Փոխվարչապետ Ավինյանի աշխատանքային այցն ամփոփվել է Կապանում. կայացել է խորհրդակցություն
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը հունվարի 29-ին այցելել է Սյունիքի մարզ, որտեղ կայացել է 2020թ.նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների իրագործման հետևանքով ՀՀ Սյունիքի մարզում առկա և հնարավոր խնդիրների բացահայտման ու օպերատիվ արձագանքման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները համակարգելու նպատակով ստեղծված միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի խորհրդակցությունը։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետի գրասենյակից, Ավինյանը նշել է.
«Հարգելի՛ գործընկերներ, այսօր հանդիպում ենք դժվարին իրավիճակում, երբ առկա խնդիրները ոչ միայն սոցիալ-տնտեսական, այլև առաջին հերթին անվտանգային բնույթի են: Դրանց լուծումը պահանջում է հրատապություն, ինչպես նաև առավելագույն ճշգրտություն: Օրվա ընթացքում մեր ունեցած հանդիպումներն ու դիտարկումներն առավել ամբողջական պատկերացում տվեցին, թե ինչ հարցեր ունենք օրակարգում, որոնց մանրամասները այժմ պիտի համալիր կերպով քննարկենք: Սակայն առիթից օգտվելով՝ ուզում եմ վերահաստատել, որ կենտրոնական կառավարությունը Սյունիքի կողքին է բոլորառումներով և բոլորխնդիրների լուծման գործում: Ավելին՝ կառավարությունն արդեն իսկ ձեռնամուխ է եղել տնտեսական կոնկրետ միջոցառումների մշակմանն ու իրականացմանը, որոնք դրականորեն փոխելու են իրավիճակը՝ միևնույն ժամանակ լուծումներ ապահովելով առավել հրատապ խնդիրների համար»։
Օրվա ընթացքում փոխվարչապետն այցելել է Գորիս, Որոտան, Շուռնուխ և Կապան համայնքներ, տեղում ծանոթացել իրավիճակին, սոցիալ-տնտեսական ու անվտանգային պայմաններին։ Համայնքների բնակիչների հետ քննարկվել են հրատապ և երկարաժամկետ լուծումներ պահանջող հարցերն ու նախանշվել դրանց լուծումները։
Տիգրան Ավինյանի աշխատանքային այցն ամփոփվել է Կապանում, որտեղ կայացել է վերոնշյալ միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի խորհրդակցությունը։ Փոխվարչապետը ներկայացրել է Որոտան և Շուռնուխ համայնքներում բնակիչների հետ քննարկումների արդյունքները, ըստ որոնց՝ բնակարանը կորցրած ընտանիքների համար կառուցվելու են նոր տներ։ Աշխատանքներն արդեն իսկ մեկնարկելու են մյուս շաբաթ։ Բնակարանը կորցրած ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի տրվելու է 300 հազար դրամ միանվագ աջակցություն։ Ավելին՝ մինչև բնակարանների կառուցումը, նվազագույնը 6 ամիս շարունակ, այս ընտանիքների յուրաքանչյուր անդամ ստանալու է նաև 68 հազար դրամ։
Խորհրդակցության ժամանակ մանրամասն անդրադարձ է կատարվել ռազմական գործողություններից առաջ գոյություն ունեցած և դրանց արդյունքում ի հայտ եկած խնդիրների ողջ համալիրին, այդ թվում՝ անվտանգության ապահովման միջոցառումներին, գյուղատնտեսական աշխատանքների իրականացմանը և բնակչության պաշտպանության կազմակերպմանը։ Աշխատանքների իրականացման և ժամանակացույցի վերաբերյալ տրվել են համապատասխան հանձնարարականներ։

Deputy PM Avinyan chairs consultation in Kapan summing up results of working visit to Syunik
YEREVAN, JANUARY 30, ARMENPRESS. Deputy Prime Minister of Armenia Tigran Avinyan visited on January 29 Syunik province where he chaired the meeting of the inter-agency working group formed for coordinating the works on revealing possible problems in the province as a result of the implementation of the November 9 trilateral statement, the deputy PM’s Office told Armenpress.
“Dear colleagues, today we are meeting in a difficult situation when the existing problems are not only of socio-economic, but also firstly of security nature. They need urgent solution, as well as a maximum accuracy. Our meetings and observations held during the day gave us more complete picture on what issues we have on the agenda, and we will now discuss them in details. But by using this chance, I want to reaffirm that the center government stands by Syunik with all means. Moreover, the government has already initiated concrete economic actions which will positively change the situation at the same time solving more urgent issues”, the deputy PM said.
Aviniyan has also visited Goris, Vorotan, Shurnukh and Kapan communities, got acquainted with the situation, the socio-economic and security conditions.
The deputy PM’s working visit summed up in Kapan where again the inter-agency working group held a meeting. Avinyan presented the results of the discussions held with the residents of Vorotan and Shurnukh communities, stating that new houses will be built for those families who have lost their homes. The works will launch already next week. A lump sum of 300,000 drams will be provided for each member of a family who remained without shelter.
The meeting also covered a number of issues relating to the security measures, the agricultural works and the protection of the residents.