Նոր տարվա 8 օրում Շիրակում արձանագրվել է 16 պատահար
ԳՅՈՒՄՐԻ, 8 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախորդ տարվա նույն ժամանակամիջոցի համեմատ Շիրակի մարզում արտակարգ դեպքերը 1-ով ավելացել են:
Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց ՀՀ ԱԻ ՇՄ փրկարարական վարչության պետի տեղակալ փրկարար ծառայության գնդապետ Կարեն Եղշատյանը՝ նշելով, որ նախորդ տարվա 15-ի փոխարեն այս տարի 16 դեպք է գրանցվել: «Չնայած ավելացմանը՝ տարին համեմատաբար հանգիստ ենք սկսել: Նախորդ տարվա նման շմոլ գազի թունավորումների, ճայթուկների հետևանքով վնասվածքների ու հրդեհների դեպքեր չեն եղել, այլ կենցաղային կանչեր՝ փակ դռների ահազանգեր»,- նշում է գնդապետը:- Դեպքեր չեն գրանցվել նաև եղանակային բարենպաստ պայմանների պատճառով՝ փակ ճանապարհներ, ձյունամրրիկներ չեն եղել:
Այս տարի ՀՀ ԱԻ ՇՄ ՃԿԿ-ն ստացել է 1 726 զանգ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահավածի 2 789-ի փոխարեն: «Հիմնականում տեղեկատվական զանգեր են եղել, ասենք հարցրել են ճանապարհների վիճակից կամ էլ այլ հեռախոսահամներ են խնդրել»,- նշում է գնդապետ Եղշատյանը՝ տեղեկացնելով, որ այս տարի, ի տարբերություն մյուս տարիների, շատ քաղաքացիներ նաև բանակի մասին են տեղեկություններ հարցրել:
ՀՀ ԱԻ ՇՄ փրկարարական վարչության պետի տեղակալը 2021 թ. առաջին 8 օրերի ընթացքում գրանցված դեպքերից առանձնացրեց հրդեհի, ճանապարհատրանսպորտային պատահարի և որոնողափրկարարական աշխատանքերի մեկական դեպքերը: «Նախորդ տարի նույն ժամանակահատվածում հրդեհի 5 դեպք էինք ունեցել, այս տարի, բարեբխտաբար, միայն 1 հրդեհ. քաղաքացիներն ավելի ուշադիր են եղել»,- ավելացրեց «Արմենպրես»-ի զրուցակիցը:

За 8 дней новогодних праздников в Шираке зарегистрировано 16 чрезвычайных происшествий
По сравнению с аналогичным периодом прошлого года количество чрезвычайных происшествий в Ширакской области увеличилось на единицу.
Об этом «Арменпресс» сообщил заместитель начальника спасательного управления МЧС Армении, полковник Карен Егшатян, отметив, что против 15 происшествий прошлого года в этом году было зарегистрировано 16 случаев. “Несмотря на рост, мы начали год относительно спокойно. Как и в прошлом году, не было случаев отравления угарным газом, травм и пожаров из-за петард, а только бытовые случаи”, - сказал полковник.
“В этом году в МЧС Армении поступило 1 726 звонков, за аналогичный период прошлого года 2 789. В основном это были звонки, касающиеся состояния дорог или других вопросов”, - сказал полковник Ехшатян, отметив, что в этом году, в отличие от прошлых лет, многие граждане также запрашивали информацию об армии.
Заместитель начальника спасательного управления МЧС Армении из случаев, зарегистрированных в течение первых 8 дней, выделил по одному случаю пожара, дорожно-транспортного происшествия и поисково-спасательных работ. В прошлом году за тот же период у нас было 5 случаев пожаров, в этом году, к счастью, только 1 случай. Граждане стали бдительнее”, - добавил Заместитель начальника Спасательного управления МЧС РА в 2021 году Среди случаев, зарегистрированных в течение первых 8 дней, он выделил один случай пожара, дорожно-транспортного происшествия и поисково-спасательных работ. “В прошлом году за тот же период у нас было 5 пожаров, в этом году, к счастью, только 1 случай. Граждане стали бдительнее”, - добавил полковник Ехшатян.