Եգիպտոսի խորհրդարանը վավերացրել է ՌԴ-ի հետ ռազմավարական համագործակցության պայմանագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եգիպտոսի պատգամավորների պալատը վավերացրել Է ՌԴ-ի հետ համակողմանի գործընկերության եւ ռազմավարական համագործակցության պայմանագիրը:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել են տեղական ԶԼՄ-ները:
Եգիպտոսում ՌԴ դեսպանության հաղորդագրության մեջ, որը զետեղվել Է Facebook-ի պաշտոնական Էջում, ասված Է, որ պայմանագրի վավերացումը դարձել Է «կարեւոր քայլ Ռուսաստանի եւ Եգիպտոսի միջեւ բարեկամական հարաբերությունների զարգացման ճանապարհին, որոնք հենվում են բարեկամության խորը ավարդույթների, մեր ժողովուրդների փոխադարձ համակրանքի եւ համագործակցության ուժեղացման փոխադարձ ձգտման վրա»:
Դեսպանությունը ճշտել Է, որ վավերացումը կայացել Է դեկտեմբերի 15-ին:
Պայմանագիրն ստորագրվել Է երկու երկրների նախագահների կողմից՝ 2018 թվականի հոկտեմբերի 17-ին, Սոչիում եւ ՌԴ Պետդումայի կողմից վավերացվել Է 2019 թվականի հուլիսի վերջին:
Այն ենթադրում Է երկու պետությունների ղեկավարների փոխադարձ այցեր տարին մեկ անգամից ոչ պակաս՝ Ռուսաստանի եւ Եգիպտոսի գերատեսչությունների նախարարների եւ ղեկավարների մասնակցությամբ:
Բացի այդ, պայմանագիրը նախատեսում Է «2+2» սխեմայով կոնսուլտացիաների ձեւաչափ՝ երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարների եւ պաշտպանության նախարարների կազմով: Նաեւ փաստաթղթում նշված Է, որ Մոսկվան եւ Կահիրեն պարտավորվում են աջակցել համագործակցության զարգացմանը առեւտրի, տնտեսական, ռազմական եւ ռազմատեխնիկական բնագավառներում: «Կողմերը մեծ ուշադրություն են հատկացնում ենթակառուցվածքային նախագծերին, հատկապես միջուկային եւ մյուս տեսակների Էներգետիկայի ոլորտներում»,-ասվում Է պայմանագրի տեքստում:
Պայմանագիրը կնքվել Է տասը տարի ժամկետով եւ կգործի դրա ուժի մեջ մտնելու համար անհրաժեշտ ներպետական գործընթացների՝ երկու կողմի կատարման վերաբերյալ վերջին գրավոր ծանուցումն ստանալու օրվանից, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Парламент Египта ратифицировал договор о стратегическом сотрудничестве с РФ
Палата депутатов Египта ратифицировала договор о всестороннем партнерстве и стратегическом сотрудничестве с РФ.Как передает Арменпресс, об этом сообщают местные СМИ.
Всообщениипосольства РФ в Египте, размещенном на официальной странице в фейсбуке, сказано, что ратификация договора стала "важным шагом на пути развития дружественных отношений между Россией и Египтом, опирающихся на глубокие традиции дружбы, взаимную симпатию наших народов и обоюдное стремление к наращиванию сотрудничества".
Посольство уточнило, что сама ратификация состоялась 15 декабря.
Договор был подписан президентами двух стран в Сочи 17 октября 2018 года и ратифицирован Госдумой РФ в конце июля 2019 года.
Он предполагает взаимные визиты глав двух государств не реже раза в год с участием министров и руководителей ведомств России и Египта. Кроме того, договор предусматривает формат консультаций по схеме "2+2" в составе министров иностранных дел и министров обороны обеих стран.
Также в документе указано, что Москва и Каир обязуются поддерживать развитие сотрудничества в торговой, экономической, военной и военно-технической областях.
"Стороны уделяют повышенное внимание инфраструктурным проектам, особенно в сферах атомной и других видов энергетики", - говорится в тексте договора.
Договор заключен сроком на десять лет и вступает в силу с даты получения последнего письменного уведомления о выполнении сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.