ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը Հայաստանին և Ադրբեջանին կոչ է արել վերսկսել ԼՂ հարցով բանակցությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միավորված ազգերի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը Հայաստանին և Ադրբեջանին կոչ է արել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո վերսկսել Լեռնային Ղարաբաղի հարցով բանակցությունները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին ասված է ՄԱԿ-ի պաշտոնական կայքում տարածված հայտարարությունում:
«Գլխավոր քարտուղարն ի գիտություն է ընդունում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ներկայացուցիչների դեկտեմբերի 3-ի համատեղ հայտարարությունը Լեռնային Ղարաբաղի իրավիճակի վերաբերյալ: Նա ողջունում է հրադադարի ռեժիմի շարունակական պահպանումը` Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի նոյեմբերի 9-ի համատեղ հայտարարության համաձայն և կոչ է անում բոլոր նրանց, ում դա վերաբերում է, շարունակել իրենց հանձնառությունների կատարումը, հատկապես այն դրույթներով, որոնք վերաբերում են միջազգային մարդասիրական իրավունքին և մարդու իրավունքներին»,- ասված է հայտարարությունում:
Գլխավոր քարտուղարն ընդգծում է, որ Միավորված ազգերի կազմակերպությունը պատրաստ է արձագանքել հակամարտության բոլոր շրջաններում հումանիտար պահանջմունքներին և անհրաժեշտության դեպքում ընդլայնել Հայաստանին և Ադրբեջանին հասցեագրվող ընթացիկ օգնությունը: Նա կոչ է անում բոլոր համապատասխան կողմերին լիարժեք համագործակցել Միավորված ազգերի կազմակերպության կառույցների հետ՝ ապահովելու նրանց անարգել հասանելիությունը։
«Գլխավոր քարտուղարը կոչ է անում Հայաստանին և Ադրբեջանին վերսկսել բանակցությունները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո՝ կայուն խաղաղ կարգավորման հասնելու համար: Նա կոչ է անում Հայաստանի և Ադրբեջանի կառավարություններին և ժողովուրդներին կանգնել երկխոսության ուղու վրա՝ նպաստելու տարածաշրջանային խաղաղությանը, կայունությանն ու բարգավաճմանը»,- նշված է հայտարարությունում:
Նոյեմբերի 9-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ստորագրել են եռակող հայտարարությունում, որով դադարեցվել են Լեռնային Ղարաբաղում և դրա շուրջ ընթացող ռազմական գործողությունները:

Генсек ООН призвал Армению и Азербайджан возобновить переговоры по Нагорному Карабаху
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш призвал Армению и Азербайджан возобновить переговоры по Нагорному Карабаху под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Как передает Арменпресс, об этом говорится в сообщении, распространенном на официальном сайте ООН.
«Генеральный секретарь принимает к сведению совместное заявление представителей стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ от 3 декабря о ситуации в Нагорном Карабахе. Он приветствует продолжающееся соблюдение режима прекращения огня в соответствии с совместным заявлением президента Азербайджанской Республики, премьер-министра Республики Армения и президента Российской Федерации от 9 ноября и призывает всех, кого это касается, продолжать выполнять свои обязательства, особенно по части положений, касающихся международного гуманитарного права и прав человека», - говорится в заявлении.
Генеральный секретарь подчеркнул, что Организация Объединенных Наций готова откликнуться на гуманитарные потребности во всех регионах конфликта и при необходимости - расширить текущую помощь, адресованную Армении и Азербайджану. Он призвал все заинтересованные стороны в полной мере сотрудничать с органами Организации Объединенных Наций - для обеспечения их беспрепятственного доступа.
«Генеральный секретарь призывает Армению и Азербайджан возобновить переговоры под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ для достижения стабильного мирного урегулирования. Он призывает правительства и народы Армении и Азербайджана встать на путь диалога, чтобы способствовать региональному миру, стабильности и процветанию», - говорится в заявлении.
9 ноября премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент России Владимир Путин и президент Азербайджана Ильхам Алиев подписали трехстороннее заявление, которым положен конец боевым действиям в Нагорном Карабахе и вокруг него.