Ռուսաստանում գրեթե կրկնակի նվազել է միգրանտների թվաքանակը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այժմ Ռուսաստանում շուրջ վեց միլիոն միգրանտ Է գտնվում: Այդ մասին ՌԻԱ Նովոստիին հաղորդել են ՌԴ ներքին գործերի նախարարությունում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Տարբեր ժամանակաշրջաններում նրանց թիվը տատանվում Է ինը միլիոնից մինչեւ 11 միլիոն:
«Այս տարի նրանց թվաքանակն աստիճանաբար նվազել Է եւ ներկայում կազմում Է «…» 6,3 միլիոն»,-ասվում Է համապատասխան հարցմանն ի պատասխան:
Դրա հետ մեկտեղ ժամանակավոր կեցության կամ կեցության թույլտվություն ունի 1 միլիոն մարդ, ընդգծել են ՆԳ նախարարությունում:
Նաեւ գերատեսչությունում հավելել են, որ հաշվառված աշխատանքային միգրանտների մեծամասնությունն աշխատում Է արտոնագրերով:
«2020 թվականի նոյեմբերի 1-ի դրությամբ արտոնագրերի հիման վրա Ռուսաստանի Դաշնությունում աշխատանքային գործունեություն Է իրականացնում 1,3 մլն օտարերկրյա քաղաքացի (անցյալ տարվա համապատասխան ժամանակաշրջանում՝ 1,7 միլիոն), 85 հազարն ունի աշխատանքի թույլտվություն:
Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների քաղաքացիների հետ կնքվել են 369 հազար (508 հազար) աշխատանքային կամ իրավաքաղաքացիական պայմանագրեր»,-նշել են ՆԳ նախարարությունում:
Բացի այդ, հաղորդվում Է, որ օտարերկրյա քաղաքացիների ամենամեծաթիվ կատեգորիան աշխատանքային միգրանտներն են խոշոր քաղաքներում եւ տնտեսական կենտրոններում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В России почти в два раза снизилось количество мигрантов
Сейчас в России находятся около шести миллионов мигрантов.Как передает Арменпресс, об этом сообщили РИА Новости вМВД.
В разные периоды число колеблется от девяти миллионов до 11 миллионов человек.
"В этом году их численность постепенно снижалась и в настоящее время составляет <...> 6,3 миллиона", — говорится в ответе на соответствующий запрос.
При этом разрешение на временное проживание или вид на жительство есть у миллиона человек, подчеркнули в МВД.
Также в ведомстве добавили, что большинство учтенных трудовых мигрантов работают по патентам.
"По состоянию на 1 ноября 2020 года на основании патентов в Российской Федерации осуществляют трудовую деятельность 1,3 миллиона иностранных граждан (в аналогичном периоде прошлого года — 1,7 миллиона), 85 тысяч имеют разрешения на работу. С гражданами государств — членов Евразийского экономического союза заключено 368 тысяч (508 тысяч) трудовых или гражданско-правовых договоров", — отметили в МВД.
Кроме того, сообщается, что самая многочисленная категория иностранных граждан в России — это трудовые мигранты в крупных городах и экономических центрах.