ԱՄՆ-ում 120-ից ավելի մարդու մեղադրել են հունվարի 6-ին անկարգությունների կազմակերպման մեջ. CNN
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունվարի 6-ին Վաշինգտոնում անկարգությոնների կազմակերպման եւ Կապիտոլիումի զավթման մեղադրանքներ են առաջադրվել արդեն ԱՄՆ-ի ավելի քան 120 բնակիչների: Այդ մասին, ինչպես հունվարի 22-ին հայտնել Է CNN հեռուստաընկերությունը, արդարադատության նախարարությունը իրազեկել Է նախագահ Ջոզեֆ Բայդենի վարչակազմին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Մեղադրանքների բնույթը փոփոխվում Է ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի շենք ապօրինի նեթափանցումից մինչեւ հարձակում ոստիկանների վրա: Որոշ ամբաստանյալների, նշում Է հեռուստաընկերությունը, մեղսագրվում են նաեւ ավելի լուրջ արաքներ. դավադրության կազմակերպում եւ բռնի գործողությունների կատարման սպառնալիքներ: Արդարադատության նախարարության ներկայացուցիչները նոր վարչակազմին ծանուցել են, որ «կասկածյալների «համազգյին որոնումներկը» կշարունակվեն: Այդ ջանքերի շրջանակներում Հետաքննությունների դաշնային բյուրոն եւ Ալկոհոլի, ծխախոտի, հրազենի եւ պայթուցիկ նյութերի շրջանառության վերահսկողության բյուրոն այս շաբաթ մինչեւ 75 հազար դոլար ավելացրել են պարգեւն այն ինքնաշեն ռումբերի մասին տեղեկատվության համար, որոնք հունվարի 6-ին հայտնաբերվել են Կապիտոլիումի մերձակայքում: Վարձատրման գումարի աճն, ինչպես կարծում Է CNN-ը, վկայում Է, որ իրավապահ մարմիննները մինչ օրս չեն գտել այն հանցագործների հետքը, որոնք պայթուցիկ սարքեր են պատրաստել եւ դրանք հասցրել Վաշինգտոն: Վերջինս թույլ Է տալիս ենթադրել, որ դրա մասնակից մարդիկ լավ մտածել են իրենց գործողության կազմակերպումը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

CNN: в США обвинили более 120 человек в организации беспорядков 6 января
Обвинения в организации беспорядков в Вашингтоне и в захвате Капитолия 6 января предъявлены уже более чем 120 жителям США. Об этом, как сообщила в пятницу телекомпанияCNN, министерство юстиции проинформировало администрацию президента Джозефа Байдена.
Характер обвинений варьируется от незаконного проникновения в здание Конгресса США до нападения на полицейских. Некоторым подсудимым, отмечает телекомпания, инкриминируются и более серьезные деяния - организация заговора и угрозы совершения насильственных действий. Представители Минюста уведомили новую администрацию о том, что "общенациональные поиски" подозреваемых будут продолжены,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В рамках этих усилий ФБР и Бюро по контролю за оборотом алкоголя, табака, огнестрельного оружия и взрывчатых веществ увеличили на нынешней неделе до $75 тыс. награду за информацию о самодельных бомбах, обнаруженных 6 января вблизи Капитолия. Рост суммы вознаграждения, как полагаетCNN, свидетельствует о том, что правоохранительные органы до сих пор не вышли на след преступников, изготовивших взрывные устройства и доставивших их в Вашингтон. Последнее позволяет предположить, что причастные к этому люди хорошо продумали организацию своей операции.