Մեծ Բրիտանիայում հայտարարել են COVID-19-ի եւս մեկ նոր հիմնամանրԷի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայում հայտնաբերվել Է COVID-19 կորոնավիրուսի եւս մեկ նոր հիմնամանրԷ, որը երկիր Է բերվել Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունից (ՀԱՀ): Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, դեկտեմբերի 23-ին հայտարարել Է Միացյալ Թագավորության առողջապահության նախարար Մեթ Հենքոքը:
«Այդ նոր տեսակն անհանգստություն Է առաջացնում, որովհետեւ այն ավելի ինտենսիվորեն Է փոխանցվում, եւ ավելի ուժեղ Է մուտացիայի ենթարկվել ավելի վաղ Մեծ Բրիտանիայում հայտնաբերված հիմնամանրԷից»,-Հանքոքի խոսքը մեջբերում են արեւմտյան ԶԼՄ-ները: Նախարարը նաեւ հայտնել Է, որ Բրիտանիան դադարեցնում Է ավիաչվերթների ընդունումը ՀԱՀ-ից: Ավելի վաղ հաղորդվել Էր, որ բրիտանական առողջապահության նախարարության տեղեկատվության համաձայն, վիրուսի նոր հիմնամանրԷն, որը Անգլիայի հարավ-արեւելքում հայտնաբերվել Էր դեռ սեպտեմբերին, 70 տոկոսով ավելի վարակիչ Է, քան COVID-19-ի մյուս տարատեսակները:
Սակայն դեռ տեղեկություններ չկան, որ այն ավելի մահացու Է: Ներկայում հետազոտություն Է անցկացվում, որպեսզի ավելի լավ հասկանան, թե որքանով Է այն արագ տարածվում, եւ դա կապված Է արդյոք բուն հիմնամանրԷի կամ տարբեր գործոնների համակցության հետ: Անցած շաբաթ օրը՝ դեկտեմբերի 19-ին, Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը հայտարարել Է, որ բրիտանական իշխանությունները որոշում են ընդունել կիրակի օրվանից առավել խիստ՝ 4-րդ մակարդակի սահմանափակիչ միջոցներ ձեռնարկել Լոնդոնի եւ Անգլիայի գրեթե ողջ հարավ-արեւելքի բնակիչների տեղաշարժման նկատմամբ: Դեկտեմբերի 20-ին մի շարք երկրներ սկսել են փակել սահմանները Մեծ Բրիտանիայից ժամանողների համար այն բանից հետո, երբ հայտարարվել Է Լոնդոնում եւ Հարավային Անգլիայում COVID-19-ի նոր հիմնամանրԷի հետ կապված սահմանափակումների խստացման մասին, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

В Великобритании заявили о еще одном новом штамме COVID-19
В Великобритании обнаружен еще один новый штамм коронавируса COVID-19, который был занесен в страну из ЮАР, заявил в среду британский министр здравоохранения Мэтт Хэнкок.
"Этот новый вид вызывает беспокойство, потому что он интенсивнее передается, и он мутировал сильнее ранее обнаруженного в Британии штамма", - приводят слова Хэнкока западные СМИ.
Министр также сообщил, что Британия приостанавливает прием авиарейсов из ЮАР.
Ранее сообщалось, что по информации британского здравоохранения,новый штамм вируса, обнаруженный на юго-востоке Англии еще в сентябре, на 70% более заразный, чем другие разновидности COVID-19. Однако пока нет свидетельств того, что он более смертоносный,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
В настоящее время проводятся исследования, чтобы лучше понять, насколько быстро он распространяется, и связано ли это с самим штаммом или с комбинацией разных факторов.
В минувшую субботу, 19 декабря, премьер-министр Великобритании Борис Джонсон заявил, что британские власти приняли решение с воскресенья ввести максимально жесткие - 4-го уровня - ограничительные меры на передвижения жителей Лондона и почти всего юго-востока Англии. Джонсон пояснил, что во многом принял решение о локдауне, учитывая распространение в Англии нового штамма COVID-19.
20 декабря ряд стран начал закрывать границы для прибывающих из Великобритании после того, как было объявлено об ужесточении связанных с новым штаммом COVID-19 ограничений в Лондоне и Южной Англии.