Ֆրանսիայի Իզերի դեպարտամենտը 50 հազար եվրո է տրամադրել Գեղարքունիքում ապաստանած արցախցիներին օգնելու նպատակով
ԳԱՎԱՌ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի Հանրապետության Իզերի դեպարտամենտը 50 հազար եվրո դրամաշնորհ է տրամադրել Գեղարքունիքի մարզում ապաստանած արցախցիներին հրատապ օգնություն ցուցաբերելու նպատակով։
Ինչպես §Արմենպրես¦-ին տեղեկացրին Գեղարքունիքի մարզպետարանի զարգացման ծրագրերի, զբոսաշրջության եւ վերլուծության բաժնից, այս մասին ՀՀ Գեղարքունիքի մարզպետին հատուկ նամակով ծանուցել է Իզերի դեպարտամենտալ խորհրդի նախագահ Ժան-Պիեռ Բարբիեն, միաժամանակ հավաստիացնելով, որ շարունակվելու են 2019 թվականին Գեղարքունիքի մարզպետարանի եւ Իզերի դեպարտամենտալ խորհրդի միջեւ վերահաստատված ծրագրերի իրագործումը՝ կրթության, առողջապահության եւ զբոսաշրջության ոլորտներում։ Պատասխան նամակով Գեղարքունիքի մարզպետ Գնել Սանոսյանը հայտնել է իր երախտագիտությունը եւ պատրաստակամությունը՝ Իզերի դեպարտամենտի հետ համագործակցությունը շարունակելու համար։
«Հարգելի պարոն Ժան-Պիեռ Բարբիե, գոհունակությամբ ու խորին երախտագիտությամբ ընդունեցի Ձեր եւ Ֆրանսիայի Հանրապետության Իզերի դեպարտամենտալ խորհրդի մշակույթի ժառանգության եւ ապակենտրոնացված համագործակցության հարցերով փոխնախագահ Պատրիկ Կուրտոյի զորակցությունը, որն արտահայտվել է ինչպես ոգեւորող խոսքերով, այնպես էլ՝ դրամաշնորհային աջակցության տեսքով։ Չափազանց ծանր են պատերազմի պատճառով մեզ հասցված վերքերը, սակայն դրանք արագ հաղթահարելու ճանապարհներ են գտնվում, երբ ի հայտ են գալիս բարի կամքի ու մարդասիրության նման մոտեցումներ։ Իզուր չի ասված, որ իսկական բարեկամությունը ավելի լավ դրսեւորվում է նեղության պահին։ Համոզված եմ, որ տարիների մեր համագործակցությունը ոչ միայն կունենա հուսալի շարունակություն, այլ նաև իր նպաստը կբերի մեր մարզի զարգացմանը, աղետալի պատերազմից տուժած և Գեղարքունիքի մարզ տեղափոխված արցախցի ընտանիքների կենսական խնդիրների հաղթահարմանը։
Մեր հայրենիքի ու ժողովրդի համար այս դժվարին օրերին Իզերի դեպարտամենտի կողմից ցուցաբերած աջակցությունը մեզ միայն հուսադրում է, տրամադրում ստեղծարար աշխատանքի: Գեղարքունիքի մարզի բնակչության, մարզում ապաստանած արցախցիների եւ անձամբ իմ անունից երախտագիտություն եմ հայտնում նման մարդասիրական ձեռնարկի համար, վստահեցնելով, որ տրամադրված դրամաշնորհային աջակցությունը կունենա հստակ հասցեականություն և արդյունավետորեն կծառայի իր նպատակին»,-գրված է մարզպետի պատասխան նամակում:

Департамент Изер Франции перечислил 50 000 евро для оказания помощи арцахцам, живущим в Гегаркунике
Департамент Изер Франции для оказания помощи арцахцам, живущим в Гегаркунике, перечислил 50 000 евро. Как сообщили «Арменпресс» в управлении развития, туризма и анализа администрации Гегаркуника, об этом губернатора Гегаркуника специальным письмом уведомил председатель Совета департамента Изер Жан-Пьер Барбье, заверив, что продолжится реализация программ в сферах образования, здравоохранения и туризма, заключенных между администрацией Гегаркуникской области и Советом департамента Изера в 2019 году. В ответном письме губернатор Гегаркуника Гнел Саносян выразил свою признательность и готовность продолжить сотрудничество с департаментом Изер.
“Уважаемый г-н Жан-Пьер Барбье, мы с удовлетворением и с глубокой признательностью приняли содействие, оказанное Вами и вице-президентом департамента Изер Французской Республики по вопросам культурного наследия и децентрализованного сотрудничества Патрика Курто, выраженного как в виде воодушевляющих слов, так и гранта. Раны, нанесенные нам войной, очень тяжелы, но их возможно быстро преодолеть, когда бывают такие проявления доброй воли и человечности. Настоящая дружба проявляется в тяжелые времена. Убежден, что наше сотрудничество на протяжении многих лет не только будет иметь надежное продолжение, но и будет способствовать развитию нашего региона, преодолению насущных проблем арцахских семей, пострадавших от катастрофической войны и переехавших в Гегаркуникскую область.
“Содействие, оказываемое в эти тяжелые для нашей Родины и для народа дни департаментом Изера, вселяет надежду и дает нам волю к созидательной работе. От имени всех жителей Гегаркуникской области, народа Арцаха, переехавшего в наш регион, и от себя лично выражаю благодарность за такую гуманитарную инициативу, заверяю, что предоставленное содействие будет иметь четкую адресацию, и эффективно послужит своей цели”, - говорится в ответном письме губернатора.