Բայդենին կոչ են արել ընտրվելուց հետո վերանայել քաղաքականությունը Ղարաբաղի նկատմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների կոնգրեսականները Դեմոկրատական կուսակցությունից ԱՄՆ-ի նախագահի թեկնածու Ջո Բայդենին կոչ են արել պետության բարձրագույն պաշտոնում հնարավոր ընտրվելուց հետո վերանայել երկրի քաղաքականությունը Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ եւ դադարեցնել ռազմական օգնությունն Ադրբեջանին:
Այդ մասին տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով կոնգրեսականներ Ադամ Շիֆի, Ֆրանկ Փալոնի եւ Ջեքի Սփայերի նամակը: Նրանք նշել են, որ Հայաստանը հրադադարին համաձայնել Է Ռուսաստանի միջնորդությամբ, որպեսզի «խուսափի խաղաղ հայ ժողովրդի դեմ զանգվածային վայրագություններից, բայց հսկայական կորուստների գնով ու, թեեւ ամերիկացիները ողջունում են խաղաղությունը, նրանք նույնպես խորապես անհանգստացած են այդ համաձայնագրի մոտալուտ եւ երկարաժամկետ հետեւանքներից, որը ոչ մի ձեւով չի լուծում Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի հարցը»:
Կոնգրեսականները համոզված են՝ ԱՄՆ-ի նախագահի ապագա վարչակազմը պետք է այս պայմաններում դադարեցնի ռազմական օգնությունն Ադրբեջանին, որի ընդհանուր գումարը վերջին երկու տարում կազմել Է ավելի քան 100 միլիոն դոլար: Բացի այդ, անհրաժեշտ Է վերսկսել բանակցությունները ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի շրջանակներում՝ նպաստելով «Լեռնային Ղարաբաղի ապագա կարգավիճակի որոշմանն այնպես, որպեսզի դա համապատասխանի ինքնորոշման իրավունքին»:
Մեկնաբանելով «Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի ռազմական հռետորաբանությունը եւ ագրեսիվ գործողությունները՝ կոնգրեսականները նաեւ կոչ են արել՝ վերանայել ԱՄՆ-ի քաղաքականությունն Անկարայի նկատմամբ, քանի որ, նրանց կարծիքով, «պատերազմը, որը սանձազերծվել Է Ադրբեջանի կողմից՝ Թուրքիայի եւ օտարերկրացի վարձկանների աջակցությամբ, հանգեցրել Է զանգվածային հումանիտար աղետի»:

Байдена призвали пересмотреть после избрания политику в отношении Арцаха
Конгрессмены США призвали кандидата в президенты от Демократической партии Джо Байдена после избрания на высший пост пересмотреть свою политику в отношении Нагорного Карабаха и приостановить военную помощь Азербайджану.
Об этом сообщает «Арменпресс» со ссылкой на письмо конгрессменов Адама Шиффа, Фрэнка Паллоне и Джеки Спир. Они отметили, что Армения согласилась на прекращение огня при посредничестве России, чтобы избежать массовых злодеяний против мирного армянского народа, но ценой огромных потерь, и, хотя американцы приветствуют мир, они также глубоко обеспокоены неминуемыми и долгосрочными последствиями этого трехстороннего заявления. Заявление не решает вопрос окончательного статуса Нагорного Карабаха.
Конгрессмены убеждены, что будущая администрация президента США должна прекратить военную помощь Азербайджану, общая сумма которой за последние два года составила более 100 миллионов долларов. Кроме того, необходимо возобновить переговоры в рамках Минской группы ОБСЕ, способствующие определению будущего статуса Нагорного Карабаха таким образом, чтобы это соответствовало праву на самоопределение.
Комментируя турецко-азербайджанскую военную риторику и агрессивные действия, конгрессмены также призвали к пересмотру политики США в отношении Анкары, поскольку они считают, что война, развязанная Азербайджаном при поддержке турецких и иностранных наемников, привела к массовой гуманитарной катастрофе.