Ադրբեջանը շարունակում է սադրիչ վարքագիծը. Արայիկ Հարությունյանը՝ անվտանգային մարտահրավերների չեզոքացման մասին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետության գլխավոր առաջնահերթությունն է Արցախի քաղաքացիների անվտանգության ապահովումը, քանի որ առանց անվտանգ միջավայրի հնարավոր չէ մնացած ոլորտներում հաջողություններ ու զարգացում արձանագրել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը խոսել է դեկտեմբերի 16-ին հղված ուղերձում՝ անդրադառնալով անվտանգության բնագավառում առաջիկա անելիքներին:
«Մի կողմից ունենք պատերազմի հետևանքով շուրջ երկուսուկես անգամ երկարած շփման գիծ ադրբեջանական կողմի հետ, կոնկրետ հատվածներում անմիջական մոտեցում մեր որոշ բնակավայրերի և խիստ սահմանափակված՝ Մայր Հայաստանի հետ հաղորդակցության միջոցներ, մյուս կողմից ունենք սուղ մարդկային ու տեխնիկական միջոցներ և սահմանափակ ժամանակ նոր առաջնագիծն ամրացնելու համար, իսկ երրորդ կողմից ունենք ողջ հայ ժողովրդի ու Հայաստանի Հանրապետության շարունակական աջակցությամբ և Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի ներկայությամբ պայմանավորված անվտանգության երաշխիքները»,-ասել է Հարությունյանը:
Այժմ Արցախի իշխանությունները կատարում են հնարավոր ամեն ինչ լիազորությունների ու կարողությունների սահմաններում առկա անվտանգային մարտահրավերների չեզոքացման ու անորոշությունների հստակեցման ուղղությամբ, որոնց մի մասը կախված է նաև ամենաբարձր մակարդակի միջազգային բանակցությունների արդյունքներից: «Այնուամենայնիվ, անկախ առկա օբյեկտիվ դժվարություններից՝ մեկ բան ակնհայտ է մեզ համար, այն է՝ Պաշտպանության բանակը, ողջ հայության աջակցությամբ, շարունակելու է իր գործառույթներն ու ջանքերը Արցախի բնակչության ֆիզիկական անվտանգության ապահովման ուղղությամբ, որոնք լրացվում են Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի երաշխիքներով»,-նշել է Արցախի նախագահը:
Նրա խոսքով՝ ադրբեջանական կողմը շարունակում է իր մշտական սադրիչ վարքագիծը, որի ցցուն օրինակներից են վերջին օրերի նրանց գործողությունները Խծաբերդի ու Բերդաձորի հատվածներում: Պաշտպանության բանակի զինծառայողների և ռուս խաղաղապահների կողմից կանխվել են ադրբեջանական զինծառայողների տարբեր սադրանքներ, իսկ երեկ երեկոյան նրանց դուրս են մղել Շուշիի Հին շեն գյուղի մերձակայքից: Այս օրերին Բերդաձորի ուղղությամբ ոչ մի անձ չի տուժել, իսկ հակառակորդին թույլ չի տրվել մուտք գործել որևէ բնակավայր: «Ցավոք, Խծաբերդի ուղղությամբ մեր մի քանի տասնյակ զինծառայողներ գերի են ընկել ադրբեջանական կողմին, և այժմ պաշտպանության նախարարությունը պարզում է բոլոր հանգամանքները: Ես անձամբ հետևողական եմ լինելու, որ այս միջադեպի մեղավորները ենթարկվեն իրավական պատասխանատվության: Նրանց արագ ու անվտանգ վերադարձը Հայրենիք պետք է լինի բոլորիս առաջիկա ջանքերի կիզակետում, և արդեն իսկ քայլեր ենք ձեռնարկում այդ ուղղությամբ:
Հաշվի առնելով Ռուսաստանի Դաշնության ստանձնած խաղաղապահ մանդատն Արցախում՝ ակնհայտ է, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների ու ձևավորված շփման գծի խախտումները հստակ անհարգալից վերաբերմունք են Ռուսաստանի և՛ միջնորդական ջանքերի, և՛ խաղաղապահ մանդատի նկատմամբ: Ուստի, Հայաստանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության հետ միասին աշխատում ենք ռուսական կողմի հետ, որպեսզի համատեղ կանխենք ադրբեջանական սադրանքները, իսկ Պաշտպանության բանակը, իհարկե, զուգահեռաբար կատարում է իր պարտականությունները եղած հնարավորությունների սահմաններում»,-նշել է Արայիկ Հարությունյանը:

Азербайджан продолжает свои провокации: Араик Арутюнян
Главный приоритет государства - обеспечение безопасности граждан Арцаха, потому что без безопасной среды невозможно добиться успеха и развития. Как сообщает Арменпресс, об этом в своем послании 16 декабря заявил президент Республики Арцах Араик Арутюнян.
“С одной стороны, у нас есть линия соприкосновения с азербайджанской стороной, которая после войны стала длннее примерно в два с половиной раза. С другой, есть гарантии безопасности, обусловленные постоянной поддержкой всего армянского народа и Республики Армения в присутствии миротворческих сил Российской Федерации”, - написал Арутюнян.
В настоящее время власти Арцаха делают все возможное, чтобы нейтрализовать существующие вызовы безопасности и прояснить неопределенности в пределах своих полномочий и возможностей, некоторые из которых зависят от результатов международных переговоров на высшем уровне. Тем не менее, несмотря на существующие объективные трудности, для нас ясно одно: Армия обороны при поддержке всех армян продолжит свои функции и усилия по обеспечению физической безопасности народа Арцаха, дополненные гарантиями российских миротворческих войск”, - написал президент Арцаха.
По его словам, азербайджанская сторона продолжает свое провокационное поведение, ярким примером чего являются их действия на участках Хцаберда и Бердадзора, их быстрое и безопасное возвращение на родину должно быть в центре всех предстоящих усилий, и мы уже предпринимаем шаги в этом направлении.
Провокации азербайджанских военнослужащих предотвращаются Армией обороны и российскими миротворцами, и вчера вечером они были вытеснены из окрестностей села Хин Шен в Шуши. В эти дни в направлении Бердадзора никто не пострадал, противнику не разрешили войти ни в один населенный пункт. К сожалению, несколько десятков наших военнослужащих попали в плен у Хцаберда. Сейчас Минобороны выясняет все обстоятельства. Я лично буду последовательно привлекать виновных в этом инциденте к ответственности. Их быстрое и безопасное возвращение на Родину должно быть в центре наших предстоящих усилий, и мы уже предпринимаем шаги в этом направлении.
Принимая во внимание миротворческий мандат Российской Федерации в Арцахе, очевидно, что нарушение положений трехстороннего заявления от 9 ноября и линии соприкосновения неуважительное отношению к посредническим усилиям России и к ее миротворческому мандату. Вместе с военно-политическим руководством Республики Армения мы работаем с российской стороной над совместным предотвращением провокаций со стороны Азербайджана, Армия обороны, выполняет свои обязанности в меру своих возможностей”, - отметил Араик Арутюнян.