ՌԴ փրկարարների խումբն ուղևորվել է Հայաստան ԼՂ-ում հումանիտար առաքելություն իրականացնելու նպատակով
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի արտակարգ իրավիճակների նախարարության օդուժի հատուկ նշանակության ինքնաթիռը մերձմոսկովյան Ժուկովսկի օդանավակայանից մեկնել է Հայաստան՝ Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում հումանիտար առաքելություն իրականացնելու նպատակով: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով ՌԴ ԱԻՆ-ի հաղորդագրությունը, Ռուսաստանի Դաշնության ԱԻ նախարար Եվգենի Զինիչևը հայտարարել է, որ ՌԴ ԱԻՆ կենտրոնական ապարատի մասնագետների օպերատիվ խումբը տեղում կգնահատի իրավիճակը և կհամակարգի քաղաքացիական բնակչությանն անհրաժեշտ օգնություն ցուցաբերելու հետագա գործողությունները։
«Երեսուն մարդ է ուղարկվել», - նշել է Եվգենի Զինիչևը։
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հանձնարարությամբ Ռուսաստանի ԱԻՆ-ը կմասնակցի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում ռազմական գործողությունների հետեւանքով տուժած բնակչությանը օգնություն ցուցաբերելուն:
Պատրաստության են բերվել նաև ՌԴ ԱԻՆ փրկարարական կենտրոնների 150 մասնագետներից բաղկացած համահավաք խումբը և 20 միավոր տեխնիկա: Տեղական բնակչությանը բժշկական օգնություն ցուցաբերելու անհրաժեշտության դեպքում գերատեսչությունը պատրաստ է աերոմոբիլային հոսպիտալ ուղարկել։

Группировка МЧС России направлена в район Нагорного Карабаха
Спецборт авиации МЧС России вылетел из подмосковного аэропорта Жуковский в Армению для оказания помощи в решении гуманитарных вопросов, сообщает Арменпресс со ссылкой на официальный сайт МЧС РФ.
"Оперативная группа из числа специалистов центрального аппарата на месте оценит обстановку и скоординирует дальнейшие действия по оказанию необходимой помощи гражданскому населению. Всего направлено 30 человек", - заявил министр МЧС России Евгений Зиничев.
По поручению президента РФ Владимира Путина МЧС России примет участие в оказании помощи населению, пострадавшему в результате военных действий в зоне нагорнокарабахского конфликта.
Также в готовность приведена сводная группировка из 150 специалистов спасательных центров МЧС России и 20 единиц техники. При необходимости оказания медицинской помощи местному населению ведомство готово направить аэромобильный госпиталь.