Եռակողմ հայտարարության պայմանավորվածությունները հերթականությամբ իրականացվում են. Պուտին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի խոսքով` կարելի է գոհունակությամբ ընդգծել, որ հերթականությամբ իրականացվում են Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և ՌԴ նախագահի ստորագրած համատեղ հայտարարության պայմանավորվածությունները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Պուտինն ասաց Կրեմլում երեք երկրների ղեկավարների հանդիպման ընթացքում:
«Ռուսաստանի համար թանկ են գործընկերային և բարիդրացիական հարաբերությունները, որոնք կապում են մեր երկրներն ու ժողովուրդները, այդ պատճառով մենք մարդկանց ճակատագրերի համար տագնապով և անկեղծ անհանգստությամբ էինք հետևում բռնկված ռազմական բախմանը: Լայնածավալ ռազմական գործողությունները, ցավոք, հանգեցրին զգալի մարդկային զոհերի, սրեցին առանց այն էլ բարդ իրավիճակն Անդրկովկասում, մեծացրին ահաբեկչության տարածման ռիսկերը: Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել նրա համար, որ դրական ընդունեցիք ռուսական կողմի միջնորդական ջանքերը, որոնք ուղղված էին նրան, որ օգնեն դադարեցնել արյունահեղությունը, կայունացնել իրավիճակը և հասնել կրակի հաստատուն դադարեցմանը: Մենք մշտական կապի մեջ էինք, միասին փնտրում էինք կոմպրոմիս, որի հետևանքով նոյեմբերի 9-ին համաձայնեցվեց եռակողմ հայտարարություն, որը մենք միասին ստորագրեցինք: Այսօր կարող ենք գոհունակությամբ ընդգծել՝ եռակողմ համաձայնությունները հերթականությամբ իրականացվում են»,- ասաց Պուտինը:
ՌԴ նախագահը նշեց, որ ռուսական կողմը շարունակում է իր գործողությունները քննարկել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մյուս համանախագահ երկրների հետ:
«Հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը հետևելու համար հայկական և ադրբեջանական կողմի խնդրանքով ռուս խաղաղապահներ են տեղակայվել: Հիմա տարածաշրջանում իրավիճակը հանգիստ է: Ռուսական կողմի միջնորդությամբ իրականացվել է գերիների և զոհվածների մարմինների փոխանակում»,- նշեց ՌԴ նախագահը:
Կրեմլում ընթանում է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպումը:
ՀՀ վարչապետի մամուլի խոսնակ Մանե Գևորգյանը հայտնել էր, որ եռակողմ հանդիպման նախապես պլանավորված օրակարգը տնտեսական բնույթ ունի, որը վերաբերվում է տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացմանը, միջազգային բեռնափոխադրումների իրականացմանը՝ այդ թվում Հայաստանից դեպի Ռուսաստանի Դաշնություն, Իրանի Իսլամական Հանրապետություն, ինչպես նաև Հայաստանի կենտրոնական հատվածներից Նախիջևանի երկաթուղով դեպի Սյունիքի մարզ:

Поочередно выполняются договоренности трехстороннего заявления: Путин
По словам президента России Владимира Путина, можно с удовлетворением отметить, что договоренности по Нагорному Карабаху, подписанные премьер-министром Армении Николаем Пашиняном, президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и президентом России, выполняются. Как сообщает «Арменпресс», Путин сказал об этом во время встречи лидеров трех стран в Кремле.
“Партнерские и добрососедские отношения, связывающие наши страны и народы, дороги России, поэтому мы с тревогой и искренним беспокойством относились к разразившемуся военному конфликту. Масштабные военные действия, к сожалению, привели к значительным человеческим жертвам, обострили и без того тяжелую ситуацию на Кавказе, повысили риск распространения терроризма. Я хотел бы поблагодарить Вас за положительную оценку посреднических усилий российской стороны, направленных на то, чтобы помочь остановить кровопролитие, стабилизировать ситуацию и добиться прочного прекращения огня. Мы находились в постоянном контакте, вместе искали компромисс, после чего 9 ноября было согласовано трехстороннее заявление, которое мы вместе подписали. Сегодня мы можем с удовлетворением подчеркнуть, что трехсторонние договоренности последовательно реализуются”, - сказал Путин.
Президент России отметил, что российская сторона продолжает обсуждение своих действий и с другими странами-сопредседателями Минской группы ОБСЕ.
“По просьбе армянской и азербайджанской стороны для соблюдения режима прекращения огня были размещены российские миротворцы. Сейчас ситуация в регионе спокойная. Обмен телами пленных и погибших осуществляется при посредничестве российской стороны”, - сказал президент России.
В Кремле проходит встреча премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна, президента Российской Федерации Владимира Путина и президента Азербайджана Ильхама Алиева.
Пресс-секретарь премьер-министра Армении Мане Геворкян сообщила, что заранее запланированная повестка трехсторонней встречи носит экономический характер, который касается открытия региональных коммуникаций, осуществления международных грузоперевозок, в том числе из Армении в Российскую Федерацию, в Исламскую Республику Иран, а также из центральных частей Армении по Нахиджеванской железной дороге в Сюникскую область.