Վարչապետը և Նիդերլանդների դեսպանը քննարկել են երկկողմ կապերի զարգացման օրակարգը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունվարի 19-ին ընդունել է Հայաստանում Նիդերլանդների արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիկոլաս Սխերմերսին, ով այդ երկրի առաջին ռեզիդենտ դեսպանն է ՀՀ-ում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից,
ողջունելով դիվանագետին՝ վարչապետը նշել է. «Երևանում Նիդերլանդների դեսպանության բացումը և ռեզիդենտ դեսպանի նշանակումը մեր երկրների միջև համագործակցության զարգացման նոր հնարավորություններ է բացում: Սա կնպաստի ոչ միայն երկկողմ, այլև բազմակողմ ձևաչափով կապերի ընդլայնմանը՝ նաև Եվրոպական միության շրջանակում», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը: Վարչապետը բարձր է գնահատել մեր տարածաշրջանի նկատմամբ Նիդերլանդների կառուցողական և անկողմնակալ դիրքորոշումը, ինչպես նաև Նիդերլանդների աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգին: Անդրադառնալով արցախյան պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակին՝ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ հայկական կողմի համար կարևորագույն առաջնահերթություն է ռազմագերիների վերադարձը, որի ուղղությամբ ինտենսիվ աշխատանքը շարունակվում է:
Վարչապետը ջերմ ողջույններ է խնդրել փոխանցել Նիդերլանդների վարչապետ Մարկ Ռյութեին և ափսոսանք հայտնել, որ իր՝ նախորդ տարի ծրագրված այցը հետաձգվեց կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով:
Իր հերթին Նիկոլաս Սխերմերսը պատիվ է համարել Հայաստանում դիվանագիտական առաքելությունը և վստահեցրել, որ կներդնի առավելագույն ջանքերը հայ-նիդերլանդական կապերը սերտացնելու ուղղությամբ: Նրա խոսքով՝ Հայաստանում Նիդերլանդների դեսպանության բացման նպատակը տարածաշրջանում հավասարակշված դիվանագիտական ներկայության ապահովումն է, և դա հնարավորություն կտա տարբեր նախաձեռնություններով աջակցել Հայաստանի ժողովրդավարական ու տնտեսական զարգացմանը, օրենքի գերակայության ամրապնդմանը: Կարևորելով բարձր մակարդակի երկկողմ փոխայցերը՝ դեսպանը հույս է հայտնել, որ առաջիկայում հնարավոր կլինի կազմակերպել վարչապետ Փաշինյանի այցը Նիդերլանդների Թագավորություն, որը հետաձգվել էր կորոնավիրուսային իրավիճակի պատճառով:
Նիկոլաս Սխերմերսը ցավակցություն է հայտնել վարչապետին Արցախում պատերազմական գործողությունների հետևանքով զինվորական և քաղաքացիական անձանց զոհվելու կապակցությամբ և շուտափույթ ապաքինում մաղթել վիրավորներին:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Նիդերլանդների միջև տնտեսական կապերի զարգացման հարցեր: Երկուստեք հեռանկարային է համարվել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության, հումանիտար ոլորտներում համագործակցությունը:
Վարչապետը նշել է, որ կառավարության տեսլականը գիտելիքի և տեխնոլոգիաների վրա հիմնված տնտեսություն ունենալն է, և առաջարկել դեսպանին՝ նիդերլանդական ընկերությունների ուշադրությունը հրավիրել այս ուղղություններով ներդրումների հեռանկարին: Նիկոլ Փաշինյանը նաև խոսել է տարածաշրջանի տնտեսական և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման արդյունքում ստեղծվող հնարավորությունների մասին:
Նիկոլաս Սխերմերսը պատրաստակամություն է հայտնել՝ նիդերլանդական ըկերություններին տեղեկացնել Հայաստանի ներդրումային հնարավորությունների մասին և ակտիվ աշխատել փոխգործակցության խթանման ուղղությամբ: Նա նաև բարձր է գնահատել հոլանդահայ համայնքի դերակատարումը երկրի հանրային կյանքի տարբեր ոլորտներում:

Премьер-министр и посол Нидерландов обсудили повестку развития двусторонних отношений
Премьер-министр Никол Пашинян принял сегодня Чрезвычайного и Полномочного посла Королевства Нидерландов в Республике Армения Николаса Схермерса, который является первым резидентным послом этой страны в Армении.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, приветствуя дипломата, премьер-министр отметил: “Открытие посольства Нидерландов в Ереване и назначение резидентного посла открывает новые возможности для развития сотрудничества между нашими странами. Это будет способствовать расширению отношений не только в двустороннем, но и многостороннем форматах, в том числе в рамках Европейского союза”.
Премьер-министр высоко оценил конструктивную и беспристрастную позицию Нидерландов по отношению к нашему региону, а также поддержку Нидерландами повестки демократических реформ в Армении. Коснувшись сложившейся после Арцахской войны ситуации, Никол Пашинян подчеркнул, что важнейшим приоритетом для армянской стороны является возвращение военнопленных, и в этом направлении продолжается интенсивная работа.
Премьер-министр попросил передал премьер-министру Нидерландов Марку Рютте теплые приветствия и выразил сожаление по поводу того, что запланированный на прошлый год визит был отложен из-за коронавируса.
В свою очередь, Николас Схермерс посчитал честью дипломатическую миссию в Армении и заверил, что приложит все усилия для укрепления армяно-нидерландских связей. По его словам, целью открытия посольства Нидерландов в Армении является обеспечение сбалансированного дипломатического присутствия в регионе, и это даст возможность осуществлять различные инициативы для поддержки демократического и экономического развития Армении, укрепления верховенства закона. Подчеркнув важность двусторонних взаимных визитов на высоком уровне, посол выразил надежду, что в ближайшее время можно будет организовать визит премьер-министра Пашиняна в Королевство Нидерландов, который был отложен из-за ситуации с коронавирусом.
Николас Схермерс выразил свои соболезнования премьер-министру в связи с гибелью военных и мирных жителей вследствие боевых действий в Арцахе и пожелал скорейшего выздоровления раненым.
Собеседники обсудили вопросы развития экономических связей между Арменией и Нидерландами. Двусторонне было отмечено перспективным сотрудничество в сферах информационных технологий, сельского хозяйства, туризма и гуманитарной сферы.
Премьер-министр отметил, что видение правительства состоит в том, чтобы иметь основанную на знаниях и технологиях экономику, и предложил послу привлечь внимание нидерландских компаний к перспективам инвестирования в эти области. Никол Пашинян также рассказал о возможностях, которые открывает разблокировка экономической и транспортной инфраструктуры в регионе.
Посол Схермерс выразил готовность информировать нидерландские компании об инвестиционных возможностях Армении и активно работать над продвижением сотрудничества. Он также высоко оценил роль армянской общины Нидерландов в различных сферах общественной жизни страны.