարանը կորցրած ընտանիքների համար կառուցվելու են նոր տներ։ Աշխատանքներն արդեն իսկ մեկնարկելու են մյուս շաբաթ։ Բնակարանը կորցրած ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի տրվելու է 300 հազար դրամ միանվագ աջակցություն։ Ավելին՝ մինչև բնակարանների կառուցումը, նվազագույնը 6 ամիս շարունակ, այս ընտանիքների յուրաքանչյուր անդամ ստանալու է նաև 68 հազար դրամ։
Խորհրդակցության ժամանակ մանրամասն անդրադարձ է կատարվել ռազմական գործողություններից առաջ գոյություն ունեցած և դրանց արդյունքում ի հայտ եկած խնդիրների ողջ համալիրին, այդ թվում՝ անվտանգության ապահովման միջոցառումներին, գյուղատնտեսական աշխատանքների իրականացմանը և բնակչության պաշտպանության կազմակերպմանը։ Աշխատանքների իրականացման և ժամանակացույցի վերաբերյալ տրվել են համապատասխան հանձնարարականներ։

В Капане подведены итоги рабочего визита вице-премьера Авиняна. Состоялось совещание
29 января вице-премьер РА Тигран Авинян посетил Сюникскую область, где состоялось заседание межведомственной рабочей группы, созданной для выявления и оперативного реагирования на возможные проблемы, возникающие в результате реализации положений трехстороннего Заявления от 9 ноября 2020 года, а также с целью координации работы, проводимой в Сюникской области Республики Армения.
Как сообщили Арменпресс в аппарате вице-премьера Республики Армения, Авинян сказал:
«Уважаемые коллеги, сегодня мы столкнулись сосложной ситуацией, когда существующие проблемы носят не только социально-экономический характер, но касаются прежде всего безопасности. Их решение требует безотлагательности, а также максимальной точности. Встречи и наблюдения, которые у нас были в течение дня, дали более полную картину того, какие вопросы стоят на повестке дня, детали которых мы теперь должны всесторонне обсудить. Однако, пользуясь этой возможностью, я хотел бы подтвердить, что центральное правительство поддерживает Сюник во всех отношениях и в решении всех вопросов. Более того, правительство уже приступило к разработке и реализации конкретных экономических мер, которые позитивно изменят ситуацию и в то же время обеспечат решениенаболее насущных вопросов».
В течение дня вице-премьер посетил общины Горис, Воротан, Шурнух и Капан, на месте ознакомился с ситуацией, с социально-экономическими условиями и условиями безопасности. С жителями поселков обсуждались вопросы, требующие безотлагательного и долгосрочного решения, намечены пути их решения.
Итоги рабочего визита Тиграна Авинянабыли подведены в Капане, где состоялось заседание вышеупомянутой межведомственной рабочей группы. Вице-премьер представил результаты обсуждений с жителями общинВоротан и Шурнух, согласно которым будут построены новые дома для семей, потерявших жилье. Работы начнутся на следующей неделе. Каждому члену семьи, потерявшейжилье, будет предоставлено единовременное пособие в размере 300 тысяч драмов. Кроме того, доокончания строительства жилья, как минимум, в течение 6 месяцев каждый член этих семей также будет получать по 68 тысяч драмов.
В ходе встречи был подробно затронут весь комплекс проблем, существовавших до начала боевых действий, а также возникших в результате ее, включая меры безопасности, проведение сельскохозяйственных работ, организацию защиты населения. По организации и графику работы были даны соответствующие инструкции.