Արվում է հնարավոր ամեն բան գերիների փոխանակման գործընթացը հնարավորինս արագացնելու համար. Ավինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գլխավորությամբ դեկտեմբերի 10-ին տեղի է ունեցել Գերիների, պատանդների և անհայտ կորած անձանց հարցերով զբաղվող միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստը: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Տիգրան Ավինյանի գրասենյակից:
Իր խոսքում փոխվարչապետը նշել է.
«Այսօր մանրամասն քննարկելու ենք հարցեր, որոնք վերաբերում են գերիների փոխանակման բանակցությունների ընթացքին, անհայտ կորած անձանց հայտնաբերման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին ու զոհվածների դիերի նույնականացման աշխատանքներին: Կարծում եմ անհրաժեշտություն չկա ևս մեկ անգամ շեշտելու, որ այս հարցերը կառավարության օրակարգում առաջնային տեղ են գրավում, և որ ներգրավված գերատեսչությունները պետք է գործեն առավելագույնս արագ ու ճկուն։
Տեղյակ եք, որ որոշակի զարգացումներ ունենք գերիների փոխանակման գործընթացում. դեկտեմբերի 9-ին Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահների միջնորդությամբ Ադրբեջանից Հայաստան են տեղափոխվել երեք հայ քաղաքացիական գերիներ։
Ներկայումս թե՛ հայկական, թե՛ ադրբեջանական կողմերը գերիների ցուցակները փոխանցել են Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեին: Այժմ ընթանում է ցուցակների ճշտման գործընթացը: Գերիների փոխանակման գործընթացում, ինչպես հայտարարել ենք, մենք առաջարկել ենք կիրառել «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքը, ինչպես նաև ստեղծել մեխանիզմ, ըստ որի նոր գերիների հայտնաբերման պարագայում կողմերից յուրաքանչյուրը պարտավորվում է առանց նախապայմանների վերադարձնել նրանց: Նշեմ, որ արվում է հնարավոր ամեն բան փոխանակման գործընթացը հնարավորինս արագացնելու համար։
Այսօր կքննարկենք նաև անհրաժեշտ օրենսդրական փոփոխությունները, որոշ ծավալով նաև անդրադառնալու ենք որոնողական աշխատանքների արդյունավետության բարձրացման, ԴՆԹ հետազոտությունների հետ կապված խնդիրներին, հոգեբանական աջակցության տրամադրման ու թեժ գծի աշխատանքների հետ կապված հարցերին»։
Նիստի ընթացքում քննարկվել են զոհվածների դիերի ԴՆԹ վերլուծության միջոցով նույնականացման գործընթացն առավել արագացնելու ուղիները: Առողջապահության նախարարությունը ձեռք է բերում դատագենետիկական նույնականացման հետազոտությունների ևս մեկ հոսքագիծ, ինչը հնարավորություն կտա էլ ավելի արագացնել նույնականացման գործընթացը:
Հանձնաժողովի անդամները մանրամասն անդրադարձ են կատարել անհայտ կորած զինծառայողների ընտանիքներին դրամական աջակցության տրամադրմանը, հոգեբանական աջակցության ծրագրերի մշակմանը ու հոգեբանական ռեաբիլիտացիոն համակարգերի ներդրմանը, բուժհաստատություններում գտնվող, սակայն անձը հաստատող փաստաթուղթ չունեցող անձանց բժշկասոցիալական փորձաքննության ենթարկելու հնարավորություններին վերաբերող հարցերին:

YEREVAN, DECEMBER 11, ARMENPRESS. On December 10 Deputy Prime Minister of Armenia Tigran Avinyan chaired the session of the Inter-agency commission dealing with the issues of prisoners of war, captives and missing persons, his Office told Armenpress.
“Today we are going to discuss in detail issues relating to the process of negotiations over the exchange of captives, the search operations for the missing in action and the works on identifying the bodies of the dead. I think there is no need to state once again that these issues are at the top of the agenda of the government and that the agencies involved should act as quickly as possible.
You know that we have some developments in the exchange process of POWs as on December 9 three Armenian captives have been transferred to Armenia from Azerbaijan by the mediation of the Russian peacekeepers.
Both the Armenian and Azerbaijani sides have handed the lists of POWs to the International Committee of Red Cross. Currently the process of clarifying the lists is underway. As we have already stated, we have proposed to use “all for all” principle in the exchange process of POWs, as well as to create a mechanism according to which in case of finding new POWs each of the sides should return them without preconditions. I want to note that everything possible is being done to accelerate the exchange process as much as possible.
Today we will also discuss the necessary legislative amendments, as well as issues relating to raising the efficiency of the search operations, DNA examinations, providing psychological support and operation of hot line”, deputy PM Avinyan said in his remarks.
The session participants discussed the ways of further accelerating the identification process through DNA analysis and a number of other issues.