ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը Հայաստանին և Ադրբեջանին կոչ է արել վերսկսել ԼՂ հարցով բանակցությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միավորված ազգերի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը Հայաստանին և Ադրբեջանին կոչ է արել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո վերսկսել Լեռնային Ղարաբաղի հարցով բանակցությունները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին ասված է ՄԱԿ-ի պաշտոնական կայքում տարածված հայտարարությունում:
«Գլխավոր քարտուղարն ի գիտություն է ընդունում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ներկայացուցիչների դեկտեմբերի 3-ի համատեղ հայտարարությունը Լեռնային Ղարաբաղի իրավիճակի վերաբերյալ: Նա ողջունում է հրադադարի ռեժիմի շարունակական պահպանումը` Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի նոյեմբերի 9-ի համատեղ հայտարարության համաձայն և կոչ է անում բոլոր նրանց, ում դա վերաբերում է, շարունակել իրենց հանձնառությունների կատարումը, հատկապես այն դրույթներով, որոնք վերաբերում են միջազգային մարդասիրական իրավունքին և մարդու իրավունքներին»,- ասված է հայտարարությունում:
Գլխավոր քարտուղարն ընդգծում է, որ Միավորված ազգերի կազմակերպությունը պատրաստ է արձագանքել հակամարտության բոլոր շրջաններում հումանիտար պահանջմունքներին և անհրաժեշտության դեպքում ընդլայնել Հայաստանին և Ադրբեջանին հասցեագրվող ընթացիկ օգնությունը: Նա կոչ է անում բոլոր համապատասխան կողմերին լիարժեք համագործակցել Միավորված ազգերի կազմակերպության կառույցների հետ՝ ապահովելու նրանց անարգել հասանելիությունը։
«Գլխավոր քարտուղարը կոչ է անում Հայաստանին և Ադրբեջանին վերսկսել բանակցությունները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո՝ կայուն խաղաղ կարգավորման հասնելու համար: Նա կոչ է անում Հայաստանի և Ադրբեջանի կառավարություններին և ժողովուրդներին կանգնել երկխոսության ուղու վրա՝ նպաստելու տարածաշրջանային խաղաղությանը, կայունությանն ու բարգավաճմանը»,- նշված է հայտարարությունում:
Նոյեմբերի 9-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ստորագրել են եռակող հայտարարությունում, որով դադարեցվել են Լեռնային Ղարաբաղում և դրա շուրջ ընթացող ռազմական գործողությունները:

UN Secretary General urges Armenia, Azerbaijan to restore talks on NK
YEREVAN, DECEMBER 5, ARMEPRESS. Secretary General of the UN António Guterres urgued Armenia and Azerbaijan to restore the negotiations over Nagorno Karabakh under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-chairs, ARMENPRESS reports reads the statement issued in the official website of the UN.
A ceasefire was agreed through a joint statement by the President of Azerbaijan, Prime Minister of Armenia, and Russia'sPresident, on 9 November, leading to the deployment of several thousand Russian peacekeepers to the enclave and border regions, after six weeks of escalating conflict over Nagorno-Karabkh. Thousands were reportedly killed and more than 100,000 displaced.
“The Secretary-General takes note of the 3 December joint statement on the situation in Nagorno-Karabakh by the Heads of Delegation of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries”, said the statement issued by the UN Spokesperson.”
He welcomes the continuing adherence to the ceasefire in accordance with the 9 November joint statement…and calls on all concerned to continue implementing their obligations, notably as they relate to international humanitarian law and human rights law.”
Mr. Guterres made clear that the UN “is prepared to respond to the humanitarian needs in all areas affected by the conflict, and to scale up ongoing assistance in Armenia and Azerbaijan, as required. He calls on all relevant actors to cooperate fully with the United Nations entities to ensure their unfettered access.”
The UN chief further urged Armenia and Azerbaijan “to resume negotiations under the auspices of the OSCE’s Minsk Group Co-Chairs to reach a lasting peaceful settlement.” The Group’s co-chairs are France, Russia and the United States, and a part of the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE).
“He encourages the Governments and the people of Armenia and Azerbaijan to embark on a path of dialogue to foster regional peace, stability, and prosperity”, the statement concluded.