Կորսիկայի ասամբլեան ընդունել է Արցախի Հանրապետության ճանաչման մասին բանաձև
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի Կորսիկա երկրամասի ասամբլեան ընդունել է Արցախի Հանրապետության ճանաչման մասին բանաձև: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ Կորսիկայի ասամբլեայի պաշտոնական կայքից:
Բանաձևում նշվում է, որ հաշվի առնելով սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծած պատերազմը, դիտարկելով Արցախը որպես հայերի քաղաքակրթության օրրան, հաշվի առնելով այն փաստը, որ ոչ Ադրբեջանը, ոչ էլ Թուրքիան չեն ճանաչում Հայոց ցեղասպանությունը, Թուրքիայի կողմից աջակցվող Ադրբեջանի հարձակումները միջազգային և հումանիտար իրավունքի, մասնավորապես ՝ Ժնևի կոնվենցիայի լուրջ խախտումները և մի շարք այլ հանգամանքները, Կորսիկայի ասամբլեան գտնում է, որ Արցախի Հանրապետության ճանաչումը կարող է նպաստել հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը:
«Կորսիկայի ասամբլեան դատապարտում է Թուրքիայի կողմից Ադրբեջանի ագրեսիան Արցախի բնակչության դեմ, աջակցում է հայ ժողովրդին խաղաղության և ազատության համար պայքարում, կոչ է անում ՄԱԿ-ի բոլոր պետություններին եւ Եվրոպական Միությանը ճանաչել Արցախի Հանրապետությունը, կոչ է անում ՄԱԿ-ի բոլոր պետություններին և Եվրոպական Միությանը այս հակամարտության կարգավորմանը և խաղաղության որոնումներին ակտիվորեն մասնակցել»,- նշված է բանաձևում:

Ассамблея региона Корсика приняла резолюцию о признании Республики Арцах
Ассамблея региона Корсика Франции приняла резолюцию о признании Республики Арцах. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на официальный сайт Ассамблеи Корсики.
В резолюции говорится, что, учитывая развязанную 27 сентября Азербайджаном против Арцаха войну, учитывая, что Арцах является колыбелью армянской цивилизации, учитывая, что ни Азербайджан, ни Турция не признают Геноцид армян, констатируя, что поддерживаемые Турцией нападения Азербайджана нарушают международные и гуманитарные права, в том числе Женевскую конвенцию, Ассамблея Корсики считает, что признание Республики Арцах может способствовать мирному урегулированию конфликта.
«Ассамблея Корсики осуждает поддерживаемую Турцией агрессию Азербайджана против народа Арцаха, поддерживает армянский народ в борьбе за мир и свободу, призывает все государства ООН и Европейский союз признать Республику Арцах, призывает все государства ООН и Европейский союз к активному участию в урегулировании конфликта и поисках мира», - говорится в резолюции.