ՀՀ ԱԳՆ-ն խստագույնս դատապարտում է ադրբեջանցիների կողմից Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցու պղծումը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարությամբ խստագույնս դատապարտել է Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցու պղծումը՝ նշելով, որ միջազգային համապատասխան օղակների հետ համագործակցությամբ Հայաստանը շարունակելու է գործնական քայլեր ձեռնարկել դրա իրականացնողներին պատասխանատվության ենթարկելու ու նման գործողությունները լիարժեքորեն կանխելու նպատակով:
«Կրակի դադարեցման ուժի մեջ մտնելուց հաշված օրեր անց ողջ աշխարհը կրկին ականատես է դառնում հայ ժողովրդի և հայկական հոգևոր, պատմամշակութային ժառանգության նկատմամբ Ադրբեջանի անհանդուրժող և ռասիստական վերաբերմունքի դրսևորումներին։ Ադրբեջանական մեդիա տիրույթում շրջանառվում են Արցախի խաղաղ բնակչության հանդեպ վայրագությունների իրականացման, խաչքարերի, կրոնական հաստատությունների, հուշարձանների պղծման և դիտավորյալ ոչնչացման բազմաթիվ տեսագրություններ և լուսանկարներ:
Այս առումով հատկապես աղաղակող է ադրբեջանական բարբարոսության թիրախ դարձած Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ (Ղազանչեցոց) եկեղեցու սրբապղծումը:
Ադրբեջանում տիրող հայատյացության մթնոլորտի և Արցախի տարածքում հայկական ներկայության ցանկացած հետքի ի սպառ բնաջնջմանն ուղղված այս գործողությունները հանդիսանում են միջազգային իրավունքի բացահայտ խախտում, հակասում են համամարդկային արժեքներին և պետք է ենթարկվեն խստագույն դատապարտման։
Խստագույնս դատարպատելով մարդկության քաղաքակրթական ժառանգությանն ուղղված այս բարբարոսությունը՝ միջազգային համապատասխան օղակների հետ համագործակցությամբ շարունակելու ենք գործնական քայլեր ձեռնարկել դրա իրականացնողներին պատասխանատվության ենթարկելու ու նման գործողությունները լիարժեքորեն կանխելու նպատակով»,- ասվում է հայտարարության մեջ:

MFA Armenia strongly condemns vandalization of Shushi's Ghazanchetsots Church by Azerbaijan
YEREVAN, NOVEMBER 15, ARMENPRESS. The Foreign Ministry of Armenia issued a statement, strongly condemning the vandalization of Holy Savior Ghazanchetsots Church in Shushi. As ARMENPRESS was informed from the press service of the MFA Armenia, the statement runs as follows,
''Just a few days after the ceasefire regime entered into force the entire world once again witnessed manifestations of intolerant and racist attitude of Azerbaijan towards the Armenian people and Armenian religious and historical-cultural heritage. Numerous videos and photos have been published in the Azerbaijani social media domain on the atrocities against the civilian population of Artsakh, acts of vandalism against the khachkars (cross-stones), religious sites and monuments, and their deliberate destruction.
In this regard, the desecration of the Holy Savior Ghazanchetsots Church in Shushi, which has become a target of the Azerbaijani barbarism, is especially outrageous.
The anti-Armenian atmosphere in Azerbaijan and the actions aimed at the complete annihilation of any trace of the Armenian presence in the territory of Artsakh are a blatant violation of international law, contradict the universal values and should be severely condemned.
While strongly condemning this barbarism against the civilizational heritage of humanity, Armenia in cooperation with the relevant international bodies, will continue to undertake practical steps to hold its perpetrators accountable and to fully prevent such acts’'.