ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի կառավարությունը բողոք Է հայտնել Հարավային Կորեային Ճապոնական ծովում Տակեսիմա (Տոկտո) կղզիների մերձակայքում զորավարժություններ անցկացնելու կապակցությամբ, կղզիներ, որոնց նկատմամբ հավակնություն ունի Տոկիոն: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, դեկտեմբերի 25-ին կայացած մամուլի ասուլիսում այդ մասին հայտնել Է նախարարների կաբիենտի գլխավոր քարտուղար Կացունոբու Կատոն:
«Տակեսիմա կղզիները Ճապոնիայի բուն տարածքներն են պատմականորեն, ինչպես նաեւ միջազգային իրավունքի տեսակետից: Մենք նման գործողությունները (զինավարժանքները) համարում ենք անընդունելի, ինչի առնչությամբ բողոք Է հայտարարվել հարավկորական կողմին»,- ասել Է նա:
Yonhap գործակալությունը դեկտեմբերի 25-ին հայտնել Է, որ զինավարժանքները տեղի են ունեցել դեկտեմբերի 4-ին Կորեայի Հանրապետության ռազմածովային ուժերի եւ առափնյա պահպանության մասնակցությամբ: Դրանց մասշտաբը կրճատվել Է կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով: Ճապոնական ծովում Տակեսիմա կղզիները վեճի առարկա են Տոկիոյի եւ Սեուլի միջեւ:
Ճապոնիան պնդում Է, որ Հարավային Կորեան ապօրինաբար օկուպացրել Է այդ տարածքները, որոնք Ճապոնական կայսրության կազմի մեջ են ներառվել 1905 թվականին: Հարավային Կորեայի իշխանությունները, ինչպես եւ ԿԺԴՀ-ի ղեկավարությունը, հայտարարում են, թե այդ փոքրիկ կղզեխումբը միշտ եղել Է կորեական պետության կազմում: Այժմ կղզիները վերահսկում Է Հարավային Կորեայի բանակը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Япония выразила протест Южной Корее из-за учений у спорных островов
Правительство Японии выразило протест Южной Корее в связи с проведением военных учений у островов Такэсима (Токто) в Японском море, на которые претендует Токио. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом сообщил в пятницу на регулярной пресс-конференции генеральный секретарь кабинета министров Кацунобу Като.
"Острова Такэсима являются исконной территорией Японии исторически, а также с точки зрения международного права. Мы считаем подобные действия [учения] неприемлемыми, в связи с чем южнокорейской стороне был заявлен протест", - сказал он.
АгентствоYonhapв пятницу сообщило, что учения прошли 4 декабря с участием ВМС Республики Корея и береговой охраны. Их масштаб был сокращен из-за пандемии коронавируса.
Острова Такэсима в Японском море являются предметом спора между Токио и Сеулом. Япония утверждает, что Южная Корея незаконно оккупировала эти территории, включенные в состав Японской империи в 1905 году. Южнокорейские власти, как и руководство КНДР, заявляют, что этот крошечный архипелаг всегда входил в состав корейского государства.Сейчас острова контролируются армией Южной Кореи.